kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۸۶۸
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تشریح آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام(ره) گفت: ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر امام و ورود به کشور است.
عادل دریس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت عملیات تخلیه و بارگیری بنادر خوزستان اظهار کرد: کل عملیات تخلیه و بارگیری تا روز 16 خرداد در مجتمع بندری امام خمینی(ره) و صنایع همجوار، 9 میلیون و 66 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد را نشان می‌دهد. از سه میلیون و 445 هزار تن کالای اساسی، دو میلیون و 720 هزار تن آن از بندر امام خارج و راهی نقاط مختلف کشور شده است.
وی با بیان این‌که موجودی کالای اساسی بندر امام سه میلیون و 565 هزار تن است، افزود:‌ بر این اساس گندم ‌122 هزار تن، ذرت یک‌میلیون و 680 هزار تن، جو 310 هزار تن، دانه‌های روغنی 550 هزار تن، کنجاله 634 هزار تن، شکر 105 هزار تن، برنج هفت هزار تن و روغن خوراکی 156 هزار تن است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با یادآوری این‌که به‌طور متوسط عمده کالای اساسی و نهاده‌های دامی از طریق بندر امام وارد کشور می‌شود، گفت: به‌طور متوسط همواره 2.2 تا دو و نیم میلیون تن کالای اساسی در بندر داشته‌ایم و برای مازاد بر آنکه الان موجود است باید برای ورود به کشور سریع‌تر تشریفات گمرکی انجام شود.
دریس افزود:‌ برای بیش از 700 هزار تن کالای اساسی تمام فرآیندهای گمرکی انجام شده و آماده بارگیری برای ورود به کشور است. با فرآیندی که در حمل‌ونقل جاده‌ای داشته‌اند کارهایی در حال انجام برای تسریع امور هستند. از ما خواسته‌اند بازه معطلی کامیون‌ها در بندر را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: بخشی از این مشکل به ما و گمرک مربوط است، در این راستا تمهیداتی دیده شد؛ از جمله این‌که تمام  باسکول‌ها و انبارها به گمرک و بندر لینک شوند تا کامیون‌ها معطل نشوند. از سوی دیگر نیروهای کشیک دیتا بیشتر شود تا فرآیند خروج سهل‌تر شود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان افزود:‌‌ هفته گذشته 1200 تا 1500 دستگاه کامیون در روز داشتیم که طی دو روز اخیر به 1600 کامیون افزایش یافته است. درخواست کرده‌ایم تعداد کامیون‌ها را به بالای دو هزار دستگاه افزایش دهند تا به این ترتیب فرآیند خروج کالا از فرآیند تخلیه پیشی بگیرد. در غیر این صورت در بندر امام مازاد بار خواهیم داشت.
دریس گفت: قرار شد سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای کامیون‌ها فراخوان عمومی‌دهد و آنها را به بندر امام برای حمل کالای اساسی به داخل کشور سوق دهد، همچنین جلسه‌ای با راه‌آهن داشتیم که اعلام کردیم ظرفیت خوبی برای حمل ریلی بالای 250 واگن (بارگیری در روز) داریم. الان زیر 100 واگن برای کالای اساسی بارگیری می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: