kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۶۰۱
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
گلوبال تایمز:
یک نشریه دولتی در چین با اشاره به افزایش تنش بین پکن و واشنگتن نوشت، ارتش چین باید آماده نبرد اتمی با آمریکا بشود و در این میان، تقویت زرادخانه اتمی‌، بسیار ضروری است.

 


همزمان با تداوم تنش بین آمریکا و چین و اتهام زنی‌های مقام‌های ارشد آمریکایی علیه پکن، یک نشریه دولتی چین، تقویت برنامه اتمی این کشور با بازدارندگی راهبردی آمریکا را امری حیاتی دانست. روزنامه انگلیسی زبان «گلوبال تایمز» طی تحلیل خود در این باره نوشت: تظاهرات در هنگ کنگ، تایوان، بیماری کرونا، اتهامات علیه چین در زمینه نسل‌کشی مسلمانان اویغور، اختلافات عمیقی‌ را در روابط متشنج چین و ایالات متحده موجب شده است. با توجه به اینکه پکن یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های آمریکاست و «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا‌،تلاش کرده تا لحنی سختگیرانه اتخاذ کند، چین در عین حال، بسیاری از اقدام‌ها و اظهارات مقامات آمریکایی را تجاوز به حاکمیت خود می‌داند.
به نوشته این روزنامه، تشدید سخنان تحریک‌آمیز و رزمایش‌های دو کشور، باعث نگرانی در مورد یک جنگ احتمالی شده و باید برای تشدید رقابت بین چین و ایالات متحده آماده شد. با توجه به این موارد، شمار کلاهک‌های اتمی چین باید به میزانی برسد که نخبگان آمریکایی را در صورت داشتن ایده درگیری نظامی با چین، مشغول به خود کند.
این روزنامه از افزایش سریع تعداد کلاهک‌های اتمی و ساخت موشک‌های بالستیک قاره پیمای «دانگ فنگ-۴۱»، حمایت کرد. به گزارش فارس، گلوبال تایمز  در بخشی دیگر، به منشا اختلافات بین دوطرف پرداخت و نوشت، قبل از اینکه بایدن خشم چین را در مورد منشا ویروس کرونا برانگیزد، تنش‌ها بر سر عبور یک ناو جنگی آمریکایی از تنگه تایوان افزایش یافت. ارتش آمریکا بر این عقیده بود که تردد کشتی مطابق با قوانین بین‌المللی است و تعهد ایالات متحده به اقیانوس هند و اقیانوس آرام را نشان می‌دهد. با این حال، چین آن را تهدیدی در کنترل خود بر تایوان دانسته و واشنگتن را متهم کرد که صلح و ثبات در منطقه را به خطر‌انداخته است.گلوبال تایمز در خاتمه نوشت، تقویت زرادخانه اتمی چین‌، با هدف مهار راهبردی آمریکا، بسیار مهم بوده و تقویت بنیه نظامی، سنگ بنای بازدارندگی راهبردی چین مقابل آمریکا است. چندی قبل نیز رسانه‌ها از تجهیز نیروی دریایی چین به  زیردریایی‌های جدید خبر داده بودند. این زیر دریایی‌ها مجهز  به موشک‌هایی هستند که می‌توانند سراسر خاک آمریکا را هدف قرار دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: