kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۱۲۲
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
نماینده مردم قم در مجلس:
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار میلیارد تومان فرار سرمایه‌گذاری از استان قم به تهران و خارج از کشور داریم.قم-  خبرنگار کیهان:

علیرضا زاکانی، افزود: در جلسه‌ای که با انجمن سرمایه‌گذاران داشتیم اخبار تلخی شنیده می‌شد، در این شرایط کرونایی و در حال حاضر طبق گزارش انجمن سرمایه‌گذاری، بیش از دو هزار میلیارد تومان فرار سرمایه‌گذاری از قم به تهران و خارج از کشور داریم.
وی عنوان کرد: قم استان فقیری نیست و بانک‌های قم و شرایط فعلی این را نشان می‌دهد، هر چند  21 درصد بانک دولتی و 45 درصد بانک خصوصی سرمایه‌ها را از قم خارج کرده‌اند، درحالی‌که قم ظرفیت زیادی در شهرک‌های صنعتی و مجموعه‌های اقتصادی و کشاورزی دارد لذا یکی از موضوعات مهم ایجاد تسهیلات برای سرمایه‌گذاری به واسطه این مزیت‌هاست تا بتوانند به فعالیت اقتصادی بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که از خود قم افرادی هستند در خارج از کشور زندگی می‌کنند و می‌توانند زمینه تجارت را فراهم کنند و این سرمایه‌گذاران در اروپا و چین و آسیای میانه اظهار آمادگی می‌کردند و می‌توانند ظرفیت صادراتی را تقویت کنند.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: کارآفرین و کارگر هر دو اجر و پاداش دارند، در بخش تجاری نیز باید مبتنی بر ظرفیت مردمی فرصت‌هایی را فراهم کرد.
وی افزود: استان قم مزیت‌های نسبی فاخری دارد و در قم زمانی 40 هزار نفر در صنعت فرش فعال بودند و در سال 71 مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون دلار فرش صادر کردیم درحالی‌ که در 6 ماه اول سال جاری فقط 15 میلیون دلار فرش از کشور صادرشده است.
زاکانی اظهار داشت: اگر در کشور مأموریت‌های خاصی برای مزیت‌های نسبی در نظر بگیریم، می‌توانیم استانی الگو را در کشور ایجاد کنیم و 80 درصد از شرایط مهیا شده است، کافیست در واگذاری‌ها به بخش خصوصی در خلق ثروت تلاش بیشتری صورت بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: