شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
کد خبر: ۲۰۸۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
نماینده مجلس:
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از عوامل کمبود کالای اساسی در سطح بازار رسوب این کالاها در بنادر است لذا هماهنگی‌ها برای‌ترخیص این کالاها باید با سرعت بیشتر انجام شوند.

مجتبی یوسفی، در گفت‌و‌گو با ایرنا بیان کرد: در آبان ماه امسال ۷.۵میلیون تن کالا در بنادر استان  رسوب کرده بودند که نزدیک به پنج میلیون تن از این مقدار، کالاهای اساسی بود.
وی گفت: دیر‌ترخیص شدن کالاها از بنادر مشکلاتی را برای تولید‌کنندگان ایجاد می‌کند، به‌عنوان مثال برای تولید روغن خوراکی با وجود شرایط کمبود این کالا اگر مواد اولیه تولید روغن خوراکی از بندر با سرعت بیشتری‌ترخیص شود تولید‌کننده قبل از خالی شدن بازار از این کالا می‌تواند روغن خوراکی را به دست مصرف کنند برساند.
 وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون نزدیک به ۹ میلیارد دلار ارز دولتی ۴۲ هزار ریالی از سوی دولت هزینه شده است که ۴.۲ میلیارد دلار آن برای خرید نهاده‌های دامی‌صرف شده است.
یوسفی گفت: برای تخصیص ارز دولتی عوامل مختلفی همچون بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرکات موثر هستند و البته شرایط سیاسی و اقتصادی دولت نیز بر این موضوع تأثیرگذار است.
 وی ادامه داد: تصمیماتی گرفته شده که یارانه‌ها  و تخصیص ارز دولتی هدفمند انجام شود تا دست سودجویان و دلالان از ارز دولتی  کوتاه شود و تنها افراد و فعالان اقتصادی تایید شده از ارز دولتی استفاده کنند.
وی با‌ اشاره به سوءاستفاده برخی افراد از این شرایط اقتصادی ادامه داد: متأسفانه در این شرایط برخی افراد و یا شرکت‌ها به دنبال سود بیشتر با وارد کردن فشار و سختی بر مردم هستند به‌عنوان مثال مواردی شناسایی شده که برخی شرکت‌های پخش به اجبار در کنار فروش روغن خوراکی به فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی کالاهای دیگر را نیز به فروش می‌رسانند که این موضوع یک نوع تخلف و اجحاف در حق مردم است.
 وی اظهار داشت: با همکاری سازمان صمت و استانداری خوزستان و نمایندگان مجلس سهم روغن خوراکی به تولید‌کنندگان داخلی خوزستان اختصاص یافت و با این توافق تولید روغن خوراکی به کارخانجات داخلی استان واگذار شده و توزیع گسترده این کالا در بازار استان در حال انجام است.نام:
ایمیل:
* نظر: