kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۷۷۴
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری در کشورگفت: روز دوشنبه برای منع تردد در تعطیلات نیمه خرداد تصمیم‌گیری می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا رئیسی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به سیر صعودی بیماری کرونا در هند و افزایش ابتلا به سوش هندی ویروس کرونا در انگلیس به رغم واکسیناسیون اظهارداشت: در همه استان‌ها به ویژه ۲۸ استان، سیر نزولی بیماری را داریم، اما در سه استان بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان سیر نزولی متوقف شده که با توجه به پیدا شدن سوش‌های آفریقایی و هندی در این استان‌ها زنگ هشدار به صدا درآمده و باید رصد کنیم و مراقب باشیم که پیک بعدی شکل نگیرد.
رئیسی با بیان اینکه بازوی بالارونده موج چهارم خیلی طولانی بود، افزود: از قله موج عبور کرده‌ایم و در شاخه نزولی هستیم که با توجه به بازوی بلند صعودی موج، هنوز هم میزان بستری ما کم نیست و سیر نزولی که دارد طی می‌شود اثر خودش را دو هفته آینده نشان می‌دهد و ما شاهد کاهش مرگ و میر‌ها خواهیم بود.
وی ادامه داد: الان میزان بستری‌ها زیر دو هزار نفر است و پیش‌بینی ما این است که تا دو هفته آینده مرگ و میر‌ها به زیر ۲۰۰ نفر خواهد رسید، آمار الان که زیر ۲۰۰ نفر را نشان می‌دهد متغیر است.
سخنگوی ستاد ملی کرونا با برشمردن عوامل خطر که می‌تواند موج پنجم را سبب شود گفت: قبل از محرم ما مراسم عروسی‌ها و مهمانی‌های مرتبط با آن را داریم که از عوامل خطرزاست و عامل خطرناک دیگر فصل گرما و روشن شدن کولر‌ها و بسته شدن پنجره‌هاست به خصوص در مناطق جنوبی، عامل خطرناک دیگر تابستان و فصل سفرهاست و عامل بعد هم تجمعات انتخاباتی است که بالقوه می‌تواند مشکلات ایجاد کند.
رئیسی با اشاره به اینکه درخصوص تعطیلات نیمه خرداد در جلسه دوشنبه تصمیم گیری می‌شود اظهارداشت: ثبت‌نام انتخابات با رعایت ۹۵ درصدی پروتکل‌ها و خیلی خوب انجام گرفت، برای روز رای‌گیری هم همه شرایط برای ایمنی و سلامت رای دهندگان و تامین سلامت آن‌ها‌اندیشیده شده که هیچ جای نگرانی نیست، اما نگرانی ما از زمان و کیفیت تبلیغات نامزدهاست، ما گفته ایم که باید تبلیغات حداکثری اتفاق بیفتد، اما تجمعات حداقلی باشد و در این زمینه صدا وسیما برنامه‌های زیادی تدارک دیده که جای تشکر دارد و من شخصاً به عنوان کارشناس آن‌قدر که نگران تبلیغات شورا‌ها هستم نگران تبلیغات ریاست جمهوری نیستم، برای اینکه در شوراها، تجمعات و دورهمی‌ها خانوادگی رخ می‌دهد که غیرقابل کنترل هستند.
وی ابراز امیدواری کرد که نامزد‌ها در عمل نشان دهند که سلامت مردم برایشان اولویت دارد و سلامت مردم را برای رای جمع کردن به خطر نمی‌اندازند.
سخنگوی ستاد ملی کرونا درباره اخذ رای از مبتلایان بیماری هم گفت: پیشنهاد ما این است که از صندوق سیار برای اخذ رای از این عزیزان استفاده شود.
رئیسی با بیان اینکه راه‌اندازی هر نوع کاروان تبلیغاتی ممنوع است افزود: سخنرانی در فضای بسته ممنوع است و در فضای باز با رعایت پروتکل‌ها می‌تواند انجام شود مثلا در سالن‌های ورزشی رو باز، با حداکثر یک سوم ظرفیت، و حداقل ۸ متر مربع فضا برای هر نفر.در ستاد‌های انتخابات نامزد‌ها هم در شهر‌های زرد حداکثر ۳۰ نفر و در شهر‌های نارنجی حداکثر ۲۰ و در شهر‌های قرمز ۱۵ نفر می‌توانند با رعایت سایر پروتکل‌ها حضور داشته باشند.
وی تاکید کرد: اگر در فاز تبلیغات رعایت پروتکل‌ها نشود و خدای ناکرده رنگ شهر‌ها تغییر کند و وارد فاز پنجم شویم مطمئن باشید اولویت برای ما سلامت مردم خواهد بود.
امکان تزریق واکسن به مبتلایان
4 هفته بعد از بهبودی
سخنگوی ستاد ملی کرونا درباره واکسیناسیون هم گفت: از شنبه واکسیناسیون ۷۰ ساله‌ها را شروع کردیم، این افراد می‌توانند به سایت مراجعه و ثبت‌نام کنند بعد از ثبت‌نام پیامکی برای آنها ارسال می‌شود که علاوه‌بر اسمشان، زمان و مکان واکسیناسیون را به آنها اعلام می‌کند که باید همان موقع که معین شده مراجعه کنند تا تجمعی ایجاد نشود، و مطمئن باشند که واکسن برای همه آنها هست.
رئیسی با بیان اینکه باید اولین واکسنی را که به دستمان رسید بزنیم ادامه داد: کسانی که مبتلا شده‌اند چهار هفته بعد از پایان بهبودشان می‌توانند واکسن بزنند.
وی با بیان اینکه مزایای واکسن زدن اصلا قابل قیاس با عوارض ناچیز آن نیست افزود: کسانی که واکسن می‌زنند ناقل نمی‌شوند اما باید مثل بقیه مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند برای اینکه ایمنی آنها دو هفته بعد از دریافت دُز دوم تزریق ایجاد می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: