kayhan.ir

کد خبر: ۲۰۹۰۷۱
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
یک نشریه تخصصی آمریکا در صفحه 5 سیاست خارجی تأکید کرد محاسبات آمریکا درباره بازدارندگی مقابل ایران اشتباه بوده است.نشنال اینترست در ارزیابی بازدارندگی آمریکا مقابل ایران نوشت: آمریکا در حال حاضر حدود 45 تا 65 هزار نیرو در خاورمیانه دارد که هر ماه میلیاردها دلار هزینه دارند. با این حال، این استراتژی پرهزینه هیچ تأثیری در جلوگیری از حمله موشکی به نیروها و مواضع آمریکایی نداشته است. زمان آن رسیده که دریابد سیاستی که در حال حاضر به اجرا درآورده اصلاً بازدارنده نیست.
رویکرد فعلی بازدارندگی ایالات متحده از طریق حضور گسترده نیروهای نظامی هیچ تأثیری بر ایران یا گروه‌های شبه‌نظامی متحد آن در عراق ندارد. مایک پمپئو گروه‌های شبه‌نظامی متحد ایران را عامل حمله موشکی اخیر دانسته است. ادامه این حملات، کیفر خواست استراتژی فعلی ایالات متحده است و رهبران آمریکا باید دریابند که رویکرد فعلی آنها نه تنها مانع از این حملات نمی‌شود، که بعضاً عامل محرک آنهاست.
طرفداران ادامه حضور آمریکایی در خاورمیانه، برداشت اشتباهی از بازدارندگی دارند. مفهوم «بازدارندگی ستیزه‌جویانه» پس از ترور ژنرال سلیمانی در اوایل سال 2020 پدیدار شد؛ اما اگر بازدارندگی با درگیری همراه باشد دیگر بازدارندگی نیست. اتحاد جماهیر شوروی هرگز به موشک‌های آلمان غربی حمله نکرد. اگر چنین بود، آنگاه شکست بازدارندگی اثبات می‌شد. اما اکنون که صحبت از ایران است، تصمیم‌گیرندگان در ایالات متحده حتی وقتی موشک‌ها به سفارت در عراق اصابت می‌کنند، از استراتژی اشتباه خود روی برنمی‌گردانند.
به گزارش دیپلماسی ایرانی،‌در ادامه این تحلیل آمده است: سؤال اینجاست که اکنون که قدرت بازدارندگی در هم شکسته، چه راهی برای احیای آن وجود دارد؟ راه حل حضور دو برابری آمریکا در خلیج فارس نیست. استقرار ناوهای بیشتر آمریکایی در منطقه اشتباه است. زیردریایی موشکی مستقر در خلیج فارس هم نمی‌تواند از نیروهای آمریکایی در برابر حملات احتمالی محافظت کند و از این رو،‌تنها درک ایران از تهدید آمریکایی را تشدید می‌کند. به علاوه، حضور نیروهای بیشتر در منطقه به معنی احتمال بیشتر اشتباه محاسباتی است.
استقرار هر نیرو یا دارایی اضافی تأثیری در قدرت نظامی نخواهد داشت و تنها نگرانی‌ها از آسیب‌پذیر شدن بیشتر آمریکا را افزایش می‌دهد. اگر ایران احساس تهدید کند آنگاه همه نیروها و دارایی‌های آمریکا در خلیج فارس و نزدیکی آن به هدف تبدیل می‌شوند. موشک‌های بالستیک ایران توانایی هدف گرفتن ناوهای آمریکایی و سایر کشتی‌ها را دارند. هرچه نیروهای آمریکایی در فاصله کمتری از مرز ایران مستقر شوند، ایران می‌تواند خسارات بیشتری به بارآورد و تنها راه‌حل برای آمریکا خارج شدن از حیاط خلوت دریایی ایران است. استقرار نیروهای مضاعف در منطقه هیچ تأثیری بر ایران نداشت. ژانویه سال گذشته که تنش‌ها بین دو کشور پس از ترور سلیمانی به بالاترین حد رسید، استقرار هزاران نیروی بیشتر تأثیری در تصمیم ایران در حمله تلافی‌جویانه به پایگاه عین‌الاسد نداشت. ادامه همان استراتژی در برابر ایران و انتظار نتیجه متفاوت، احمقانه است. دولت جدید جو باید باید پیش از هر کاری، این مسئله را در نظر بگیرد که هزینه‌های ماندن در خاورمیانه در برابر منافعی که آمریکا از این حضور می‌برد، بیش از اندازه بالاست و ارزش ندارد. جو بایدن نباید به استراتژی بازدارندگی شکست خورده ادامه دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: