kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۱۱۳
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۹
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از کاهش تعداد شهرهای قرمز و آغاز واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ سال به بالا خبر داد.به گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا رئیسی دیروز در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از مردم برای رعایت پروتکل‌ها در ماه رمضان، شب‌های احیا و نماز عید فطر ممنون هستم. در جلسه مروری بر وضعیت بیماری در سطح دنیا و کشور داشتیم،‌ همچنان متاسفانه کشور هندوستان میزان ابتلا و مرگ بالایی دارد و دردسر زیادی دارند. این ویروس جهش یافته هندی توانسته مانند ویروس جهش یافته انگلیسی تاخت و تاز کند و ضرورت دارد ما بیشتر هوشیار باشیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا مبادا گرفتار این ویروس شویم.
رئیسی افزود: مواردی که از ویروس جهش یافته در کشور پیدا شده تحت کنترل است و استان‌های جنوبی و شرقی باید بیشتر رعایت کنند. استان سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان باید به شدت رعایت کنند که اقدامات خوب و به موقعی داشتند.
 کاهش شهرهای قرمز به 3 شهر
وی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز به سه شهر کاهش یافته است و از مردم قدردانی می‌کنیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و در ایام تعطیلات عید فطر هم شاهد کاهش سفرها بودیم و ۱۶ درصد نسبت به سال قبل در همین ایام کاهش تردد داشتیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: واکسیناسیون فاز اول که کادر بهداشت و درمان بودند به پایان رسید و فاز دوم را آغاز کردیم که به خوبی رو به پایان است. از روز گذشته واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا آغاز شد و محموله جدید واکسن‌ هم صبح یکشنبه به دستمان می‌رسد و بلافاصله توزیع خواهد شد.
رئیسی گفت: برای گروه سنی ۷۵ سال به بالا واکسن به تعداد کافی خواهیم داشت وآنان واکسینه خواهند شد.
 سهمیه واکسن هیچ‌کس نمی‌سوزد
وی تاکید کرد: افراد بالای ۸۵ سال که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، می‌توانند بر اساس تماسی که با آنان برقرار می‌شود و بر اساس ثبت‌نام صورت گرفته برای دریافت واکسن مراجعه کنند. هر گروه سنی که اعلام می‌شود نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت‌نام نیست. اسامی افراد را در سامانه‌ها داریم و با آنان تماس می‌گیریم یا پیامک می‌زنیم تا برای دریافت واکسن به ما مراجعه کنند. اگر در مدت زمان مشخص برای واکسیناسیون اقدام نکنند سهمیه واکسن هیچ‌کس نمی‌سوزد و نگران این موضوع
نباشد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: زمانی که اعلام می‌کنیم چه گروه سنی به ما مراجعه کنند، اگر به فردی پیامک ارسال نشد یا با او تماس نگرفتیم فرد پس از یک هفته با مراجعه به سایت salamat.gov.ir اقدام به ثبت‌نام کند و شماره تلفن در دسترس و کد ملی فرد متقاضی را اعلام کند تا همکاران من ظرف ۴۸ ساعت با آنان تماس بگیرند و هیچ‌گونه نیازی به مراجعه حضوری نیست‌.
رئیسی درباره کسانی که نقض قرنطینه می‌کنند، اظهار داشت: قرار شد برای این افراد جریمه سنگینی درنظر گرفته شود زیرا فرد کرونا مثبتی که قرنطینه را رعایت نمی‌کند می‌تواند خیلی از افراد را آلوده کند.
 روند بیماری در کشور نزولی است
وی با بیان اینکه روند بیماری به شکل کلی در کشور نزولی است، گفت: همه استان‌ها روند نزولی را آغاز کردند اما دو یا سه استان‌ هنوز نیاز به مراقبت بیشتری دارند. استان‌های آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیاز به دقت و رعایت بیشتری دارند. به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، خوشبختانه روند ورودی بیمارستانی و حوزه سرپایی کاهشی شده است.
 درخواست انتخاباتی
رئیسی با اشاره به پایان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: از همه کاندیداها و طرفداران آنان خواهش می‌کنم ضمن برگزاری انتخابات پرشور، مراقب شیوع و انتقال بیماری باشیم. هرگونه تجمع کنترل نشده در فضای بسته و با تراکم بالا و بدون و ماسک و تهویه باعث شیوع بیماری می‌شود و تا حد امکان باید از فضای باز استفاده، از برگزاری تجمعات جلوگیری و از فضای مجازی و صدا و سیما برای تبلیغات استفاده کنیم. کشور در شرایط نسبتا پایداری قرار گرفته است و خدایی نکرده نباید این آرامش به هم بخورد یا موج بیماری شکل بگیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: