kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۶۷۳
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲
با تلاش کارآفرین ایرانی بازگشته از سوئیس در یک شرکت دانش بنیان
پنل‌های خورشیدی ساختمانی بومی‌‌سازی شد

 

متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت پنل‌های خورشیدی ساختمانی شدند و درصدد هستند خط تولید این پنل‌ها را راه‌اندازی کنند.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس و کارآفرین ایرانی بازگشته به کشور از سوئیس در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره محصول تولیدی در این شرکت گفت: اخیراً استفاده از انرژی خورشیدی به واسطه پنل‌های خورشیدی به موضوع مهمی در کشور تبدیل شده است به همین دلیل ما هم به سمت تولید این پنل‌ها رفته‌ایم.
دکتر علی دبیریان با بیان اینکه در‌صدد برآمدیم که پنل‌های خورشیدی ساختمانی تولید کنیم، افزود: به دلیل اینکه تولید چنین پنل‌هایی هنوز در کشورهایی مانند چین رایج نشده و در کشورهای اروپایی ساخته می‌شود، می‌تواند ارزش افزوده بالایی داشته باشد از این رو به سمت ساخت این پنل‌های خورشیدی ساختمانی روی آوردیم.
به گفته دبیریان، این پنل‌های خورشیدی ۱۰۰ وات هستند و می‌توانند جایگزین مناسبی برای روشنایی ساختمان‌ها و نورگیرها باشند برای همین استفاده از فلز آلومینیوم کاربردی در نورگیرها کمتر می‌شود.
وی با بیان اینکه نمونه خارجی این پنل‌های ساختمانی در کشور وجود ندارد، گفت: در حال حاضر چنین پنل‌هایی در اروپا استفاده می‌شود و به دلیل اینکه چین به سمت تولید این پنل‌ها نرفته می‌تواند محصول رقابت پذیری با ارزش افزوده بالا در کشور ما شود.
این کارآفرین ادامه داد: پنل‌های نیروگاهی و بزرگ ارزش افزوده کمتری نسبت به پنل‌های کوچک دارند از این رو ورود به این عرصه می‌تواند رقابتی و سودآور برای کشور باشد.
دبیریان با بیان اینکه نمونه‌های آزمایشی این پنل تست شده و آماده تولید است، اظهارداشت: بنا داریم خط تولید این پنل‌های خورشیدی ساختمانی 100 وات را تا پایان تیرماه در پارک فناوری پردیس و در چهاردانگه راه‌اندازی و به مرور تمام قطعات مورد نیاز این پنل‌ها را بومی ‌سازی کنیم. وی با بیان اینکه بحث پنل‌های خورشیدی و تولید کامل آن در کشور نیاز به سرمایه‌گذاری عظیمی دارد، گفت: اما از سوی دیگر لازم است که مصرف کشور در زمینه پنل‌های خورشیدی در سال به بیش از ۲۰۰-۳۰۰ وات برسد که در ایران کمتر از این
میزان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: