kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۸۵۵
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۷
پادگان دژ خرمشهر که در دوران دفاع مقدس به‌عنوان نخستین پادگانی که دفاع از مرزها را آغاز کرد و به جنگ با بعثی‌ها پرداخت، ثبت ملی شد.

به مناسبت ثبت این پادگان و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، مراسمی با حضور سردار بیدادی فرمانده قرارگاه منطقه‌ای و ارشد ارتش در جنوب غرب کشور، هماهنگ‌کننده عقیدتی سیاسی‌های ارتش در خوزستان و جمعی از مسئولان شهری خرمشهر در محل این پادگان برگزار شد.
سجاد پاک‌گهر نیز در این مراسم اظهار داشت: ثبت ملی پادگان دژ پروژه‌ای بود که از 8 ماه پیش آغاز شد و طی آن تحقیقاتی از شاهدان، رزمندگان و راویان صورت گرفت.
رئیس‌ سازمان میراث فرهنگی خرمشهر افزود: مستندات لازم فراهم و گردآوری شد و در نهایت پرونده این موضوع تکمیل و به مراجع بالاتر ارسال شد.
پاک‌گهر با بیان اینکه ثبت این پادگان در استان نیز انجام‌شده است، گفت: با نهادها و سازمان‌های مربوطه هماهنگی‌های لازم به‌عمل‌آمده است و مراحل ثبت در سطح ملی نیز انجام شد و مشکلی برای اتمام آن وجود ندارد.
وی گفت: از سال 99 تاکنون، 14 پرونده ثبت ملی را در خرمشهر تشکیل دادیم که در اداره کل میراث فرهنگی استان نیز تأیید شده‌اند.
رئیس ‌سازمان میراث فرهنگی خرمشهر عنوان کرد: مسجد کوتشیخ، ساختمان قدیم گمرک، کتابخانه قدیم، مسجد سیدالشهدا و دو اثر منقول شامل درب قدیم مسجد سیدالشهدا و درب قدیم مسجد جامع از جمله پرونده‌های آثار ثبت‌شده بوده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: