kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۷۲۸
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰

 

کارگردان مستند «غیررسمی» معتقد است عمده تلاش رهبر معظم انقلاب این است که نگاه برخی مسئولان را نسبت به ظرفیت‌های داخلی تغییر داده و آنان را از وجود چنین نخبگانی باخبر کنند.
سیدمحمدعلی صدری‌نیا، کارگردان این مجموعه مستند با‌ اشاره به تولید سومین قسمت از مستند «غیررسمی» به تسنیم گفت: این قسمت دیدار نخبگان با رهبر انقلاب را روایت کرده بود و به همین دلیل از اهمیت بالاتری برخوردار بود و البته سختی‌های زیادی داشت. اهمیت این مستند از این منظر بود که روایت صحیح و دقیق پیشرفت‌های علمی، دستاوردها و... از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.
کارگردان مستند «غیررسمی» درباره دو موضوع اصلی و مهم که در این مستند روایت شده است، گفت: موضوع اصلی که باید بدان توجه می‌کردیم روایت 2 موضوع اصلی بود: اولاً می‌بینید که بسیاری از این نخبگان در شرایط تحریمی ‌کشور دست به کارهای بزرگی زده و قطعات مهم و حساسی که به‌دلیل تحریم‌ها وارد نمی‌شده است را بومی‌سازی و تولید کردند. این موضوع را حتماً باید نمایش می‌دادیم. مورد دوم که از زبان این نخبگان روایت می‌شود، ‌کارشکنی‌هایی است که از سوی عده‌ای صورت می‌گرفته و این مسیر را پرزحمت می‌کرده است. بنابراین برای روایت دقیق باید به‌گونه‌ای پیش می‌رفتیم که به هر دو موضوع‌ اشاره دقیقی شود.
وی تأکید کرد: موضوع مهم دیگر در ساخت قسمت سوم غیررسمی ‌اشاره به این مطلب بود که این دیدار تنها یک جلسه با نخبگان از سوی رهبر انقلاب نبوده بلکه دارای سابقه بسیار طولانی است. همان‌طور که در فیلم هم دیدید، این جلسه، اولین دیدار با گروه‌های علمی ‌نبوده و رهبر انقلاب از مدت‌ها پیش سابقه پیگیری امور این نخبگان و فعالیت‌های آنان را داشتند. بنابراین لازم بود که این سابقه را به تصویر بکشیم و با ارائه تصاویری از دیدارهای قبلی آن جلسات را نیز بازخوانی کنیم.
کارگردان مستند «غیررسمی» با‌ اشاره به پیگیری‌های رهبر انقلاب از نخبگان علمی‌کشور گفت: پیشرفت‌های علمی ‌و نخبگان همواره دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده و اعتقاد به استعداد ایرانی باور عمیق ایشان است. گاهی اوقات می‌بینید که شخصیتی سیاسی دیداری را با نخبگان برگزار کرده و تنها می‌خواهد حرف‌های آنان را بشنود اما جلسه‌ای که رهبر انقلاب با نخبگان دارند دارای سابقه‌ای عمیق است. برای مثال در مورد فناوری نانو ایشان یکی از کسانی است که از ابتدا این مسیر را هدایت کرده و آن را به بالندگی امروزش رساندند.
وقتی بازخوردهای مردم در فضای مجازی را می‌دیدم به نکات قابل توجهی در این زمینه برخورد کردم. اینکه رهبر انقلاب به‌عنوان عالی‌ترین مقام این کشور به توان علمی ‌و استعدادهای جوانان باور دارند و هرچه توان دارند به کار می‌گیرند تا این مسیر با قدرت پیش رفته و به بالندگی برسد اما در نقطه مقابل برخی مسئولان حضور دارند که به این مسیر باور ندارند. عمده تلاش آقا این است که نگاه این افراد را نسبت به ظرفیت‌های داخلی تغییر داده و آنان را از وجود چنین نخبگانی باخبر کنند. جمله‌ای که رهبری در این جلسه بیان کردند و در فیلم هم آن را دیدید بسیار پرمعنا بود. ایشان خطاب به نخبگان فرمودند که این جلسه را با دولتی‌ها برگزار کنید چرا که احساس می‌کنم نمی‌دانند فناوری نانو چیست و چه جایگاهی دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: