kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۷۷۲
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
سخنگوی آتش‌نشانی تهران همزمان با افزایش قطع برق تشریح کردسخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت: هر زمان شاهد قطع گسترده برق می‌شویم، آمار حوادث مربوط به افراد گرفتار شده در آسانسور بالا می‌رود.
سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سؤال که همزمان با قطع گسترده برق در تهران آیا میزان حوادث ناشی از گرفتار شدن در آسانسور افزایش پیدا کرد یا خیر، اظهارداشت: قطعاً و همیشه با قطعی برق، حوادث مربوط به محبوس شدن افراد در آسانسور و درخواست کمک از آتش‌نشانی بالا می‌رود.
ملکی افزود: طبیعتاً در ساعات میانی روز که مردم مخصوصاً در ساختمان‌های تجمعی تردد دارند و با قطعی برق روبه‌ور می‌شویم، آمار حوادث مربوط به آسانسور افزایش پیدا می‌کند، البته آمار این حوادث در دقایق نخست قعطی برق بالا می‌رود و پس از دقایقی این آمار کاهش پیدا می‌کند، زیرا فرد یا افراد محبوس شده توسط آتش‌نشانان از آن خارج شده یا اینکه دیگر تا زمان وصل مجدد برق از آن استفاده نمی‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که افراد حین گرفتار شدن در آسانسور باید چه اقداماتی انجام شوند، گفت: این افراد در وهله نخست باید ضمن حفظ خونسردی، از هیاهو بپرهیزند زیرا تأثیری ندارد همچنین محبوس شدن در آسانسور منجر به خفگی افراد محبوس شده نمی‌شود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: عمدتاً آنتن تلفن‌همراه حین استفاده از آسانسور قطع یا دچار اخلال می‌شود اما اگر فردی در آسانسور محبوس شده بود و تلفن‌همراه وی نیز آنتن داشت، باید با سامانه 125 تماس بگیرد.
ملکی خاطرنشان کرد: اگر فرد محبوس شده تلفن‌همراه نداشت یا اینکه تلفن وی آنتن نمی‌داد، باید با زدن به دیواره‌های آسانسور، دیگران را از محبوس شدن خود باخبر کند، البته این افراد از ضرباتی که موجب فشار به آسانسور می‌شود، ممانعت کنند زیرا فشار به آسانسور احتمال بروز خطرات برای کابین و دستگاه را در پی دارد.
وی از شهروندان خواست زمانیکه در یک ساختمان تنها هستند، ریسک نکرده و سوار بر آسانسور نشوند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران اظهارداشت: متأسفانه برخی از شرکت‌های آسانسور کاهلی و سستی کرده و کلید آسانسور را به یکی از اهالی ساختمان می‌دهند و کاری ندارند که فرد مذکور با تجربه یا بی‌تجربه است؛ از وی می‌خواهند در صورت گرفتار شدن افراد در آسانسور، با استفاده از کلید آسانسور، آنها را نجات دهند.
ملکی افزود: یک بار، در حال بالا رفتن از پله‌های یک ساختمان چند طبقه بودم که متوجه سر و صدا از داخل آسانسور شده و فهمیدم فردی در آسانسور محبوس است، در ادامه متوجه شدم که آسانسور در چه نقطه‌ای از کار افتاده، با رسیدن به محل مذکور دیدم پیرمردی در آسانسور را با استفاده از کلید آن درحالیکه بین طبقات متوقف و برق آن وصل بود، باز کرده است.
وی ادامه داد: این فرد قصد داشت، محبوسان را از آنجا نجات دهد که متذکر شدم کار وی اشتباه است، به او گفتم که ابتدا باید برق آسانسور قطع شود، همانگونه که با یک شوک برقی و به دلیل استفاده بیش از ظرفیت مجاز، برق آن قطع شده بود، احتمال داشت با یک شوک مجدد برقی، آسانسور راه افتاده و این افراد دچار حادثه دلخراش شوند، در ادامه برق آسانسور را قطع کرده و از بالا پس از آزاد کردن ترمز آسانسور، کابین را به آرامی پایین داده و از آن پیرمرد خواستم، زمانیکه کابین با طبقات هم‌تراز شد، به من اطلاع دهد، در ادامه پس از انجام این کار و نجات افراد، به ساکنان متذکر شدم که آسانسور به دلیل دستکاری باید حتماً سرویس مجدد شود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: قرار‌دادن کلید آسانسور در دست هر فرد بی‌تجربه کار بسیار غلطی است و باید در زمان حوادث مختص آسانسور از افراد متخصص و عوامل امدادی کمک خواسته شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: