kayhan.ir

کد خبر: ۱۹۱۸۹۶
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به یادداشت کیهان
نهاد ریاست جمهوری در اعتراض به یادداشت روز یکشنبه کیهان، با عنوان «آقای خوئینی‌ها! از کجا دیکته شده بود؟!» جوابیه‌ای طولانی ارسال داشته است که اگرچه بیشترین بخش‌های آن بی‌ارتباط با یادداشت کیهان است ولی متن کامل آن را درج می‌کنیم و پاسخ کوتاهی به این جوابیه طولانی می‌افزاییم و البته از ناسزاهایی که به روال همیشگی نثار کیهان کرده‌اند می‌گذریم چرا که خوانندگان به آسانی می‌توانند پاسخ اعتراض نهاد ریاست جمهوری به کیهان را در متن خود جوابیه ببینند و... چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است‌!

پیرو درج یادداشت مورخ 99/4/8 جنابعالی در ستون سرمقاله روزنامه کیهان که متأسفانه حاوی طرح برخی مطالب و ادعاهای سست، مغرضانه و خلاف واقعیت نسبت به دولت و همچنین انتساب برخی اتهامات ناروا به رئیس‌جمهور محترم می‌باشد، به پیوست جوابیه‌ای به حضورتان ارسال می‌گردد.
مقتضی است در جهت تنویر افکار عمومی و وفق قانون مطبوعات در اولین شماره آن نشریه و در همان ستون جوابیه مذکور منتشر گردد.
علیرضا معزی
بسمه‌تعالی
جناب آقای حسین شریعتمداری
مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان
با سلام
پیرو طرح برخی مطالب و ادعاهای سست، مغرضانه، خلاف عدالت و واقعیت نسبت به دولت همچنین انتساب برخی اتهامات ناروا در ستون سرمقاله روزنامه کیهان مورخ هشتم تیرماه 1399، نکات ذیل به‌عنوان جوابیه ایفاد می‌شود و لازم است، برابر قانون مطبوعات در اولین شماره آن نشریه، در همان محل منتشر شود.
1- سرمقاله فوق‌الاشاره به ظاهر، در پاسخ به نامه سرگشاده یکی از سیاسیون به رهبر معظم انقلاب اسلامی و به اسم دفاع از معظم‌له نوشته شده است اما حاوی انبوهی از عقده‌گشایی‌ها و تهمت‌پراکنی‌های ناروا نسبت به دولت و شخص رئیس‌جمهور محترم یعنی نفر دوم نظام بعد از رهبری وفق صریح قانون اساسی، است.
2- نگارنده محترم، در فرازهای مختلف سرمقاله، همسویی با آمریکا و اراده و خواست این کشور را تقبیح کرده اما در عمل، کارنامه دولتی را که با تمام توان در خط‌مقدم مقابله با تحریم‌های ضدبشری آمریکا ایستاده است، به کلی نفی می‌کند؛ این کار آیا قدم برداشتن در مسیر خواست آمریکایی‌ها نیست؟! در دو سال گذشته، کشور تحت تحریم‌هایی اداره شده است که طراحان و مجریان آن مدعی بودند ظرف سه ماه منجر به فروپاشی اقتصاد ایران می‌شود. حالا عجیب نیست که مدعیان مبارزه با آمریکا، به جای گفتن دست‌مریزاد به دولتی که متولی اداره کشور در این شرایط بسیار دشوار است، دستاوردهای نظام در مقابله با تحریم‌های آمریکا و سایر تحریم‌های در سایه را چنین غیرمنصفانه زیر سؤال می‌برند؟
3- کارنامه دولت و ملت ایران در مقابله با تحریم‌های غیرقانونی آمریکایی، به اندازه‌ای افتخارآمیز است که حتی دشمنان ایران هم به آن اذعان دارند. تنها یک جلوه از این کارنامه، در روزهای اعمال محدودیت‌های اجتماعی در ایام اوج کرونا به چشم دیده شد؛ همان زمان که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، هجوم مردم قفسه فروشگاه‌ها را خالی کرده بود، اما در ایران کمبود هیچ کالایی احساس نشد و تمامی مایحتاج مردم، به اندازه‌ای که حتی بیش از نیاز عادی کشور بود، توسط دولت تأمین شد و در دسترس مردم قرار گرفت. در سالی که بلای کرونا، اقتصاد جهانی و حتی اقتصاد کشورهای صنعتی را به زانو درآورده است، تقویت بنیان‌ها برای رفع موانع تولید در کشور، غلبه بر تنگناهای تحریم و دستیابی به رشد در اشتغال و میزان تولید توسط دولت خدوم و مظلوم منتخب اکثریت قاطع مردم، آیا جای حمایت و افتخار دارد یا جای دشمنی و تضعیف؟!
4- تخریب و تخطئه کارنامه دولت توسط سرمقاله‌نویس روزنامه کیهان در حالی انجام شد که فشار و دشواری تحریم‌ها، با شیوع بیماری کووید-19 دوچندان شده و دولت بیش از 4 ماه است که با تمام توان در دو جبهه کرونا و تحریم می‌جنگد و در شرایطی که امکان استفاده از ظرفیت‌های متعددی را به دلیل تحریم‌های ظالمانه و تروریسم اقتصادی بی‌سابقه ندارد، با چنگ و دندان از سلامت شهروندان حفاظت کرده است، با این همه، معلوم نیست چرا این تلاش‌های مجاهدانه و کارنامه افتخارآمیز حتی بنا بر عمل به وظیفه عقلی و انقلابی، هیچ‌گاه جایی در روزنامه کیهان نداشته است. اشباع بازار از لوازم بهداشتی پیشگیری از کرونا، تولید بومی دستگاه‌های پیشرفته بیمارستانی، پرداخت تسهیلات حمایتی یک میلیون تومانی به 24 میلیون نفر، اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب‌دیده، تأمین مایحتاج ضروری مردم علی‌رغم بسته بودن مرزها و مشکلات اقتصادی و تحریمی، اجرای طرح عظیم بسیج ملی مبارزه با کرونا، تأمین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای آموزش مجازی و امثالهم مواردی هستند که تحسین رهبر معظم انقلاب اسلامی و اعجاب مراجع بین‌المللی را به دنبال داشته اما هیچ‌گاه در سرمقاله‌ها و گزارش‌های روزنامه‌ای که داعیه انقلابی‌گری دارد، دیده نشده است.
5- حمله ظالمانه و مستمر به مدیریت دولت در شرایط تحریم و شیوع کرونا در حالی از سوی کیهان انجام می‌شود که مشابه همین تحریم - البته بسیار محدودتر از امروز- در زمان دولت مورد حمایت این روزنامه هم وجود داشت و از قضا اثرات بسیار بدتری در اقتصاد کشور و معیشت مردم پدید آورده بود. این روزنامه اما در آن زمان نه نقدی به دولت وارد می‌دانست و نه هیچ‌گاه اثرات تحریم را به پای مدیریت دولت می‌نوشت، بلکه با تمام توان از آن دولت دفاع می‌نمود. دست‌اندرکاران کیهان اگر به‌دنبال دلایل کم‌اثری و عدم اقبال مردم به این رسانه می‌گردند، باید ریشه‌های آن را در این استانداردهای دوگانه بجویند.
6- سرمقاله‌نویس محترم روزنامه کیهان که از یک نامه به رهبر معظم انقلاب به‌دلیل احتمال سو‌ءاستفاده دشمنان انتقاد کرده است، آیا خود با سیاه‌نمایی از وضع اقتصادی کشور و تخطئه کارنامه نظام در همان مسیر گام برنمی‌دارد؟ آیا اقدامات و رفتارهای این روزنامه در موارد متعددی به ضرر امنیت ملی کشور به‌خصوص در جریان مذاکرات خارجی و سوءاستفاده حریف منجر نشده است؟ آیا انتساب برخی مواضع فردی و محفلی این روزنامه به کل نظام با تذکرات، هشدارها و اخطارهای مکرر مواجه نشده است؟ این روزنامه که به‌ظاهر نگران سوءاستفاده دشمن از مفاد نامه یک سیاستمدار به رهبری است، آیا همین حساسیت را مثلا درباره همفکران و نویسندگان نامه سرگشاده اخیر به رئیس‌جمهور هم دارد و نسبت به تصویر تماما سیاه، یاس‌آور، غم‌انگیز و غیرمنصفانه‌ای که در این نامه از وضع کشور ارائه شده، منتقد است یا معتقد است دشمن در سوءاستفاده از سیاه‌نمایی‌ها گزینشی عمل
می‌کند؟!
7- رئیس‌جمهور منتخب مردم از ابتدای پذیرش مسئولیت همواره بر اهمیت وحدت کلمه و یکپارچگی در مقابله با زیاده‌خواهی دشمنان تاکید و دست دوستی به سوی همه سیاسیون و جریان‌های اسلامی و انقلابی و ایران‌دوست دراز کرده است. در سوی مقابل اما افکار عمومی حیرت‌زده نظاره‌گر رفتار شما و برخی همفکران‌تان است که نه تنها دعوت دولت به یکپارچگی را بی‌پاسخ گذاشته‌اید، بلکه آشکارا در جهت عکس آن گام برمی‌دارید و علی‌الدوام و غیرمنصفانه دولت را زیر تازیانه عقده‌ها، شکست‌ها و دشمنی‌های خود گرفته‌اید. موسسه کیهان یک سرمایه ملی است اما متاسفانه روزنامه تحت مدیریت شما در دو دهه اخیر به روزنامه‌ای کاملا افراطی و بی‌منطق و هتاک بدل شده است که بر موضع براندازی دولت پا می‌فشارد.
8- حجم تلاش‌های براندازانه کیهان علیه دولت به حدی است که گویا در پوشش دفاع از نظام و رهبری به‌دنبال انتقام از مردمی است که به دولتی مخالف منویات جریان مورد نظرش رای داده‌اند. طرح حاکمیت دوگانه و جداسازی دولت از نظام همان دام خطرناکی است که همیشه در آن گرفتار بوده‌اید، غافل از آنکه تجربه شورش‌سازی‌ها در سال‌های اخیر بار دیگر نشان داده عبور از دولت و عبور از نظام از یک جنس است و نادیده گرفتن خدمات دولت نه تنها خلاف مروت که خلاف مصلحت نظام و سیاست راهبردی و اعلام شده مقام معظم رهبری هم هست و به همین علت برخلاف رویه کیهان و امثال کیهان، ایشان تاکنون از همه دولت‌های کشور تا روز پایان مسئولیت قانونی خود حمایت کرده‌اند.
9- این دولت با ملت بزرگ ایران عهدی بسته که تا پایان به آن وفادار خواهد ماند و در دفاع از منافع ملت و مصالح ملی حتی قدمی به عقب نخواهد نشست. اما تاریخ رفتار دوگانه و غیرمنصفانه دولت‌ستیزان را فراموش نخواهد کرد. شما قادر نیستید دولت را از راه جهاد و ایثار، بازدارید و به حاشیه‌سازی بکشانید. شما قادر نیستید افتخار بزرگ دولت تدبیر و امید را به فراموشی بسپارید. در هر کوی و برزن نشانی از تلاش و فداکاری این دولت ثبت است. یکبار به مواضع خود و مواضع صهیونیزم نسبت به دولت بنگرید و ببینید در کجا قرار گرفته‌اید.
کیهان:
-  در جوابیه دولت ادعا شده رئیس‌جمهور از ابتدای شروع به کار دست دوستی به سوی همه سیاسیون و جریان‌های اسلامی و... دراز کرده است. احتمالاً ناسزاهایی مثل بی‌سواد، بی‌شناسنامه، بی‌عقل، بروید به جهنم، بزدل و حدود 50 ناسزای دیگر که تاکنون نثار منتقدان شده از سوی رئیس‌جمهور بورکینافاسو بوده است!
-  نوشته‌اند کیهان به‌دنبال براندازی دولت است. کافی بود دوستان به‌جای برچسب‌زنی‌های بی‌اساس به ‌سازی که برخی اصلاح‌طلبان سال گذشته برای به استعفا کشاندن دولت کوک کردند، مراجعه کرده و موضع کیهان را مرور می‌کردند که در گزارش‌ها و تحلیل‌های متعدد با این خط مخالفت کرده و آن را دامی‌ خطرناک توصیف کرده بود.
-  نوشته‌اند کارنامه دولت افتخارآمیز است. دلار 20 هزار تومانی، پراید 80 میلیونی، مسکن سر به فلک کشیده، خودروی ‌ترمز بریده، مرغ 18 هزار تومانی و تخم مرغ 33 هزار تومانی و عدس و لپه و ماش شاهد این ادعا هستند و هرکس باور ندارد به عقیده نهاد ریاست‌جمهوری عقده‌ای و در پی براندازی دولت و همدست آمریکاست.
-  این جوابیه گلایه دارد که اقدامات دولت در مبارزه با کرونا در کیهان جایی نداشته است. کاش جناب رئیس‌جمهور محترم بررسی رسانه‌ها در دفتر خود را به کسانی می‌سپردند که غیر از سایت خودشان نگاهی به بقیه رسانه‌ها و روزنامه‌ها هم می‌انداختند. ادعای نپرداختن کیهان به تلاش‌های دولت در ماجرای کرونا در حالی است که به جرأت می‌توان گفت هیچ روزنامه‌ای - حتی روزنامه‌های مدعی حمایت از دولت - به اندازه کیهان به این موضوع نپرداخته و از دست‌اندرکاران این مبارزه - به‌خصوص وزارت بهداشت و کادر پزشکی - تقدیر نکرده است.
-  نوشته‌اند رهبر انقلاب از دولت فعلی و همه دولت‌ها تا پایان حمایت می‌کنند و چرا کیهان چنین نمی‌کند. حمایت رهبر انقلاب از دولت‌ها مسئله عجیب و دور از چشم و انتظاری نیست اما آنچه عجیب است ندیدن ده‌ها بلکه صدها هشدار و انذار رهبری در مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... به دولت محترم است که متأسفانه اغلب آنها نادیده گرفته شد و بخش قابل توجهی از مشکلات امروز کشور نتیجه همین سهل‌انگاری‌ها و بی‌توجهی‌هاست. فقط برای یک نمونه کافی است آقایان هشدارهای رهبر انقلاب درباره لزوم بی‌اعتمادی به اروپایی‌ها را در دو سال اخیر مرور و با رفتار خود مقایسه کنند که نتیجه آن را در قطعنامه اخیر آژانس علیه کشورمان مشاهده کردیم.
-  در این جوابیه ادعا شده است مواضع و تحلیل کیهان درباره دولت هم‌راستا با آمریکا و رژیم صهیونیستی است! این ادعای مضحک پیش از این و در زمان مذاکرات هسته‌ای و انعقاد برجام نیز با شعار «کیهان اسرائیل پیوندتان مبارک» مطرح شده بود. البته گذر زمان نشان داد که چه کسانی درباره برجام اشتباه می‌کردند. کار دولتی که زمانی وعده حل مشکل بیکاری و رکود و حتی آب خوردن مردم را با توافق هسته‌ای داده بود به جایی رسیده که مدعی شده اصلاً هدف برجام اقتصادی نبوده است!
-  دولتمردان محترم در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در مواضع خود - مانند این جوابیه-  علت همه مشکلات را به تحریم و کرونا ارجاع می‌دهند و طوری سخن می‌گویند که گویا مدیریت آنها کوچک‌ترین عیب و نقصی نداشته است. وقتی هم انتقادی به آنها وارد می‌شود می‌گویند اگر ما نبودیم اوضاع صد برابر بدتر از این می‌شد! ظاهراً آقایان فراموش کرده‌اند که 7 سال پیش به مردم می‌گفتند فقط ۲۰ درصد مشکلات مربوط به تحریم‌هاست و 80 درصد آن به نحوه مدیریت دولت برمی‌گردد. حالا که در بی‌راهه مذاکره به بن‌بست خورده‌اند، نعل وارونه زده و می‌گویند تحریم 80 درصد موثر است و البته آن 20 درصد دیگر هم ربطی به مدیریت ما ندارد و به‌خاطر ویروس کروناست.
-  در پایان این جوابیه ادعا شده؛ «شما قادر نیستید افتخار بزرگ دولت تدبیر و امید را به فراموشی بسپارید. در هر کوی و برزن نشانی از تلاش و فداکاری این دولت ثبت است.» چنین ادعاهایی ناشی از نظرسنجی‌ها و بازدیدهای خودرویی است و آقایان اگر مثل بقیه مردم در کوی و برزن بودند و یا حداقل گاهی سری می‌زدند، متوجه می‌شدند که نظر مردم در این مورد چیست؟!
-  بد نبود اگر نگارندگان جوابیه پیش از دست به قلم بردن، نگاه و مروری بر وعده‌های رنگارنگ دولت می‌کردند و آنگاه خرده می‌گرفتند که چرا کیهان به دولت انتقاد دارد. وعده‌هایی که اغلب آنها نه تنها عملی نشد بلکه در بسیاری از موارد برعکس وعده‌ها عمل شد. قرار بود چنان رونقی ایجاد کنند که... و چنین شد که می‌بینید.
-  جوابیه یادداشت کیهان با امضای آقای علیرضا معزی ارسال شده است. او مدیرمسئول خبرآنلاین بوده، همان سایتی که سال 92 وقتی مدیریت افتخارآمیز دولت در توزیع سبد کالا حتی کشته داد، در تحلیلی وقیحانه، با عنوان «جایزه بهترین کارگردانی برای حسن روحانی؛ در حاشیه چگونگی توزیع کالاهای اساسی» نوشت: «توزیع سبد کالا به مردم با شیوه‌ای که انجام شد، نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقاً همین اتفاق- ازدحام، دعوا و مرافعه و احیانا له شدن در زیر دست و پا - را پیش‌بینی می‌کرد و اصلا آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت[!!] به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود.
نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است؛ «شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به‌طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها، تأثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است.
به هر حال این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم انتظار  داشته است! »
ملاحظه می‌فرمائید که مسئول رسانه‌ای دفتر آقای رئیس‌جمهور چگونه در سایت تحت مدیریت خود ایشان را تحقیر کرده است و حالا...
و ده‌ها نکته گفتنی دیگر که با توجه به متن جوابیه نهاد ریاست جمهوری، نیازی به بازگو کردن آنها نیست و خوانندگان محترم با مطالعه جوابیه نهاد ریاست جمهوری و مقایسه میان واقعیت‌های موجود و آنچه در جوابیه آمده است به آسانی می‌توانند تفاوت فاحش میان ادعاها و واقعیات را ببینند.

نام:
ایمیل:
* نظر: