kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۲۰۰
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: برای به تعادل رسیدن قیمت تخم‌ مرغ در بازار، صادرات این محصول متوقف شد.


صدراعلی اکبرخانی، در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: در مقطعی هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری به 10 هزار تومان رسید درحالی که قیمت مصوب آن 14 هزار تومان بود‌.
وی افزود: اکنون قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری به 14 هزار تومان رسیده است به همین منظور صادرات این محصول متوقف شد تا قیمت‌ها در بازار داخلی نیز دچار مشکل نشود.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ادامه داد: اما باید توجه داشت هزینه‌های تولید نظیر دستمزد، مواد بسته‌بندی، انرژی و غیره افزایش یافته است و قیمت تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری را به 15 هزار تومان تا 16 هزار تومان رسانده است.
وی تصریح کرد: در فروردین و اردیبهشت سال جاری و اسفند سال قبل باید هر ماه 4 میلیون و 700 هزار قطعه جوجه‌ریزی می‌داشتیم که محقق نشد و 3 میلیون و 100 هزار قطعه انجام شد که آثار خود را شش ماه آینده نشان می‌دهد؛ یعنی در شهریور و مهرماه شاهد کمبود و گرانی تخم‌مرغ در بازار خواهیم بود.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ادامه داد: از طرفی تعداد حذف گله‌های مرغ تخم‌گذار به دلیل پایین بودن نرخ تخم‌مرغ و قیمت مناسب ‌گوشت مرغ، میزان کشتار مرغ‌های پایان دوره افزایش یافت و به جای حذف 3 میلیون و 300 هزار عدد مرغ پایان دوره، 4 میلیون و 800 هزار قطعه در اردیبهشت‌ماه حذف
شد.
وی اظهار داشت: این هشدار‌ها به دفعات به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی داده شد اما توجه لازم به این موضوع صورت نگرفت که این موضوع عواقب خود را در آغاز کار دولت بعد نشان می‌دهد.
اکبرخانی اظهار داشت: اتحادیه برای رفع این مشکل، برنامه برای در لک بردن مرغ‌های تخم‌گذار به دولت ارائه داد تا در آینده با برگرداندان آنها به چرخه تولید در ماه‌های آینده مشکلات کمتری برای تامین تخم مرغ در شهریورماه و مهرماه داشته باشیم که این طرح مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی قرار
گرفت.
وی با بیان اینکه 30 درصد ظرفیت مرغداری‌های کشور برای تولید تخم‌مرغ خالی است گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و 500 هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌کند که در صورت وجود بازار مصرف و تامین نهاده‌ها می‌تواند آن را به یک میلیون و 500 هزار تن برساند.

نام:
ایمیل:
* نظر: