پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۹
کد خبر: ۲۰۸۶۲۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: رانت ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی تولید تا عرضه خارج از بورس فولاد به جیب دلالان و واسطه‌گران رفته که باید جلوی این وضعیت گرفته شود.

رضا تقی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، در رابطه با طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که روز سه‌شنبه کلیات آن در صحن مجلس به تصویب رسید و مجدد برای جمع‌بندی نهایی به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد، اظهار کرد: به اعتقاد ما همه زنجیره فولاد باید محصولات خود را در بورس عرضه کنند. شاید این حرف به مذاق بعضی خوش نیاید چرا که معتقدند این عرضه در برخی از حلقه‌های زنجیره فولاد انجام شود و در برخی از حلقه‌ها صورت نگیرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در بخش صادرات نیز ما تأکید کرده‌ایم بعد از تأمین تمام نیاز بازار و عرضه محصولات در بورس کالا باید به سمت صادرات حرکت کنیم. در این طرح تأکید شده که نباید بازار داخل شاهد کاهش عرضه بوده و از آن طرف حجم صادرات افزایش پیدا کند. زد و بندهایی که در برخی از حلقه‌های زنجیره فولاد صورت گرفته محدودیت‌هایی را اعمال و بازار را با کمبود و گرانی رو‌به‌رو کرده است.
تقی پور افزود: در مقطعی قیمت شمش در داخل 102 دلار گران‌تر از نرخ جهانی شد حال آن‌که برای تولید آن انرژی یارانه‌ای داده می‌شود. هدف؛ جلوگیری از گرانی بیش از اندازه و مقابله با رانت‌خواران است و اتاق بازرگانی ایران نیز با عرضه زنجیره فولاد در بورس موافقت کرده. وی با‌ اشاره به اینکه دو برابر نیاز داخل تولید داریم، اضافه کرد: در ماده 4 طرح زنجیره فولاد تأکید شده که یک کمیته با سرپرستی وزیر صمت جهت رصد و پایش بازار فولاد تشکیل شود تا فاجعه هفت ماه گذشته در بازار فولاد تکرار نشود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل ما عدم شفافیت اطلاعات است، گفت: اتفاقات چند ماه اخیر فولاد عایدی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده نداشته، بلکه رانتی بین 150 تا 180 هزار میلیارد تومان به جیب دلالان و واسطه‌گران رفته است. فقط در یک نمونه در 17میلیون تن شمش، 85 هزار میلیارد تومان گران‌فروشی شده که باید جلوی این وضعیت گرفته شود.نام:
ایمیل:
* نظر: