kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۲۶۸
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:
مدیرکل حفاظت محیط زیست‌گیلان با انتقاد از اختصاص مالکیت تالاب بین‌المللی انزلی به وزارت نیرو، گفت: محیط‌زیست خواستار بازنگری در مالکیت تالاب است زیرا براساس ماهیت طبیعی این تالاب لازم است نهادهای مرتبط همانند محیط زیست و منابع طبیعی تولیت آن را بر عهده داشته باشند.

ساسان کفایی اظهار داشت: تالاب یک عرصه و پهنه طبیعی است که باید توسط متولیان امر یعنی منابع طبیعی یا محیط‌زیست نگهداری و حراست شود.
وی خاطرنشان کرد: به طور حتم باید اموال دولتی به نام یکی از دستگاه‌ها همچون وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی سند دار شود اما باور داریم که وزارت نیرو، تولیت مناسبی برای مراقبت و حراست از تالاب انزلی نیست و بهتر است مالکیت با دستگاه منابع طبیعی و یا محیط‌زیست باشد. وی با یادآوری اینکه نامه‌نگاری‌هایی در این خصوص از سوی رئیس‌سازمان حفاظت محیط‌زیست به قوه قضائیه و در استان به مدیرکل دادگستری گیلان انجام شده است افزود: امیدواریم با بازنگری مجدد در این خصوص اتفاق بهتری رخ دهد.
بهمن ماه ۹۹ موضوع انتقال سند مالکیت پهنه آبی تالاب انزلی به وزارت نیرو، خبرساز شده بود و هدف این اقدام مشخص کردن محدوده ملی عنوان شد.
مدیرکل محیط‌زیست گیلان در ادامه با بیان اینکه دستگاه دروگر سنبل آبی برای نخستین بار در کشور و به دست متخصصان داخلی و با حمایت سازمان محیط‌زیست ساخته شده خاطرنشان کرد: ساخت این دستگاه بدست متخصصان داخلی موجب ۶۰ درصد صرفه‌جویی ارزی برای کشور شده است. وی افزود: کانون‌های اصلی هجوم سنبل آبی شناسایی شده است که تا پایان خرداد ماه امسال برنامه جمع‌آوری این گیاه مهاجم تالاب با اعتباری از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام می‌شود.
وی درخصوص ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده برای مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی توضیح داد: مصوبه این موضوع با تلاش بسیار زیاد از هیئت دولت اخذ شد اما متاسفانه به دلیل نبود نقدینگی این اعتبار جذب نشد؛ لذا از سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست شده است که دریافت این اعتبار به سال ۱۴۰۰ منتقل شود.
سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیا است. گیاه مهاجم سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده و به دلیل تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب و به دلیل تولید لجن آلی باعث خشک شدن پهنه‌های آبی می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: