kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۸۴۵
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
نماینده مجلس:
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با تاکید بر اینکه وجود درآمد بالا و فرار مالیاتی زیاد در بین وکلا و پزشکان یک واقعیت است، گفت: طبق برآوردها، وکلا در حدود هشت تا 12 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند

.
ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره فرار مالیاتی وکلا اظهار کرد: وجود درآمد بالا و فرار مالیاتی زیاد در بین وکلا و پزشکان یک واقعیت است. طبق برآوردها، وکلا در حدود هشت تا 12 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. با تغییر ساختارهای این دو نهاد، اصلاح نظام اداری و استقرار دولت الکترونیک، می‌توان از اینچنین فرارهای مالیاتی جلوگیری
کرد.
وی با اشاره به تاثیر انحصار در حوزه وکالت بر قیمت استفاده از خدمات حقوقی یادآور شد: به دلیل ایجاد انحصار در وکالت و بالا رفتن قیمت حق‌الوکاله‌ها، به تعرفه‌های قانونی در این حوزه عمل نمی‌شود. در حال حاضر طی توافقات فی‌ما‌بین وکیل و موکل، قیمت‌های بسیار گزافی که طبق تعرفه‌های قانونی هم نیست از موکل درخواست می‌شود. خدمت وکالت باید با کمترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار مردم قرار بگیرد اما در حال حاضر نه تنها قیمت خدمت وکالت بالا بوده بلکه فاقد کیفیت نیز هست.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس درباره ارتباط حق‌الوکاله‌ها با انحصار وکالت توضیح داد: علت قیمت بالا و کیفیت پایین نهاد وکالت، انحصار در پذیرش و تعداد کم وکیل در کشور است. از نظر تعداد پرونده به جمعیت، ایران بین سه کشور اول دارای پرونده زیاد است. این موضوع در کنار تعداد کم وکیل موجود در کشور منجر به انحصار در حوزه وکالت شده است.
ابوترابی با تاکید بر وجود تعارض منافع در جذب وکیل توسط نهاد وکالت اضافه کرد: مشکل از آنجا آغاز می‌شود که بخش زیادی از اختیارات گزینش و جذب وکیل به خود وکلا داده شده است. این موضوع باعث تعارض منافع در افزایش وکیل است. قانون وکلا یکی از بدترین قوانین است. چندین بار سعی شد این قانون در مجلس اصلاح شود که به دلیل برخی تعارض منافع‌ها موفق به انجام آن نشدیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: