kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۷۹۲
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
رئیس سازمان امور عشایر ایران از آغاز خرید تضمینی دام عشایر از دیروز ؛ ۱۷ خرداد به قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علایی‌مقدم در سفر به خراسان جنوبی از آغاز خرید تضمینی دام عشایر از روز دوشنبه 17 خرداد در سراسر کشور خبر داد و افزود: قیمت خرید تضمینی دام عشایر به صورت ترکیبی 45 هزار تومان و به ازای فروش هر کیلوگرم دام زنده به شرکت پشتیبانی امور دام، سه کیلوگرم جو یارانه‌ای نیز به عشایر داده می‌شود.
وی افزود: تأمین علوفه، خرید تضمینی دام، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و ارائه خدماتی از قبیل راه‌سازی، سوخت‌رسانی و آبرسانی به عشایر ضروری است. جامعه عشایری بیشترین منفعت را برای کشور و کمترین هزینه را برای دولت دارند و برای توسعه پایدار و امنیت غذایی کشور تلاش می‌کنند.
رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اهمیت تأمین برق برای چادرهای عشایری، گفت: هرچند برق‌رسانی به مناطق عشایری، وظیفه سازمان امور عشایر نیست ولی به خاطر عمق محرومیتی که در این مناطق در این زمینه وجود دارد تمام تلاش خود را برای تأمین برق عشایر انجام می‌دهیم.
علایی‌مقدم با اشاره به فعالیت‌های صندوق‌های خرد زنان عشایری، تاکید کرد: حمایت از این صندوق‌ها باید افزایش یابد تا موجب اشتغال بیشتر زنان عشایری شود و با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و بلاعوض بخشی از مشکلات آنان مرتفع شود. ضمن اینکه تسهیلات اختصاصی به عشایر باید از طریق تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری جذب و با برنامه‌ریزی و مدیریت و گردش صحیح برای عشایر مفید واقع شود.
گفتنی است، خرید دام زنده عشایر، اگرچه دیر شروع شده، اما اقدام خوبی برای حمایت از این قشر پرتلاش و محروم است که نباید با انگیزه‌های انتخاباتی انجام شود بلکه باید برنامه‌ای بلندمدت برای آن داشت. دولت بهتر است خرید تضمینی دام زنده با قیمت مناسب از روستائیان را نیز انجام بدهد چرا که آنها هم در مضیقه هستند. همچنین خرید تضمینی دام از دامداری‌ها بویژه واحدهای کوچک و متوسط، با هدف حمایت از تولید و مصرف، باید در برنامه دولت باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: