پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
کد خبر: ۲۱۴۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
پایان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا
تیم ملی کشتی آزاد ایران با 3 مدال طلای حسن یزدانی، کامران قاسمپور و علی شعبانی، 3 نقره علیرضا سرلک، مصطفی حسین‌خانی و علی سوادکوهی و 2 برنز مرتضی قیاسی و امین طاهری، بر سکوی نخست آسیا ایستاد.سرویس ورزشی-

پرونده سی و چهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی آسیا عصر روز گذشته با قهرمانی تیم ملی ایران بسته شد. در رقابت‌های 5 وزن دوم، حسن یزدانی در 86 و کامران قاسمپور در 92 کیلوگرم با شکست رقیبان‌شان صاحب مدال طلا شدند، مصطفی حسین‌خانی در 74 کیلوگرم به مدال نقره رسید و امین طاهری نیز در سنگین وزن به مدال برنز رسید.
به این ترتیب با احتساب یک مدال طلای علی شعبانی در وزن 97 کیلوگرم، 2 مدال نقره علیرضا سرلک در 57 و علی سوادکوهی در 79 کیلوگرم و یک مدال برنز مرتضی قیاسی در وزن 65 کیلوگرم که روز شنبه در جریان رقابت‌های 5 وزن نخست به‌دست آمد، تیم ملی کشتی آزاد ایران در مجموع با 3 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کرد.
دیروز و در وزن 74 کیلوگرم مصطفی حسین‌خانی در دور اول با نتیجه 5 بر 2 از سد اختیار نوروزاف از ازبکستان گذشت وی دور بعد با نتیجه 10 بر 3 سئونگ چول لی از کره جنوبی را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله آتامیرات چارلیف از ترکمنستان را با نتیجه 11 بر صفر مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار مقابل نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان از قزاقستان با نتيجه 6 بر 2 مغلوب شد و به مدال نقره رسيد.
در وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر هایاتو ایشیگورو از ژاپن را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه 10 بر صفر مصطفی العبید از عراق را شکست داد و راهی دیدار فینال شد. وی در این دیدار با نتيجه 10 بر صفر دیپاک پونیا دارنده مدال نقره جهان از هند را از پيش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.
در وزن 92 کیلوگرم کامران قاسم پور پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل سانجیت از هند با نتیجه 10 بر صفر به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل رستم شودیف از ازبکستان با نتیجه 11 بر صفر به پیروزی رسید و راهی دیدار فینال شد. قاسم پور در دیدار پایانی با نتيجه 10 بر صفر تسوگتگرل مونخباتار از مغولستان را از پيش رو برداشت و به مدال طلا دست يافت.
در وزن 125 کیلوگرم امین طاهری پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 11 بر صفر عمر سارم از سوریه را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله مقابل آیال لازاریف از قرقیزستان با نتیجه 6 بر 4 ضربه فنی شد و به دیدار رده‌بندی رفت. وی در این دیدار با نتيجه 10 بر صفر دانگ هوانگ کیم از کره جنوبی را شكست داد و صاحب مدال برنز شد.
مجید داستان دیگر نماینده ایران در 5 وزن پایانی بود که در همان دور نخست مقابل راویندر از هند شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. امیرحسین حسینی در 70 کیلوگرم نیز دیگر حذف شده ایران در روز نخست رقابت‌ها بود.
سه پیروزی یزدانی با نتیجه 10 بر صفر
یکی از اتفاقات مهم روز پایانی رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان به روی تشک رفتن حسن یزدانی و کسب مدال طلا از سوی وی بود. اعزام حسن یزدانی به مسابقات قهرمانی آسیا با اینکه مخالفانی هم داشت، اما به اعتقاد کادر فنی تیم ملی و برخی از کارشناسان برای این ستاره کشتی ایران لازم بود چون او در دو سال اخیر در تورنمنت‌های رسمی بین‌المللی شرکت نکرده بود و نیاز داشت که با رقبای خارجی هم تنه به تنه شود.
دیروز قهرمان المپیک 2016 ریو که از همین حالا شانس مسلم کسب مدال طلای المپیک توکیو به شمار می‌رود، پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر‌ هایاتو ایشیگورو از ژاپن را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه 10 بر صفر مصطفی العبید از عراق را شکست داد و راهی دیدار فینال شد. در دیدار نهایی یزدانی مقابل یک رقیب نام آشنا قرار گرفت. دیپاک پونیا که در فینال مسابقات جهانی 2019 مصدومیت را بهانه کرد و از رویارویی با حسن یزدانی انصراف داد، دیروز برابر وی به روی تشک رفت و در همان سه دقیقه نخست با نتیجه 10 بر صفر کشتی را واگذار کرد.
یزدانی دیروز سه کشتی داشت که توانست در هر سه مبارزه با نتیجه 10 بر صفر به پیروزی برسد. بنابراین او در شرایطی دومین طلای تیم ایران را بعد از علی شعبانی کسب کرد که یک امتیاز هم به رقبا نداد. حالا حسن یزدانی با خط و نشانی که برای رقبای المپیکی‌اش کشید، خودش را برای حضور در توکیو آماده می‌کند.
قهرمانی ایران در کشتی فرنگی
لازم به یادآوری است که در مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا نیز تیم ایران موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. در این مسابقات تیم ایران با 4 مدال طلا، 2 مدال نقره و 3 برنز و کسب 194 امتیاز با اقتدار قهرمان شد و تیم‌های قزاقستان و قرقیزستان پس از تیم ایران به ترتیب با کسب 156 و 153 امتیاز دوم و سوم شدند.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران توسط پژمان پشتام، ناصر علیزاده، مهدی بالی و علی اکبر یوسفی در اوزان 77، 87، 97 و 130 کیلوگرم به مدال طلا، مهدی محسن نژاد و میثم دلخانی در اوزان 60 و 63 کیلوگرم به مدال نقره و پویا دادمرز، حسین اسدی و امین کاویانی نژاد در اوزان 55، 67 و 72 کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.نام:
ایمیل:
* نظر: