يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
کد خبر: ۲۰۹۶۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
مطالعه روند رشد کشور در حوزه «علم و فناوری» از نگاه شاخص‌های بین‌المللی و جایگاه و رتبه ایران در دنیا، نتایج حیرت‌انگیزی را درپی داشته که در این گزارش به گوشه‌ای از این استنادات بین‌المللی اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بنابر بیانات رهبر معظم انقلاب در ماه‌های اخیر، مهم‌ترین و اصلی‌ترین برنامه کنونی دشمن، «تصویر‌سازی غلط از وضعیت ایران و جهان در افکار عمومی» است؛ هدف دشمن از این برنامه، ایجاد تصویری سیاه و تاریک و ناامیدکننده از وضعیت جمهوری اسلامی و در مقابل، ساختن تصویری سفید، روشن و آرمانی از وضعیت کشورهای توسعه‌یافته به ویژه ایالات متحده آمریکاست تا در نتیجه این تصویر‌سازی مردم برای خروج از وضعیت نابسامان خود به سمت توسعه‌یافتگی به سبک کشورهای غربی حرکت کرده و به دلیل نبود ثروت و تکنولوژی لازم برای توسعه‌یافتگی مجبور شوند به یکی از مراکز قدرت و ثروت به ویژه ایالات متحده آمریکا وابسته شوند.
برای مقابله با این چالش فکری، ضروری است که صرفاً با استفاده از منابع آماری پذیرفته‌شده در نزد جامعه بین‌الملل، کارنامه 40 ساله انقلاب اسلامی را با کارنامه رژیم گذشته و کارنامه کشورهای دیگر دنیا به ویژه کشورهای توسعه‌یافته مقایسه کنیم تا نادرستی تصویری که رسانه‌های بین‌المللی در جنگ روانی علیه انقلاب اسلامی ایران ساخته و پرداخته‌اند بیش از پیش آشکار شود.
بر این مبنا رجوع به شاخصه‌های بین‌المللی در ارزیابی پیشرفت جمهوری اسلامی به هیچ عنوان تاییدکننده شاخص‌های توسعه جهانی برای ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی کشورها نیست و توجه به این شاخص‌ها و استفاده از آنها صرفاً به علت مقبولیتشان در افکار عمومی جامعه جهانی است.
کتاب «صعود چهل ساله» که مروری بر دستاوردهای چهل‌ ساله انقلاب اسلامی بر اساس آمارهای بین‌المللی دارد، ثمره تلاش نزدیک به 70 نفر از نخبگان حوزوی و دانشگاهی و مطالعه بیش از 17 هزار ساعت است و در آن تلاش شده است میزان دستیابی جمهوری اسلامی ایران به آرمان‌هایی از قبیل عدالت، استقلال، معنویت، آزادی، کرامت زن، مردم‌سالاری دینی، گسترش رفاه عمومی و... با استفاده از نزدیک‌ترین و متناسب‌ترین شاخصه‌های بین‌المللی به آرمان‌های انقلاب اسلامی بررسی شود.
ارجاعات این کتاب به معتبرترین منابع بین‌المللی نظیر داده‌های اطلاعاتی سازمان ملل، بانک جهانی، سازمان جهانی غذا و کشاورزی، سازمان جهانی سلامت، دفتر برنامه توسعه ملل متحد و دیگر مراجع آماری جهانی مستند شده است.یک از مهم‌ترین سرفصل‌های این کتاب موضوع «علم و فناوری» است که در این گزارش به آن اشاره خواهیم کرد.
 بر اساس نتایجی که پایگاه استنادی «اسکوپوس» منتشر کرده است، تعداد مدارک علمی ثبت شده از جمهوری اسلامی ایران در سال 1996 برابر با 842 مورد بوده و در سال 2017 تعداد مدارک و مستندات علمی کشور به رقم 54 هزار و 388 مورد افزایش یافته است و نسبت به سال 1996 رشد 64.59 برابری را نشان می‌دهد و در این سال جایگاه ایران در دنیا به رتبه 16 ارتقاء یافته است.
ذکر این نکته ضروری است که به گزارش دو پایگاه معتبر علمی « New Scientist» و«science Metrix»، جمهوری اسلامی ایران با نرخ رشد 11 برابر متوسط جهانی رتبه نخست رشد علمی را در بین سال‌های 1980-2009 دارا بوده است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران از رتبه 5 به رتبه 1 در منطقه تغییر کرده است که این منطقه شامل کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران در موضوع نانو از 59 به رتبه 16 تغییر کرده است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران در موضوع علوم بیوشیمی و زیست مولکولی از رتبه 53 به رتبه 17 تغییر کرده است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران در موضوع علوم هوافضا از رتبه 47 به رتبه 12 تغییر کرده است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران در موضوع علوم فیزیک از 54 به رتبه 13 تغییر کرده است.
از سال 1996 تا سال 2017 رتبه علمی ایران در موضوع علوم ریاضی از 48 به رتبه 13 ارتقا یافته است.
در رتبه‌بندی 10 کشور برتر دنیا در حوزه سلول‌های بنیادی در سال 2016 طبق آمار مرکز آزمایش‌های بالینی ایالات متحده آمریکا ایران پس از این کشور جایگاه دوم دنیا را دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: