kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۱۳۱
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۷
رئیس‌جمهور افتتاح طرح‌های ملی کشور در روزهای پنج‌شنبه از سال گذشته تاکنون به‌رغم همه مشکلات ناشی از جنگ اقتصادی دشمن و شیوع ویروس کرونا را از افتخارات دولت تدبیر و امید دانست و گفت: ما نیازمند گوش شنوا هستیم که بشنود این افتتاح‌ها در دوران تحریم و کرونا از چه ارزش بالایی برخوردار است.


حجت‌الاسلام روحانی روز پنج‌شنبه در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو در استان‌های ایلام، هرمزگان و کرمانشاه تأکید کرد: در افتتاح‌های پنج‌شنبه که از ابتدای سال 99 آغاز و امروز هفتاد و یکمین افتتاح را در کشور شاهد بودیم، هدف اصلی این بود که به دنیا بگوییم نه جنگ اقتصادی می‌تواند ما را از تلاش برای آبادانی و توسعه کشور بازدارد و نه کرونا می‌تواند روند حرکت ما را متوقف کند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر این خبیث (ترامپ) نبود، در طول این سال‌ها 14 هزار میلیارد دلار دیگر می‌توانست در زمینه آب و برق هزینه شود و افتتاح طرح‌های ملی در این حوزه امروز دوچندان می‌بود.
رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود با ادای احترام به حضرت فاطمه معصومه (ع) و تبریک ولادت ایشان و روز دختر به همه دختران باهوش، عفیف، پاکدامن و پرتلاش کشور، گفت: آنچه که خداوند برای مقام زن و دختران مقرر کرده است به بهترین وجه در جمهوری اسلامی ایران تحقق پیدا کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه افتتاح مستمر طرح‌های عمرانی در هر هفته از آغاز سال 99 و در اوج دوران تحریم‌ها، اهمیت زیاد و پیامی معنادار داشته است، گفت: اجرای بخش بزرگی از آنچه تحت عنوان طرح مناطق گرمسیری در دست اجرا بود و نیز انتقال آب از جنوب کشور به استان‌های شرقی و شمال شرقی که بخشی از آن در 2 استان به ثمر رسیده و انتقال آب به 2 استان دیگر که در دست اجراست، ریل‌گذاری مناسبی برای ادامه مسیر توسعه کشور در دولت آینده خواهد بود.
روحانی با اشاره به در دست اجرا بودن 19 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق، افزود: افتخار بنده این است که این طرح‌ها را در زمانی که توأمان با فشارهای ناشی از تحریم و کرونا مواجه بودیم، اجرا کرده‌ایم. در دولت تدبیر و امید وعده افتتاح 57 سد را داده بودیم که امروز پنجاه و ششمین سد افتتاح شد و مقایسه این آمار با مجموع 19 سدی که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ساخته شده بود نشان‌دهنده عظمت و بزرگی کاری است که انجام داده‌ایم.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تأکید این دولت همواره بر تعامل سازنده بوده است، تصریح کرد: درست است که باید با تلاش و تکیه بر توانمندی‌های داخلی کشور را بسازیم، اما نمی‌توانیم در انزوا و بدون تعامل با جهان زندگی کنیم و در این میان ارتباط با همسایگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: بااین‌حال در دولت تدبیر و امید روابط با همسایگان از جمله روسیه به شکل مناسبی گسترش پیدا کرده و امروز در عرصه‌های مختلف با این کشور روابط مطلوبی داریم و از سوی دیگر با روسیه و چین در مذاکرات وین برای عبور از تحریم‌ها هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی داریم.
دکتر روحانی تأکید کرد: همان‌طور که در سال 94 تحریم را شکاندیم بازهم در سال 1400 تحریم را می‌شکنیم، مردم بدانند که در قدم‌های آخر شکست تحریم هستیم و آمریکا ناچار است تحریم‌ها را بردارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: