kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۲۴۵
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه در روند جلسات با خوروسازان چندین پیشنهاد برای موضوع قیمت‌گذاری خودرو مطرح شده است، گفت: قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص جزئیات جلسات متعدد خودروسازان با کمیسیون صنایع مجلس که به منظور بررسی قیمت خودرو برگزار می‌شود، گفت: در طول این جلسات ما مطالبه جدی مردم و نگرانی کمیسیون صنایع مجلس از قیمت‌گذاری خودرو را اعلام کردیم. اما همچنان خودروسازان تاکید دارند که قیمت‌گذاری‌ها متناسب با هزینه‌های تمام شده آنها نبوده و در روند تولید هر روز با زیان روبرو می‌شوند.
وی با اعلام اینکه در همین رابطه کمیسیون صنایع مجلس از خودروسازان خواست تا کتباً تحلیل قیمت تمام شده محصولات خود را به کمیسیون ارائه دهند، افزود: در هفته گذشته تحلیل قیمتی محصولات خودروسازان به کمیسیون ارائه شده و قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در نامه کتبی خودروسازان، محاسبات تحلیل قیمتی انواع خودرو نشان می‌دهد شرکت‌ها در هر خودرو 20 تا 30 میلیون تومان ضرر می دهند. البته این رقم هنوز مورد موافقت ما نیست بلکه باید آن را مورد بررسی قرار دهیم.
فیروزی با بیان اینکه جلسات با حضور رئیس شورای رقابت برگزار می‌شود، گفت: آقای شیوا محاسبات خودروسازان در قیمت تمام شده را قبول ندارد و معتقد است با توجه به محاسبات شورای رقابت این قیمت‌ها معقول نیست.
وی در ادامه صحبت‌های خود با اعلام اینکه در روند جلسات کمیسیون صنایع با خوروسازان چندین پیشنهاد برای موضوع قیمت‌گذاری خودرو مطرح شده است، گفت: پیشنهاد مشترک وزارت صمت و خودروسازان این است که وزارت صمت خودروهای سواری تولید داخل را به دو دسته پرتیراژ و کم‌تیراژ با متقاضیان خاص تقسیم بندی کند به نحوی که در خودروهای پرتیراژ قیمت‌گذاری‌ها متناسب با قیمت تمام شده به اضافه پنج درصد سود با تایید وزارت صنعت انجام شود و در خودروهای کم‌تیراژ که متقاضیان خاص را دارند نیز قیمت‌گذاری به پیشنهاد هیئت مدیره شرکت خودروساز و تصویب وزارت صمت صورت گیرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: این پیشنهاد هنوز در کمیسیون صنایع مورد بررسی است و قرار است این هفته به جمع‌بندی لازم دست پیدا کنیم. البته خودروسازان مدعی‌اند که بازار صادراتی دارند و برخی خودروها را می‌توانند صادر کنند که کمیسیون صنایع هم با محور حمایت از تولید، از این موضوع استقبال کرد.
بر اساس این گزارش، با توجه به صحبت‌های این مقام مسئول در مجلس و کسب اطلاع از منابع آگاه بحث آزاد‌سازی قیمت خودروهای پرتیراژ در مراحل پایانی قرار داشته و با جمع‌بندی لازم به زودی اعلام خواهد شد.
گفتنی است در روزهای گذشته گزارشی منتشر شده بود که خودروسازها با سوءاستفاده از سیاست حمایت تولید داخلی در حال لابی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند. به عبارتی، در حالی که خودروسازان در یک بازار انحصاری و بدون رقابت، محصولات خود را می‌فروشند هر روز با برگزاری جلسات مختلف با کمیسیون صنایع مجلس درصدد آزادسازی قیمت
خودرو هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: