kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۳۸۸
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳

 

مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: چندین سال است که HSE پالایشگاه تهران در رتبه پایین قرار دارد و با عدم حمایت از مدیریت HSE و بحث یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند تلاش نکرده‌اند تا رتبه HSE پالایشگاه تهران را ارتقا دهند.
محسن قدیری در گفت‌وگو با فارس در مورد دلیل وقوع حادثه در پالایشگاه تهران گفت: مخزن جمع‌آوری ضایعات نفتی سرد (2024-2)، 46 سال قدمت ساخت دارد و دارای 5 حلقه عمودی است هر رینگ دارای ارتفاع 2.4 متر است و ارتفاع مخزن 12.2 متر و ظرفیت آن 22000 بشکه است. ضخامت استاندارد رینگ اول از پایین 9 میلیمتر، رینگ دوم 7.4 میلیمتر، رینگ سوم و چهارم و پنجم 6 میلیمتر است.
وی اظهار داشت: در سال 1386 پس از اورهال و بازرسی تست ضخامت‌سنجی واقعی، رینگ اول 8 میلیمتر، رینگ دوم 6.5 میلیمتر و رینگ سوم 5.8 میلیمتر و رینگ چهارم و پنجم بدون تغییر بوده است. در زمان حادثه نزدیک به 14 سال از تعمیرات اساسی مخزن گذشته بود و با توجه به وجود آب و سولفید هیدروژن در ورودی این مخزن و همین‌طور خورندگی نفتای حاصل از فرایند تصفیه در واحد تصفیه گازوئیل، خورندگی بالایی ایجاد شده بود. مخازن در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هر 5 سال تعمیرات اساسی می‌شوند. پیشنهاد می‌شود زمان تعمیرات اساسی مخازن پالایشگاه تهران نیز به 5 سال کاهش یابد.
قدیری افزود: با توجه به راه‌اندازی واحدهای منطقه الف و ب شمالی در زمان حادثه به جهت سوراخ شدن لوله آب خنک‌کننده به نظر می‌رسد که گازمایع و یا مواد سبک دارای فشار بالا و گرم به مخزن وارد شده و با توجه به خوردگی مخزن، تولید گسست در دیواره مخزن ایجاد کرده است.
مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران توضیح داد: در پالایشگاه اصفهان در مخازن جمع‌آوری ضایعات نفتی سرد را کف بر کرده و نوسازی کرده‌اند. اما در پالایشگاه تهران با اینکه مخزن یدک موجود بوده و به راحتی می‌توانستند مخزن جمع‌آوری ضایعات نفتی سرد (2024-2) که دچار حادثه شده است را تعمیر و نگهداری کنند ولی به جهت عدم اطلاع و قرار نگرفتن افراد در جایگاه واقعی از این کار مهم غفلت کرده‌اند.
وی تاکید کرد: مدیریت عملیات پالایشگاه تهران چندین سال توسط فردی مدیریت شده که هیچ‌گونه سابقه عملیاتی نداشته و الان توسط کسی اداره می‌شود که لیسانس شیمی غیرفنی دارد، درحالی که بر اساس شرح وظایف این شغل مهم باید حداقل 20 سال سابقه مدیریتی و مهندس شیمی باشد.
قدیری اظهار داشت: به همین جهت است بحث سیستمی و یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند در این مورد هم در نظر گرفته نشده است، بطوری‌که اخیرا پس از بازرسی از مخزن جمع‌آوری ضایعات نفتی سرد در پالایشگاه جنوبی همین مشکل مشاهده شده است. متاسفانه علی‌رغم اینکه این پالایشگاه در سال 91 خصوصی شده است در انتخاب اعضای هیئت‌مدیره و مدیران این مجموعه توسط مدیریت پالایش و پخش اعمال نظر انجام می‌گیرد.
مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: باز هم بحث سیستمی در پالایشگاه تهران وجود دارد و آن عدم تعهد به سیستم بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا HSE و یا مدیریت ایمنی فرآیند و یکپارچگی مکانیکی است. در حال حاضر رئیس ‌هیئت مدیره پالایشگاه تهران دارای 80 سال سن و مدیر عملیات غیرمرتبط می‌باشد. مدیر تعمیرات یک روز سابقه تعمیراتی نداشته است.
وی اظهار داشت: چندین سال است که HSE پالایشگاه تهران در رتبه پایین قرار دارد و با عدم حمایت از مدیریت HSE و بحث یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند تلاش نکرده‌اند تا رتبه HSE پالایشگاه تهران و یا سایر پالایشگاه‌های با رتبه پایین را ارتقا دهند. به نظر می‌رسد مقصر اصلی در حوادث اخیر مدیریت پالایش و پخش و مسئولین پالایشگاه تهران هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: