kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۲۰۴
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
در حالی که رئیس‌جمهور کمتر از دو ماه قبل بر کنترل قیمت‌ها در ماه‌های پایانی این دولت تأکید کرده بود، قیمت کالاهای مختلف در روزهای اخیر با افزایش مجدد روبه‌رو شده است.حسن روحانی در اولین جلسه هیئت دولت در سال ۱۴۰۰ تأکید کرد که هرچه قرار بود اجناس گران شود، سال ۹۹ شد. از وزارت صمت و کشاورزی خواهش می‌کنم این چهار ماه بگذارید بازار ثبات داشته باشد تا مردم احساس راحتی کنند. قیمت بیشتر محصولات طی سال گذشته بدون وقفه افزایشی بود و حتی در یک ‌ماه پایانی سال ۹۹ نیز با وجود تأکید مسئولان بر تثبیت قیمت‌ها در آستانه عید، شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.
اما با وجود تأکید رئیس‌جمهور، روند تغییرات قیمتی عموم کالاهای مصرفی تغییری نکرد تا جایی که چند روز قبل احسان خاندوزی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: «به تازگی رکورد ۷۵ ساله تورم در ایران شکسته شد (اگر غیر از این است بانک مرکزی، گزارش فروردین ۱۴۰۰ را منتشر کند!) ایران فقط در سال‌های اِشغال، شاهد تورم بالاتر از ۵۰٪ بود.»
به نظر می‌رسد دولت دوازدهم با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی فعالیت خود فاز جدید افزایش قیمت‌ها را بدون هیچ استدلال منطقی آغاز کرده است.
به گزارش تسنیم، روند افزایش قیمت کالاهای اساسی درحالی از روز یکشنبه کلید خورده است که قرار بود براساس اظهارات ربیعی سخنگوی دولت در سه‌ماهه نخست امسال هیچ تغییرات قیمتی در انواع کالاها اعمال نشود اما متأسفانه دولت با نقض این موضوع و استفاده از شرایط انتخاباتی جامعه، روغن را 35 درصد گران کرده است و زمزمه افزایش 50 درصدی نان نیز به گوش
می‌رسد. نکته قابل تأمل اینجاست؛ انجمن‌ها و اتحادیه‌ها هر بار که درخواست افزایش قیمت از مسئولان مربوطه را به ‌بهانه افزایش هزینه‌های تولید داشتند سازمان حمایت با افزایش بیش از 15 درصدی قیمت‌ها موافقت نمی‌کرد اما در شرایط فعلی که کشور درگیر انتخابات ریاست‌جمهوری است مجوز افزایش بیش از 35 درصدی روغن را صادر کرده است علاوه‌بر این خبرهایی از افزایش 50 درصدی نان نیز مطرح است کالایی که سهم بسیار قابل‌توجهی در سبد مصرفی خانوار دارد و افزایش 50 درصدی آن هم در شرایط فعلی هیچ استدلال منطقی ندارد.
یدالله صادقی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین زمینه با تأکید بر اینکه هنوز قیمت جدید نان در تهران اعلام نشده است، گفته است: قیمت جدید نان کارشناسی شده و مراحل بررسی آن در استانداری و شورای آرد و نان طی شده، اما افزایش قیمت نان منوط به هماهنگی استانداری با مقامات ذی‌صلاح یعنی وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
بر اساس این گزارش، از دیروز شکر نیز به‌صورت چراغ‌خاموش گران شده است به‌نحوی که قیمت خرده‌فروشی شکر در بسته یک‌کیلویی پیش از این هشت هزار و 700 تومان بود ولی هم اکنون 15 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. در عمده‌فروشی‌ها نیز قیمت به 11 هزار و 500 تومان
رسیده است.  به هر حال روند افزایش قیمت کالاهای اساسی در حالی در بازار شروع شده است که گویا دولت تصمیمی برای مدیریت این اوضاع ندارد، اما سؤال اینجاست براساس کدام استدلال این افزایش قیمت‌ها شروع شده است.
بررسی قیمت کالاهای اساسی در سال‌های پایانی دولت‌های دهم و دوازدهم نشان می‌دهد که قیمت تمام کالاهای اساسی از قبیل مرغ، گوشت، شکر، برنج در فاصله زمانی هشت ساله سیر صعودی بدون توقف داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: