kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۸۸۱
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹
مدیرعامل موسسه جهاد نصر مطرح کرد
مدیرعامل موسسه جهاد نصر اعلام کرد: مطالعات 22 هزار هکتار از فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان آغاز شده و به محض تأمین اعتبار اجرا خواهد شد.

 به گزارش فارس، محمد‌جواد صالحی‌نژاد در نشست خبری با بیان اینکه اجرای فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان در انتظار تامین اعتبار است، گفت: مطالعات 22 هزار هکتار از فاز 2 این طرح آغاز شده و به محض تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه 4 تا 5 سال برای اجرای این فاز زمان‌بندی شده است، گفت: سال گذشته برای تخصیص آب به مساحت 275 هزار هکتار تصمیم‌گیری شده و امسال هم اعتبار در نظر گرفته شده است که پس از تامین اجرای طرح آغاز می‌شود.
صالحی نژاد گفت: طرح 550 هزار هکتاری در سفر سال 1375 مقام معظم رهبری به این استان تصمیم‌گیری شد، وقفه‌ای در سال‌های 87 در اجرای این طرح ایجاد شد اما اوج فعالیت‌ها از سال 93 به بعد بود که با تخصیص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، طرح با جدیت پیش رفت.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر افزود: فاز یک طرح 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام در سال 97 به مساحت 295 هزار هکتار به بهره‌برداری رسید.
به گفته این مسئول اجرای این طرح باعث افزایش تولید 3.5 تن محصولات کشاورزی و صرفه‌جویی 870 میلیون مترمکعب آب شده است.
صالحی‌نژاد همچنین در زمینه طرح ترمیم و انتقال توزیع آب به نقاط بحرانی ریزگردها و نیز نخیلات شادگان در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: پس از اینکه ریزگردها در این استان به نقطه اوج رسید و حتی باعث قطع برق این استان شد، 7 کانون ریزگرد شناسایی شد که یکی از این کانون‌ها به فوق بحران رسیده بود. قرار شد موسسه جهاد نصر کانالی به طول 60 کیلومتر و به ظرفیت 20 مترمکعب برای مهار این کانون احداث کند که این کار با 13 رشته کانال فرعی صورت گرفت.
وی تأکید کرد: احداث این کانال 55 درصد در تثبیت ریزگردها مؤثر بود و باعث مرطوب شدن تالاب‌ها در این منطقه شد.
صالحی‌نژاد گفت: 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح بزرگ اختصاص یافت که 2.7 میلیارد دلار سهم جهاد کشاورزی است. قرار شده کانال‌های اصلی این طرح را وزارت نیرو اجرا
کند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 77 هزار هکتار از این طرح به بهره‌برداری رسید گفت قرار است در تیرماه 25 هزار هکتار از این طرح به بهره‌برداری برسد و بقیه که حدود 100 هزار هکتار است نیاز به 2500 میلیارد تومان اعتبار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: