kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۰۲۲
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت:
مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با‌اشاره به اینکه، دنبال سه برابر کردن صادرات لوازم خانگی هستیم، گفت: تحریم‌ها موجب شد در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شویم.

 


به گزارش خبرگزاری مهر، کیوان گردان در مراسم آغاز به کار انجمن قطعه سازان لوازم خانگی با بیان اینکه سال‌ها بود که خلاء وجود چنین انجمنی احساس می‌شد، گفت: قطعه سازی لوازم خانگی موتور محرکه این صنعت است و با استفاده از تولید قطعات لوازم خانگی برای اولین بار در سال ۹۹ توانستیم نیازهای اصلی این صنعت را خودکفا کنیم.
وی با‌اشاره به اینکه در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تا ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای خارجی بود و ۴۰ درصد تولید داخل نیز از عمق ساخت داخل بسیار پایینی برخوردار بود، اظهار داشت: از خرداد ۹۷ واردات لوازم خانگی را متوقف کردیم. هرچند فکر نمی‌کردیم تحریم‌ها تا این حد مبادلات مالی این صنعت را سخت کند اما با این وجود در سال ۹۹ در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شدیم و امسال به دنبال صادرات برخی محصولات هستیم.
مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت یادآور شد: قبل از تحریم‌ها سالانه هفت میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید می‌کردیم اما سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی در داخل تولید شد. در حال حاضر این صنعت ۳۰۰ هزار نفر‌اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر‌اشتغال غیرمستقیم دارد و ۵۰۰ بنگاه فعال در حوزه صنعت لوازم خانگی داریم.
گردان، میانگین عمق ساخت داخل لوازم خانگی را ۷۰ درصد عنوان و تصریح کرد: دو محصول تلویزیون و کولر گازی نسبت به سایر لوازم خانگی از عمق ساخت داخل کمتری برخوردارند. با این حال سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم و پیش‌بینی امسال ما صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی است.
وی با‌اشاره به برنامه‌ریزی این وزارتخانه در طراحی مسیرهای تأمین ارز گفت: در صنعت لوازم خانگی از ارز‌های صادراتی، نیمایی و تهاتری استفاده می‌شود به طوری که ۵۰ درصد ارز مورد نیاز این صنعت را از تهاتر تأمین
کرده‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: