kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۷۶۸
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵


استاندار تهران بر ضرورت رصد جمعیت استان در برش‌های زمانی مختلف با رویکرد آینده‌پژوهانه تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاست‌گذاری و آینده‌نگری گفت: رصد کردن جمعیت در برش‌های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاست‌گذاری بر مبنای رویکرد آینده‌پژوهانه دارد.
محسنی بندپی افزود: استان تهران با پیچیدگی و مشکلات خاصی مواجه است، از یک طرف به درجه‌ای از توسعه‌یافتگی دست یافتیم؛ از سوی دیگر امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است. سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شود که این امر در نتیجه مهاجرت به استان است؛ همچنانکه طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش‌بینی این است که جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ میلیون نفر می‌رسد.
وی ادامه داد: پراکندگی جمعیت در استان تهران نیز بسیار زیاد است و جمعیت برخی شهرستان‌های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ چنانچه تراکم جمعیت در کشور ۵۰ نفر در کیلومترمربع، در استان تهران ۹۹۰ نفر و در شهرستان بهارستان ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع می‌باشد.
استاندار تهران تاکید کرد: پنجره جمعیتی استان به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا ۱۴ سال در کشور ۲۴ درصد و تهران ۲۰.۳ درصد، جمعیت فعال در کشور 69.9 درصد و در تهران ۷۲.۳ درصد می‌باشد. میانگین جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور ۶.۱ درصد و در تهران ۷.۴ درصد می‌باشد، این در حالی است که امید به زندگی زنان در کشور ۷۴.۳۸ سال و در تهران ۷۲ سال و امید به زندگی در میان مردان در کشور ۷۱.۷ سال و در تهران ۷۰ سال می‌باشد.
محسنی بندپی اظهار داشت: کمبود زیرساخت‌های بهداشتی در استان تهران مشهود است، در این زمینه در کشور به ازای هر یک‌هزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر دوهزار و 200 نفر می‌باشد؛ میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر ۱۱ هزار نفر و در تهران به ازای هر ۲۵ هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز است.
وی افزود: با توجه به این کمبودها یکی از راهبردهای مهمی که در شورای برنامه‌ریزی استان مصوب شده این است که هیچ یک از منابع مالی استان در زمینه تملک به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود؛ بلکه در زمینه زیرساخت‌های سلامت هزینه شود تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم شود. در زمینه بارور‌سازی زوج‌های نابارور بیمه‌ها بایستی پوشش بیمه‌ای گسترده داشته باشند.
استاندار تهران با اشاره به لزوم پویایی سند جمعیتی استان ادامه داد: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی‌های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود تا شاخص‌های امید به زندگی در استان ارتقاء یابد. در زمینه کاهش طلاق نیز بایستی آموزش‌های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقاء یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود. جمعیت جوان کشور جمعیت بانشاط و مولدی هستند که باید برنامه‌ریزی درستی برای آنها انجام داد تا ارزش افزوده خوبی برای کشور فراهم کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: