kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۷۴۵
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۷
معاون فنی گمرک ایران:
معاون فنی گمرک ایران گفت: اکنون ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور انباشت شده که باید هر چه سریع‌تر نسبت به انتقال آن به بازار مصرف اقدام شود.

 


مهرداد جمال ارونقی در نشست با فعالان اقتصادی استان البرز اظهار داشت: تنها در بندر امام خمینی(ره) ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی انباشت شده است.
وی با‌اشاره به اینکه یک میلیون تن کالای اساسی هنوز روی کشتی‌ها در بنادر و گمرکات وجود دارد، گفت: ایستایی‌ها و بروکراسی‌های داخلی بیشتر از موارد خارجی بر وضعیت اقتصادی کنونی اثرگذار بوده است.
معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه سال گذشته افزون بر ۴.۸ میلیون تن کالای غیر اساسی غیرکانتینری درگمرکات و بنادر کشور انباشت شد، بیان داشت :
۸۵ درصد این کالاها مواد اولیه، مواد واسطه‌ای و ماشین‌آلات مورد نیاز خط تولید بوده است.
جمال ارونقی گفت: در چهار ماهه اول سال ۹۹ کار تولید در شرکت‌های زیادی که در صف تخصیص و تامین ارز قرار گرفتند، در آستانه توقف قرار گرفت و اغلب این شرکت‌ها نتوانستند حتی یگ گرم از کالای خود را از گمرک خارج کنند.
وی با‌ اشاره به اینکه در تیرماه سال گذشته زمانی که بحث کمبود روغن خوراکی در داخل مطرح بود، در بندر شهید رجایی هرمزگان ۲ کشتی حامل روغن خوراکی معطل مانده بود، افزود: مشکل تأمین و انتقال ارز این محموله‌های روغن در آن زمان باعث عدم امکان تخلیه و اظهار این محموله‌ها شد و دقیقا چند هفته بعد از آن شاهد بروز مشکلات داخلی در زمینه تامین روغن بودیم.
معاون فنی گمرک ایران، بیان داشت: در نهایت محموله‌های روغن این ۲ کشتی بعد از گذشت چهار ماه با پرداخت مبلغی بابت دموراژ ، تامین ارز شد تا مشکل کمبود این کالا در سطح عرضه مرتفع شود.
وی در مورد موضوع خبرساز معدوم‌سازی ۲۰ میلیون جوجه یک روزه در سال ۹۹ ، بیان داشت: دلیل از بین بردن این جوجه‌ها اینگونه مطرح شد که نهاده کافی برای تامین غذای این جوجه‌ها در اختیار نبود، در حالی که ‌در همان زمان میزان زیادی نهاده طیور در گمرکات ماند و تا آستانه مصرف ثانویه پیش رفت و بعد از آن هم با توجه به کمبود گوشت مرغ در کشور، مصوبه‌ای برای واردات ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ تصویب و ابلاغ شد.
جمال ارونقی در رابطه با آشفتگی‌های بازار مرغ در ماه‌های گذشته هم توضیح داد: بعد از گذشت چند ماه در ابتدا ۹۰ تن مرغ وارد کشور شد، در حالی که تنها در خیابان شریعتی به گفته فروشندگان مواد پروتئینی تنها در یک‌روز ۷۰ تن فروش داشتند.
معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه اعتقاد دارد کالای گروه چهار یا غیر ضرور نباید وارد کشور شود چون پدر تولید را در می‌آورد، گفت : متاسفانه بدواً مجوز ورود کالاهای ممنوعه و دارای اولویت ارزی غیرفعال داده شد و بعد از اینکه حقوق مکتسبه برای صاحبان کالا ایجاد شد به ‌اشکال مختلف از ترخیص آنها جلوگیری و گمرک متهم شد.
ارونقی در مورد ترخیص کامیون‌های وارداتی ویژه حمل محصولات صادراتی کشاورزی بیان کرد: این کامیون‌ها مشکلاتی در بحث عدم ثبت سفارش و یا سال ساخت مشکل داشتند که به نحوی در چارچوب رعایت مقررات، مرتفع شد و خیلی از کامیون‌ها ترخیص شد و در اختیار خریداران آن قرار داده شد.
وی در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان هم توضیح داد: هر شرکت دانش‌بنیانی که معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری به گمرک معرفی کند و اعلام شود که یک کالا را بدون ثبت سفارش وارد کرده است، درصورت رعایت دو مورد مهم با آن موافقت خواهیم کرد، نخست آنکه ارزش کالا مشخص باشد و دوم آنکه با استفاده از بند یک ماده ۳۸ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات تصریح شده باشد.
معاون فنی گمرک ایران در بخش دیگری با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ شرکت حقیقی و حقوقی در بندر امام خمینی(ره) کالاها و اجناس‌شان دپو شده است، گفت: این اقلام در مجموع ۳.۵ میلیون تن می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: