شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
کد خبر: ۲۱۱۷۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲


وزیر بهداشت با بیان این‌که واکسن ایرانی کرونا به خوبی پیش می‌رود، نسبت به عدم رعایت پروتکل‌ها انتقاد کرد.
به گزارش وبدا، سعید نمکی در نوزدهمین آیین پویش «ره سلامت» که با افتتاح پروژه‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه همراه بود، اظهار داشت: دو هزار و 200 تا 300 نمونه که از دی و آذر و بهمن سال گذشته از آنفلوآنزا نگه داشته بودیم، گفتم همه آنها را تست کنند چون می‌دانستم عده‌ای دنبال این هستند که بگویند ایران مرکز کرونا بوده است. آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و برخی در بیرون از کشور، دنبال این بودند که اثبات کنند کانون کرونا، ایران بود و عده‌ای هم در داخل، پای بیرق آن سینه زدند. این را می‌دانستم که این نمونه‌ها را تست کردیم، به جز سه نمونه در سراسر کشور که از 23 بهمن به بعد بود، هیچ موردی از کووید19 در نمونه‌هایی که برای آنفلوآنزا گرفته بودیم، پیدا نشد.
نمکی خاطرنشان کرد: نمی‌دانم چطور برخی افراد با کمال بی‌انصافی برای سوار شدن بر موج سیاسی تبلیغاتی، به راحتی یافته‌ها و گفته‌های مملکت شان را زیرسؤال می‌برند. اگر کسی توانست یک مورد اثبات کند که کووید19 تا قبل از 23 بهمن در ایران وجود داشته، نه تنها به او جایزه می‌دهیم بلکه هزار بار هم عذرخواهی می‌کنیم.
وی تأکید کرد: برای دفاع از حیثیت عزیزانی (مدافعان سلامت) که در این مدت خودشان را به آب و آتش زدند، هیچ یاوه‌گویی که بخواهد سلامت این مجموعه را زیرسؤال ببرد را رها نخواهم کرد. هفته گذشته دکتر المنظری رئیس‌دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به ایران سفر کرده بود، اعلام کرد که مدیریت ایران، یکی از ناب ترین، شایسته‌ترین و مدرن‌ترین شیوه‌های مدیریتی بود که می‌تواند برای جهان، الگو باشد اما یک فرد در داخل با کمال کج سلیقگی، صحت این ساختار را برای درماندگی در شرایط سیاسی و کسب بعضی از سلایق، در ذهن مردم زیرسؤال می‌برد.
وزیر بهداشت گفت: به محض اینکه در ووهان گزارش ویروس کرونا را شنیدیم، همه آماده شدیم، بلافاصله جلسه گذاشتیم، مرزها را بستیم، در تمام ورودی‌ها و مبادی ورودی کشور نیرو برای کنترل گذاشتیم، شروع به طراحی کیت کردیم، 57 دانشجوی ایرانی ووهان را که به ایران آوردیم، با کیتی که عزیزان ما در انستیتو پاستور طراحی کردند، تست کردیم، کسی به ما کیت نداد. وقتی قم و گیلان گرفتاری شدیدی پیدا کردند، تعدادی کیت یکی از همکاران ما به صورت دستی به کشور وارد کرد، کیت نداشتیم، خودمان طراحی کردیم کیت، ونتیلاتور، ماسک و گان را.
 ویروس جهش یافته
دیگر منحصر به یک نقطه از کشور نیست
نمکی ادامه داد: از مدت‌ها پیش در ویدیوکنفرانس و نامه‌ها به عزیزانم در دانشگاه‌ها اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین یورش‌های ویروس جهش یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس جهش یافته منحصر به یک نقطه از کشور نیست و همه جا پخش شده است. دیشب ساعت 12 از بیرجند، دو مورد جدید گزارش گرفتم و از ایلام و خیلی استانها لحظه به لحظه گزارش می‌گیرم.
وی یادآور شد: همکاران ما کاملا آماده هستند. مردم شریف ایران باید بدانند که این ویروس علیرغم اظهارات مقامات انگلیسی، هم قدرت سرایت چندین برابری دارد و هم قدرت بیماری‌زایی و مرگ‌زایی بیشتری دارد و هم جوان‌تر‌ها را بیشتر گرفتار می‌کند. سه روز پیش در خوزستان کودک یک و 9 ساله بر اثر کووید19 فوت کرد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: به همه شهدای سلامت، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و عزیزانی که تن بر آتش بلا زدند و شهید شدند، درود می‌فرستم اما به شدت گله‌مندم از آنهایی که متاسفانه پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و به شدت گله مندترم از آنهایی که با پروتکل شکنان برخورد نمی‌کنند.
نمکی افزود: از برخی از اتفاقات کشور، اطلاعی نداریم. دیشب در ایلام خانم جوانی اینتوبه(لوله‌گذاری در نای و دستگاه تنفسی) شد که حامله بود و با سزارین، نوزادش را به دنیا آوردیم. نمی‌دانم که این نوزاد هرگز مادر خودش را می‌بیند یا خیر و یا چشم این مادر بر سیمای فرزندی که ماه‌ها در شکمش نبضش را حس کرده، باز خواهد شد یا خیر. اما چه کسی عامل مرگ این بانوی ایلامی است؟ ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشت آن اجازه دادیم؟ چه کسی از من در این رابطه، نامه دارد؟ کجا من و همکارانم با بعضی از این ترددها، موافقت کردم؟ اتوبوسی می‌آید که در مرز می‌گیریم، فرد مثبت پیاده می‌شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می‌رود و وقتی ردیابی می‌کنیم، موارد مثبت در آن شهرستان پیدا می‌شوند.
تا کجا همکاران من
باید تاوان ندانم کاری بقیه را بپردازند؟
وی ادامه داد: تا کجا همکاران من باید تاوان
ندانم کاری بقیه را بپردازند؟ چه گناهی کرده‌ایم بعد از 13 ماه که باید موج بیماری ایجاد شود و ما موج را بشکنیم و شهید بدهیم. خدا شاهد است داغ شهدای سلامت، مرا جزغاله می‌کند و نابودم کرده است. ناب‌ترین نیروهای نظام سلامت را در این مدت از دست
دادیم.
فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند،
چرا گوش نمی‌کنید؟
وزیر بهداشت تاکید کرد: منِ وزیر خبر ندارم کی می‌آید و کی بیرون می‌رود. فقط ما ته رودخانه زخمی و جنازه جمع می‌کنیم خب بجای وزیر بهداشت، مدیرکل مرده‌شورخانه بگذارید. وزیر بهداشت برای چه می‌خواهید؟ این درد، درد بزرگی است. ویروس جهش یافته، مهاجم‌تر است. فکر نکنید انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف نظام سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام‌های بسیار مقتدر را دارد، آلمان در مسائل بهداشتی و درمانی کشور کمی نیست اما به زانو درآمد. نه گستردگی اقلیم ما را دارند، نه کم پولی و کم بضاعتی اقتصادی ما را دارند. داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند چرا گوش نمی‌کنید؟ چرا منِ وزیر بهداشت نباید بدانم هیئتی از فلان جا به ایران می‌آید؟ اینطور نمی‌شود مملکت را اداره کرد.
نمکی گفت: چقدر باید فریاد بزنم و بگویم؟ چقدر باید شرمسار نیروهای حوزه سلامت شوم؟ چقدر باید از پزشک، پرستار، علوم آزمایشگاهی، بهورز و سایر نیروها خجالت بکشم؟ اینکه نمی‌شود. ناگهان خبر بشوم که بدون اطلاع ما، گروهی آمد و گروهی رفت آن هم در کشوری که رهبر معظم انقلاب می‌خواهد نشست مجازی بگذارد می‌گوید از وزارت بهداشت اجازه بگیرید، رئیس‌جمهور می‌خواهد به مرقد امام راحل برود می‌نویسد ببینید فلانی(وزیر بهداشت) نظرش چیست و یا رئیس‌جمهور یک سفیر را می‌خواهد بپذیرد می‌گوید از وزیر بهداشت بپرسید که باید چند بیایند و چگونه باید پروتکل‌ها رعایت
شود.
وی تاکید کرد: بزرگان نظام پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند اما عده‌ای اصلا حواسشان به پروتکل‌ها نیست. وقتی اپیدمی آمد و خدای ناکرده کشتار کرد، برخی می‌گویند که در فلان جا، غلظت اکسیژن کم بود و یا می‌گویند طبق گزارشات واصله، در فلان جا به بیمار دیر رسیدگی کردند. هم قلم‌ها راه می‌افتند و هم سؤالات شروع می‌شوند اما یکی نمی‌گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل‌شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی آن را جمع کرد؟ چه کسی شب تا صبح نخوابید؟ چگونه اکسیژن رسید؟ چرا یک نفر در خیابان نیامد و فریاد نزد که ما امکانات نداریم؟ چه کسانی این آتش را خاموش کردند؟ اما اگر بگویند پنج دقیقه داروی فلانی دیر شد، هزار نامه توضیح خواه و هزار قلم و شبکه اجتماعی راه می‌افتد.
وزیر بهداشت افزود: عزیزان این‌طور نمی‌شود مملکت را اداره کرد. مکتوب هم نوشته ام. ما و همکاران مان دیگر بیش از این صبوری برای مان میسر نیست. ما برای موج‌شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند.
وی اظهار داشت: با لطف خداوند تزریق واکسن از امروز به 100 هزار نفر دیگر از کادر درمان شروع می‌شود، 250 هزار دوز دیگر در این هفته به کشور می‌رسد و همراه با کادر درمان نه به عنوان خودخواهی، گروه‌های آسیب‌پذیر، واکسینه می‌شوند. در تمام جنگ‌های دنیا اگر جلیقه یا کلاه ضد گلوله وجود دارد به کسی که در خط مقدم است، می‌دهند وگرنه همکاران ما برای تزریق واکسن می‌گفتند ما نه، ابتدا به مردم تزریق کنید اما ما در سند ملی واکسیناسیون کووید19 تکلیف کردیم که اول کادر درمانی واکسن تزریق کنند.
 واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر
 تا پایان اسفندماه
وزیر بهداشت بیان داشت: بعد از کادر درمان به سراغ خانه سالمندان و گروه‌های آسیب پذیر می‌رویم و امیدوارم که تا پایان اسفندماه بتوانیم گروه‌های هدف آسیب پذیر را واکسینه کنیم البته این مژده را هم می‌دهم که تولید واکسن ملی به خوبی پیش می‌رود و ما در اردیبهشت آینده این خبر خوش را به مردم می‌دهیم که اگر با همین روال پیش رویم، یکی از تولید کنندگان واکسن در منطقه مطرح می‌شویم و می‌توانیم مردم خودمان را واکسینه و هم برای صادرات اقدام کنیم.
یک نکته
وزیر بهداشت در انتقاد به ناهماهنگی‌ها در مدیریت کرونا در موضوع سفرها تنها به سفرعتبات عالیات اشاره کردند که البته مدت‌هاست این سفر به صورت رسمی تعطیل است، ضمن اینکه طبق اعلام قبلی وزارت بهداشت نخستین موارد ویروس جهش یافته انگلیسی توسط هموطنان بازگشته از اروپا به کشور وارد شده است و نه از عتبات.


نام:
ایمیل:
* نظر: