kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۶۲۷
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
گزارش رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به رهبر انقلاب:
رئیس‌ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب با تبریک دستیابی به مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت از تبدیل شدن ایران به یکی از 6 کشور تولید‌کننده واکسن کرونا در جهان خبر داد.


در نامه محمد مخبر، رئیس‌ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به رهبر معظم انقلاب آمده است: «احتراماً، با عرض تبریک پیشاپیش میلاد با سعادت ثامن‌الحجج حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (علیه‌السلام)، پیرو گزارش‌های تقدیمی قبلی و رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ حضرت مستطاب‌عالی، از میان ۶ پلتفرم تولید واکسن در ستاد اجرایی، موفق شدیم مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت را با اتکا به دانش کاملاً بومی در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ اخذ نموده و جمهوری اسلامی ایران را به یکی از ۶ کشور تولید‌کننده واکسن کرونا در جهان تبدیل و خودباوری و اقتدار ملی را در عرصه بین‌المللی آشکار ‌نماییم.
نکته مهم در فرآیند توسعه دانش فنی واکسن‌‌سازی این است که در میان کشورهایی که واکسن مشابه تولید می‌کنند، مطابق اطلاعات موجود، بازدهی تولید به ازای هر لیتر در چین ۳۰۰ دُز و در بهارات هند ۱۸۰۰ دُز در هر لیتر بوده لکن با همت و عزم جهادی دانشمندان جوان کشور، این بازدهی در واکسن برکت به ۳۵۰۰ دُز در هر لیتر رسیده است.
از سوی دیگر، به منظور تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت، دو خط تولید پیشرفته صنعتی در مدت کمتر از ۶ ماه و با عبور از موانع متعدد بین‌المللی و تحریمی راه‌اندازی شده که ظرفیت این دو خط مجموعاً بیش از ۲۵ میلیون دُز در ماه و ۳۰۰ میلیون دُز در سال خواهد بود. همان‌طور که در گزارش تقدیمی قبلی به استحضار رسید، میزان تولید تجمیعی این واکسن تا پایان شهریور ماه بیش از ۵۰ میلیون دُز خواهد بود. خبر مهم دیگر اینکه در سایر مسیرهای ۵گانه مشتمل بر واکسن DNA (مشابه واکسن تولیدی شرکت اینوویو آمریکا)، mRNA (مشابه واکسن تولیدی شرکت‌های مدرنا و فایزر آمریکا)، پروتئین نوترکیب (مشابه واکسن تولیدی شرکت نووکس آمریکا)، ویروس نوترکیب سرخک (مشابه واکسن تولیدی انستیتو پاستور فرانسه) و واکسن بر پایه سلول‌های بنیادی (فاقد مشابه خارجی)، مطالعات پیش‌بالینی مدل حیوانی با موفقیت سپری شده و مستندات لازم جهت اخذ مجوز تست انسانی به وزارت بهداشت ارسال شده است. نکته دیگر اینکه، خط تولید مورد نیاز برای تولید واکسن DNA آماده شده و ایجاد خط تولید انبوه واکسن‌های mRNA، پروتئین نوترکیب و ویروس نوترکیب در دست اقدام می‌باشد.
اینجانب این موفقیت عظیم را به محضر حضرت ولی‌عصر(عج)، حضرت مستطاب‌عالی و آحاد ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌نمایم. بی‌شک این دستاورد بزرگ بدون عنایت خداوند متعال و دعای خیر حضرتعالی و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی این مرز و بوم میسر نمی‌گردید.
بر خود لازم می‌دانم از رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ دفتر حضرتعالی، کلیه محققین و دانشمندان جوان کشور، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاران پر تلاش ایشان، اساتید و محققین کارآزمایی بالینی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، تأمین‌کنندگان و کارخانجات تولید‌کننده تجهیزات و مواد اولیه دارویی، شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز فرزندان خستگی‌ناپذیر حضرتعالی در ستاد اجرایی که در طول این مسیر پر فراز و نشیب با روحیه و عملکرد جهادی، برگ زرین دیگری را به کارنامه پر افتخار انقلاب اسلامی افزودند، تشکر و قدردانی نموده و از حضرتعالی التماس دعای خیر دارم.»
ورود واکسن «کووبرکت»
به زنجیره واکسیناسیون عمومی
بر اساس گزارش کمیته بهداشت و درمان در جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا؛ ورود واکسن ایرانی «کووبرکت» به زنجیره عملیات سراسری واکسیناسیون با توزیع ۵۰ هزار دوز از دیروز آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در جلسه دیروز رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد گزارش کاملی از سوی کمیته بهداشت و درمان درخصوص وضعیت تولید و تامین واکسن کرونا ارائه و اعلام شد که با صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو برای تزریق عمومی واکسن ایرانی «کووبرکت»، ورود این واکسن به زنجیره عملیات سراسری واکسیناسیون با توزیع ۵۰ هزار دوز از روز گذشته (چهارشنبه) آغاز شد و با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های تولید واکسن در ایران تا پایان سال، کشور از واردات واکسن خارجی بی‌نیاز خواهد شد. براساس این گزارش، با توجه به تداوم زنجیره واکسیناسیون با استفاده از واکسن داخلی و از سرگیری واردات واکسن خارجی، واکسیناسیون جامعه هدف تا پایان این دولت برای بالغ بر ۱۴ میلیون نفر انجام خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: