kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۵۰۶
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
مریخ
مریخ نورد «کنجکاوی» ناسا چندین تصویر جالب توجه از ابرها در مریخ ثبت کرده است که اتفاقی نادر در سیاره سرخ به شمار می‌آید.

 


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، کاوشگر کنجکاوی به تازگی تصاویری از سیاره مریخ به زمین ارسال کرده که در آن، حرکت ابرها بر فراز این سیاره سرخ به وضوح قابل رویت است.
طبق اعلام آژانس فضایی ناسا، این ابرها که در این فصل زودتر از زمان‌های دیگر در آسمان مریخ پدیدار شده‌اند از اوایل ژانویه شروع به تشکیل می‌کنند و در ارتفاع بالاتر از حد معمول قرار دارند و معمولاً فقط در سردترین قسمت سال در خط استوای مریخ تشکیل می‌شوند.
ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ارتفاع اکثر ابرهای مریخی تا ۶۰ کیلومتر است و از یخ آب تشکیل شده‌اند، اما ابرهایی که «کنجکاوی» به تصویر کشیده است در ارتفاع بیشتری قرار دارند، جایی که بسیار سرد است و نشان می‌دهد که آنها احتمالاً کربن دی‌اکسید یخ‌زده یا یخ خشک باشند. دانشمندان به دنبال سرنخ‌های ظریف برای تعیین ارتفاع ابر هستند و برای اطمینان از اینکه کدام یک از تصاویر اخیر کنجکاوی ابرهای یخ‌آب و کدام یک کربن دی‌اکسید یخ‌زده یا یخ خشک هستند، تجزیه و تحلیل بیشتری لازم است.

نام:
ایمیل:
* نظر: