kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۶۹۶
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹کاهش قیمت پیاز به زیر هزار تومان در حالی کشاورزان جنوب کرمان را نگران کرده که خریداری هم در بازار نیست و محصول روی دست کشاورز مانده است.
هزاران تن محصول پیاز طرح استمرار و کشت خارج از فصل روی دست کشاورزان جنوب کرمان تلنبار شده و کسی برای خرید محصول پیدا نمی‌شود.
در میادین تره بار جنوب کرمان وانت‌بارهای مملو از پیاز در گوشه و کنار میدان متوقف شده‌اند و کسی نیست محصول را خریداری کند و دلال‌هایی که گویی هیچ اراده‌ای برای حذف آنها از بازار وجود ندارد در سال جدید نیز برای به جیب زدن دسترنج کشاورزان به کمین
نشسته‌اند.
در حالی نماینده‌های مجلس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از مذاکره با تعاون روستایی برای خرید تضمینی با قیمت پایه ۲ هزار تومان خبر می‌دهند که بسیاری از کشاورزان عقیده دارند که با توجه به افزایش قیمت بذر، کود، کارگر و حمل و نقل و … قیمت دو هزار تومان هم هزینه‌ها را جبران نمی‌کند.
نرخ دو هزار تومان از نگاه بسیاری از کشاورزان یک شوخی تلخ است اما رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس این نرخ را مطلوب دانسته و اعتقاد دارد که این نرخ می‌تواند از افت بیشتر قیمت جلوگیری و زمینه ایجاد رقابت برای خرید محصول در بخش خصوصی را تقویت کند.
محصول روی دست کشاورز مانده است
یکی از کشاورزان  پیازکار می‌گوید: یک هفته است کشاورزان محصول را به میدان می‌آورند اما خریدار وجود ندارد!
وی افزود: سال گذشته هم همین وضعیت وجود داشت و مسئولان می‌گفتند برای سال آینده جلوی تکرار هرج و مرج و افت قیمت محصول را می‌گیرند اما عملاً هیچ اتفاقی روی نداده است.
وی گفت: ابتدای کشت محصول یکی از نماینده‌ها می‌گفت امکان صادرات محصول وجود دارد و مردم نیز رغبت بیشتری به کشت پیدا کردند اما در نهایت امروز با حجم زیادی پیاز مواجه هستیم و مشتری هم در بازار وجود ندارد.
در این بازار کلاً خریدار وجود ندارد و دلیل این امر هم این است که به جز واسطه‌ها و دلالان که غیر بومی هستند کسی برای خرید محصول وجود ندارد و تبانی کرده‌اند که با عدم خرید محصول قیمت را تا می‌توانند پایین آورند.
وی می‌گوید: بذر نسبت به سال گذشته چندین برابر افزایش قیمت را تجربه کرد و در شرایط کرونا در صف می‌ایستادیم تا بذر یارانه‌ای بگیرم و بسیاری هم از ترس کرونا از بازار آزاد بذر خریداری کردند، کود هم از ۱۰۰ هزار تومان در سال گذشته به بسته‌ای ۸۰۰ هزار تومان رسید، حالا کشاورز چطور باید دسترنجش را با کیلویی هزار تومان به خریدار بفروشد.
وی گفت: باید التماس کنیم یک دلال حاضر شود با همین هزار تومان پیاز روی دست کشاورز مانده را خریداری کند.
ابوالفضل میرشکار نیز می‌گوید: ما کشاورزان تا کی باید فقط وعده بشنویم، ابتدای کشت پیاز مردم ترغیب به کشت شدند اما حالا محصول روی دست کشاورز مانده است، دو هزار تومان با توجه به تورم و افزایش هزینه تولید محصول، حتی پول دستمزد کارگری که پیاز را برداشت می‌کند نمی‌شود.
وی گفت: چرا برنامه‌ریزی مناسبی در خصوص صادرات پیاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس نمی‌شود و همه مسئولان فقط پشت میزهاشان می‌نشینند و هیچ برنامه‌ریزی برای پیشگیری از افت قیمت نمی‌کنند؟
وی می‌گوید: مسئولان  اگر دلسوز هستند جلوی واردات بی رویه پیاز از هند و پاکستان را بگیرند و اجازه دهند محصول داخلی در بازار فروش برود.
وی افزود: ابتدای فصل کشت که می‌گفتند برای فروش محصول جیرفت با چند هلدینگ صحبت کرده‌اند و محصول را به چندین کشور صادر می‌کنند حالا چه شده که به فکر خرید تضمینی محصول از کشاورز هستید؟
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: مشکلات مربوط به افت قیمت پیاز در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شده است، قیمت کنونی در بازار زیر قیمتی است که کشاورزان هزینه کرده است.
ذبیح الله اعظمی افزود: مذاکراتی با تعاون روستایی انجام شده و قرار است محصول با قیمت دو هزار تومان خریداری شود که موجب بروز رقابت شود.
در سه استان جنوب شرق سطح قابل توجهی زمین کشاورزی زیر کشت پیاز رفته است و به دلیل قانون عرضه و تقاضا شاهد افت قیمت هستیم
وی گفت: جلسات مختلفی برگزار شده و رایزنی‌هایی با سفرای ارمنستان و روسیه انجام شده که زمینه صادرات محصول پیاز انجام شود.
وی با اشاره به خرید تضمینی محصول ادامه داد: این راه حلی کوتاه مدت است اما رقابت را بیشتر می‌کند و امیدواریم با ورود بخش خصوصی قیمت افزایش یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر: