پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
کد خبر: ۲۰۸۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
خبرگزاری نزدیک به دولت:


یک خبرگزاری نزدیک به دولت نوشت: دولت نه تنها فرایند عرضه و تقاضا و همچنین ورود نقدینگی به بورس را برهم زد، بلکه باعث از بین رفتن تعادل روانی بازار شد.
خبرگزاری ایسنا گزارش داد: زمانی که دولتی‌ها به عناوین مختلف مردم را برای سرمایه‌گذاری در بورس تشویق و این بازار را بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌کردند، به نظر می‌رسید برنامه‌ جامعی برای بازار سرمایه داشته باشند، اما در نهایت اتفاقی که افتاد این بود که دولت در اوج قیمت‌ها سهام خود و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش را در بورس عرضه کرد و ناگهان بورس و سهامداران که به اعتماد حرف‌های مسئولان به این بازار روی آورده بودند را به حال خود رها کرد.
هرچند در حال حاضر عملکرد شرکت‌ها و وضعیت بنیادین آنها نسبت به ابتدای سال بهتر و شرایط اقتصادی برای صعود بازار فراهم است اما بال اعتماد مردم شکسته شده و این بار سهامداران خرد به‌جای رقابت در خرید سهم، در خارج کردن سرمایه خود از این بازار با یکدیگر رقابت می‌کنند.
درواقع دولت نه تنها فرایند عرضه و تقاضا و همچنین ورود نقدینگی به بورس را برهم زد، بلکه باعث از بین رفتن تعادل روانی بازار شد؛ به‌طوری که این بازار به هیچ عامل دیگری توجه نمی‌کند و قیمت سهم‌ها هر روز بیشتر از قبل کاهش می‌یابد و باعث شده بخش زیادی از نقدینگی مردم حبس شود و از بین برود.
البته نمی‌توان دلایل اقتصادی مانند انتظار بازار از کاهش قیمت دلار را نادیده گرفت. برخی بر این باورند که دلار تا محدوده حدود ۲۱ هزار تومان یعنی ۲۰ درصد پایین‌تر از نرخ فعلی کاهش می‌یابد، زیرا دوره ریاست‌جمهوری ترامپ پایان یافته و زمزمه‌های آزادسازی بیش از هفت میلیارد دلار پول بلوکه ایران در کره جنوبی نیز به گوش می‌رسد.
اما این تنها یک وجه ریزش بازار است و باید گفت آنچه که تیشه به ریشه بورس زده، از بین رفتن اعتماد مردم است. حتی صندوق پالایشی یکم که مردم به اعتماد حرف مسئولان اقدام به خرید آن کردند، بیش از ۳۵ درصد در ضرر است و این باعث شد طناب اعتماد مردم به مسئولان در زمینه بازار سرمایه به حداقل برسد.
در این میان نباید از تاثیر حواشی قیمت‌گذاری دستوری فولاد به‌راحتی گذشت. اتفاقی که باعث خروج میزان قابل توجهی نقدینگی از بازار شد.
هرچند روند بازار سرمایه را باید عرضه و تقاضا مشخص کند اما از آنجایی که آجر نخست این بازار کج گذاشته شد و دخالت‌های دولت در آن دخیل بود، در این روزها هم توقع حمایت از دولت می‌رود. صاحب‌نظران بر این باورند که دولت وظیفه دارد بخشی از چند ده هزار میلیارد تومانی که از ابتدای سال تا مرداد ماه از بازار تامین کرده را در این روزها به بازار برگرداند؛ اتفاقی که با توجه به قیمت‌های کنونی سهم‌ها، یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای دولت تلقی می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: