kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۵۲۳
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۶
معاون سازمان امور اراضی:
معاون سازمان امور اراضی کشورگفت: 800 هزار واحد غیرمجاز در کشور با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی ایجاد شده‌اند‌.

صفدر نیازی در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با اشاره به تخریب گسترده شالیزارهای شمالی کشور گفت: این زمین‌های ارزشمند در مجموع 400 هزار هکتار بود که صد هزار هکتار آن یعنی یک چهارم آن با اجرای طرح هادی تغییر کاربری یافته است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: این مشکل بیشتر در شالیزارهای گیلان مشاهده می‌شود که دلیل آن موقعیت و فاصله زمین‌های کشاورزی با منازل مسکونی است.
نیازی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تعامل سازمان امور اراضی با قوه قضائیه برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی به چه صورت است گفت: این تعامل در وضعیت عالی قرار دارد و اکنون در تمام استان‌ها ارتباط خوبی برقرار است به طوریکه وضعیت اجرای احکام در یک سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه خود دو و نیم برابر شده است.
معاون حفظ و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور افزود: در منطقه دماوند با انجام قطعه‌بندی کردن چند هکتار زمین کشاورزی دو نفر 400 میلیارد تومان سود کسب کردند و هر هزار متر زمین را به بیش از یک میلیارد تومان فروختند این در حالیست که قیمت هر هکتار زمین کشاورزی به یک میلیارد نیز نمی‌رسد.
نیازی افزود: خلأ موجود در ارتباط با تفکیک و خرد کردن اراضی کشاورزی منجر به این سوء استفاده‌ها می‌شود که لازم است تغییراتی در قانون ایجاد شود.
معاون حفظ و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور گفت: وزارت نیرو نیز باید از دادن انشعاب آب و برق به واحدهای غیرمجاز خودداری بکند اما این موضوع در مقام عمل محقق نمی‌شود.
وی افزود: 800 هزار واحد غیرمجاز در کشور وجود دارد که زمین‌های کشاورزی را تغییر کاربری داده‌اند اما با دادن آب و برق به آنها قیمت پیدا کرده‌اند و افراد از آنها استفاده می‌کنند در حالیکه اگر به آنها انشعاب آب و برق داده نشود قابلیت زندگی را از دست خواهند داد.
نیازی اظهار داشت: مشکلاتی نیز با عدم شفافیت محدوده طرح هادی داریم؛ بنیاد مسکن باید محدوده طرح‌های هادی را به مردم و به ما اعلام کند تا افراد بتوانند برای خرید اراضی تصمیم‌گیری کنند اما این موضوع حتی به ما نیز اعلام نمی‌شود.
معاون حفظ و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور افزود:‌ بنیاد مسکن برای اعلام محدوده طرح هادی در مناطق مختلف 70 هزار تومان بابت استعلام دریافت می‌کند و در صورتی که کارشناس اعزام کند این مبلغ به 300 هزار تومان می‌رسد اما بر اساس قانون شفافیت این اطلاعات باید در اختیار ما و مردم به صورت رایگان قرار گیرد.
وی همچنین با اشاره به کاهش سرانه اراضی کشاورزی گفت: در 50 سال گذشته سرانه اراضی کشاورزی 5 هزار و 700 متر به ازای هر زارع بود که امروز به 1700 متر کاهش یافته است که دلیل آن افزایش جمعیت و خرد شدن اراضی کشاورزی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: