kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۵۹۴
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴
یک کارشناس اقتصادی:
یک کارشناس اقتصادی گفت: 90 درصد سپرده‌های بانکی دست 5 درصد افراد است‌.


محمدرضا یزدی‌زاده در برنامه تلویزیونی «عیار» شبکه افق با موضوع ابربدهکاران بانکی اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد معوقات بانکی مربوط به وام‌های درشت است و مردم عادی که تسهیلات پایین دریافت می‌کنند مشکلی برای نظام بانکی ایجاد نمی‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه مسئول تسهیلات معوق مدیران بانکی هستند تصریح کرد: بررسی تسهیلات معوق نشان می‌دهد مدیران بانکها به کسانی وام داده‌اند که 75 درصد وام‌گیرنده یا ضامن و وثیقه بی‌اعتبار بوده که این موضوع مصداق سوء مدیریت و فساد است.
یزدی‌زاده افزود: انحراف منابع دقیقا از جایی صورت می‌گیرد که سلیقه شخصی می‌تواند حکمران باشد و بانک‌ها در این بخش زیان زیادی را متحمل می‌شوند. متاسفانه لیست این افراد هم به قوه قضائیه ارسال نمی‌شوند و حاضر نیستند اطلاعات مالی را به این قوه تحویل دهند. مدیران بانک به دلیل اینکه سالانه باید در مجمع بانک پاسخگو باشند اقدام به حساب‌سازی می‌کنند و وام‌های معوق را با در نظر گرفتن اصل و فرع و با دریافت یک چک تضمین دیگر صفر کرده و به اصطلاح تسهیلات را نوسازی می‌کنند و در مجمع، یک بانک ورشکسته را سودده نشان می‌دهند و از رقم سود به هیئت مدیره پاداش می‌پردازند.
وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات سرپوش گذاشتن روی فساد و سوء مدیریت است تاکید کرد: سیستم حسابرسی و بازرسی ما شفاف نیست و باید در مجامع بانک‌ها اعلام شود که چند وام نوسازی شده و چه رقمی دارد. در این زمینه نه بانک مرکزی نظارت کافی دارد و پاسخ می‌دهد و نه مدیران بانک‌ها.
این اقتصاددان تخلف بانک‌ها را مشابه آتش زدن کشور دانست و گفت: برخی اقدامات بانک‌ها در حوزه تسهیلات منجر به خلق پول می‌شود. بانک‌ها بر اساس قانونی صرفا به سپرده بلندمدت می‌توانند تسهیلات بپردازند و خلق پول کنند اما آمارها نشان می‌دهد بانک‌ها نه تنها بر اساس سپرده‌های ثابت، جاری و مواردی که اصلا در دسترس نبوده خلق پول کردند و بانک مرکزی هم آنها را به امان خدا رها کرده است.
این اقتصاددان در پایان تاکید کرد: در جریان مناظرات یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد مدام از کاهش نرخ سود بانکی سخن گفته می‌شود اما آن پیرمرد و پیرزنی که از این محل درآمد دارند تا زندگی‌شان را بگذرانند چه می‌شوند؟ در اینجا باید گفت 90 درصد سپرده‌ها دست 5 درصد افراد است و چطور این 90 درصد دیده نشده و تنها به پیرمرد و پیرزن‌ها توجه شده است. طی سال‌های گذشته نسبت ذخیره قانونی به جای اینکه زیاد کنیم کاهش می‌دهیم و بنده معتقدم برای مقابله با ابربدهکاران ابتدا باید قبول کنیم که بانک‌ها تخلف کردند و قوانین و نظارت خود را در این زمینه تغییر دهیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: