شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
کد خبر: ۲۰۸۶۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
رئیس بنیاد مستضعفان:
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: این نهاد آماده واگذاری شرکت‌ها و واحدهای تولیدی تحت پوشش به بخش خصوصی با ارائه آموزش‌های لازم است.

پرویز فتاح‌، ‌در مراسم بهره‌برداری همزمان از پنج طرح بزرگ دامپروری این بنیاد در قروه اظهار داشت: بنیاد در زمینه تولید خوراک دام وارد عمل شد و اکنون در مرحله تولید قرار داریم و امیدواریم تا چند سال آینده از نظر واردات نهاده‌های دامی به خودکفایی کامل برسیم و حتی زمینه صادرات را هم فراهم کنیم.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه طرح‌هایی که به بهره‌برداری رسید، ۳۵۰ میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری دارد افزود: طی امسال حدود ۳۲۰ میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده که با نرخ امروز حدود ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد. پنج طرح بنیاد مستضعفان در زمینه دامپروری، با اعتبار سه هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال بصورت همزمان  در کشور بهره‌برداری  و با افتتاح آنها ۷۴ هزار تن به تولید شیر، سه هزار و ۷۰۰ تن به تولید گوشت و ۵۹ هزارتن به تولید خوراک دام کشور اضافه شد.  به گزارش ایرنا، افتتاح واحد گاوداری ۶ هزار راسی قروه از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها بود که روز سه‌شنبه به صورت نمادین با حضور پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، به بهره‌برداری رسید. این طرح با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریالی توسط بنیاد مستضعفان اجرا و برای ۴۲۵ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است. با بهره‌برداری از این طرح ۳۷ هزار تن به ظرفیت تولید سالانه شیر و ۵۰۰ تن به ظرفیت تولید گوشت زنده کشور افزوده شد.
بخشی از این واحد دامپروری هم به تولید خوراک دام اختصاص دارد که سالانه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام تولید می‌کند. گاوداری ۶ هزار راسی ماهیدشت کرمانشاه هم دیروز همزمان با این طرح به بهره‌برداری رسید که برای این طرح هم بنیاد مستضعفان یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه و برای ۴۲۵ نفر شغل مستقیم  و غیرمستقیم ایجاد کرده است و در این واحد دامپروری سالانه ۳۷ هزار تن شیر، ۵۰۰ تن گوشت زنده و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام تولید می‌شود. واحد پرواربندی پنج هزار راسی فجر اصفهان دیگر طرحی بود که به دست فتاح به بهره‌برداری رسید و برای اجرای این طرح هم ۵۹۰ میلیارد ریال از اعتبارات بنیاد مستضعفان هزینه شده در آن برای ۹۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده است؛ ‌در این واحد تولیدی سالانه ۲ هزار و ۷۰۰ تن گوشت ‌تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
کارخانه خوراک دام رحمت‌آباد نطنز هم دیگر طرحی بود که با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان به بهره‌برداری رسیده که در آن  ۲۵ نفر مشغول بکار هستند و افزایش سالانه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام به ظرفیت تولیدی خوراک دام کشور، حاصل راه‌اندازی این کارخانه است. کارخانه تولید مکمل‌های ویتامینه و معدنی دانه‌چین اراک‌، دیگر طرحی بود که به صورت همزمان افتتاح شد که بنیاد مستضعفان در این طرح برای ایجاد ۳۵ فرصت شغلی و تولید سالانه ۶ هزار و ۳۰۰ تن مکمل‌های ویتامینه و معدنی دام و طیور ۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است.
بنیاد مستضعفان ۱۷ طرح دامپروری و کشاورزی فعال در دست اجرا دارد که پنج طرح آن به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر واحدهای دامپروری این نهاد سالانه ۵۳۰ هزار تن شیر در کشور تولید می‌کنند که معادل ۱۰ درصد کل تولید کشور است.


نام:
ایمیل:
* نظر: