kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۵۰۱
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
معاون سازمان برنامه و بودجه:
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: میانگین حقوق بازنشستگان دولتی اعم از کشوری و لشگری دو میلیون و 300 هزار تومان بالاتر از بازنشستگان تامین اجتماعی است.

 


به گزارش خبرگزاری فارس،‌ حمید پوراصغری در نشست خبری با‌ اشاره به اقدامات انجام شده در حمایت از بازنشستگان، اظهار کرد: تعداد خانوارهای تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی از 2.2 میلیون خانوار در سال 92 به 3.3 میلیون خانوار افزایش داشته که 50 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین میزان مستمری خانوارهای پنج‌نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی از 75 هزار تومان به یک‌میلیون و 100 هزار تومان در سال 1400 رسیده است. وی در مورد حمایت از بازنشستگان طبق ماده 30 قانون برنامه ششم که دولت مکلف به برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها است، پرداخت و یادآور شد: برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 1399 بالغ بر 34 هزار و 500 میلیارد تومان به صندوق کشوری و لشکری پرداخت شد و همچنین 73 هزار و 850 میلیارد تومان برای امسال درنظر گرفته شده است.
معاون سازمان برنامه و بودجه افزود: علاوه‌بر آن،‌ برای بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیز 11 هزار میلیارد تومان درسال 99 پرداخت شد و برای امسال 42 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شد. متوسط حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری سال 98 به مبلغ سه میلیون و 295 هزار تومان بوده که در سال 1400 با رشد 120 درصدی به هفت میلیون و 278 هزار تومان افزایش یافته و برای بازنشستگان تأمین اجتماعی، امسال این رقم به پنج میلیون تومان رسیده است.  پوراصغری به آموزش عالی، پژوهش و فناوری در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت و با ارائه آماری تاسف‌آور، گفت: تعداد دانشجویان سال 99به سه میلیون و 182 هزار نفر رسید که نسبت به سال 92 بیش از یک‌میلیون و 200 هزار نفر کاهش یافته است(!) البته سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کل دانشجویان در سال 99 نسبت به سال 92به میزان یک و هشت دهم برابر شد. همچنین در این دوره سهم دانشجویان خارجی از کل دانشجویان در سال 99 به 8 دهم درصد رسیده که نسبت به سال 92 چهار برابر شده است.  وی با بیان اینکه رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری 46 درصد ارتقا یافته است، افزود: ایران از نظر کمیّت تولید دانش بشری در مقام شانزدهم قرار گرفته و در تولید مقالات علمی براساس پایگاه اکسپوپوس پانزدهم است. تعداد پارک‌های علم و فناوری 20 درصد رشد نشان می‌دهد و تعداد شرکتهای دانش‌بنیان نیز 100 برابر شده است. ‌اشتغال مستقیم در شرکت‌های دانش‌بنیان از دو هزار نفر در سال 92 به 350 هزار نفر در سال 99 رسید. درآمد این شرکتها نیز به 150 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. 

نام:
ایمیل:
* نظر: