kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۵۱۲
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان گفت: کرونا موجب شد تا از هزینه‌های اضافی مراسم ازدواج کاسته شود و شاهد افزایش آمار ازدواج باشیم‌.
اعظم کریمی در گفت‌ و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص آمار ازدواج و طلاق در دوره شیوع کرونا اظهار داشت: از سال ۹۳ تا سال ۹۸ همه ساله آمار ازدواج کاهش داشته است، البته خوشبختانه این رقم در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ با افزایش چشمگیری رو‌به‌رو بوده است.
کریمی با بیان اینکه آمار ازدواج درسال ۹۹ حدود ۴.۴ درصد بود که روندی افزایشی داشت، افزود: از دلایل این افزایش روند می‌توان به اقدامات اثرگذار فرهنگی اشاره کرد. البته، شیوع کرونا و کاهش تجملات و رسوم دست و پا گیر از عوامل اثر گذاری در افزایش میزان ازدواج بوده است.
وی ادامه داد: متاسفانه آمار طلاق ۳.۶ درصد افزایش داشته است که فقدان مهارت و آموزش صحیح و به موقع در حل تعارضات و عدم بهره مندی از خدمات مشاوره می‌تواند از عمده دلایل وقوع آن باشد، از این رو ضروری است بیمه مشاوره در کشور اجرایی شود و مردم بتوانند در هر طبقه‌ای از خدمات مشاوره‌ای به موقع پیش از ازدواج و پس از آن بهره‌مند شوند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان درخصوص هزینه‌های مراکز مشاوره یادآور شد: متناسب با اعتبارات و تعداد جمعیت جوان در هر استان تا سه جلسه مشاوره رایگان شامل افراد متقاضی می‌شود که طبق حمایت اعتباری از مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده دارای مجوز از وزارت ورزش و جوانان انجام می‌شود.
کریمی افزود: ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها طی هماهنگی با مراکز مشاوره تحت پوشش وزارتخانه تا سه جلسه خدمات مشاوره رایگان به جوانان ارائه می‌کنند. این جلسات در مناطق سفید به صورت حضوری و در مناطق قرمز و نارنجی، در بستر فضای مجازی آنلاین برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه در دو سال اخیر مجوز جدید راه‌اندازی ۴۰۰ مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده صادر شده است، در رابطه با دریافت مجوز برای راه‌اندازی مراکز مشاوره اظهارداشت: وزارت ورزش و جوانان با مشارکت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور مرجع صدور مجوز مراکز تخصصی ازدواج و خانواده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: