kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۸۷۰۵
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱

«برگ‌های گمشده از تاریخ تمدن اسلامی» منتشر شد(اخبار ادبی و هنری)تازه‌ترین کتاب «دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان» تحت عنوان «برگ‌های گمشده از تاریخ تمدن اسلامی» منتشر شد.

این کتاب براساس اسناد و مدارک مستند عمدتا مورخین معتبر غربی در تاریخ 1400 ساله تمدن اسلامی، به بررسی تاریخی زوایای پنهان و ناگفته علمی و هنری و همچنین سبک زندگی این تمدن پرداخته تا سانسور چند قرنی صلیبی-صهیونی را که همواره سعی در حذف این تاریخ شگفت‌انگیز داشته به چالش بکشد. چالشی که اگرچه دیری است از سوی برخی کارشناسان تاریخ تمدن در خارج و داخل کشور به راه افتاده اما خفقان و دیکتاتوری آکادمیک و رسانه‌ای در غرب همواره مانع انتشار و افشای آن بوده است.

سعید مستغاثی نویسنده این کتاب که پیش از این نیز درباره تمدن اسلامی، مجموعه‌ای مستند تحت عنوان «تمدن آسمانی» را در 30 قسمت برای رسانه ملی ساخته بود، اینک با پژوهش در ده‌ها منبع معتبر خارجی و داخلی و گفت‌و‌گو با بیش از یکصد استاد و کارشناس تاریخ تمدن به نگاهی تازه درباره این تاریخ پرداخته است. این کتاب، سوابق «تمدن اسلامی» را از دوران پیامبری رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) تا به امروز و از غربی‌ترین مرزهای این تمدن در آندلس(اسپانیای فعلی) تا شرقی‌ترین آن در چین و هند در بر می‌گیرد و حیطه‌های بسیار ناشنیده و ناگفته مانند عرصه‌های علمی در میادین مکاشفات دانش و صحنه‌های هنری و سبک زندگی در معماری و پوشش و رفتار و اخلاق و... مورد توجه قرار داده است.

کتاب «برگ‌های گمشده از تاریخ تمدن اسلامی» جلد 65 از مجموعه «نیمه پنهان» است که با ضمیمه کتاب شناسی تاریخ تمدن اسلامی و همچنین تصاویر و اسنادی کمتر دیده شده در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. طرح جلد این کتاب با استفاده از نقوش برجای مانده از تمدن اسلامی توسط گروه هنری «گرا» طراحی و اجرا شده است.

علاقمندان به مجموعه کتاب‌های «نیمه پنهان» برای تهیه این کتاب و دیگر مجلدات مجموعه فوق می‌توانند با شماره تلفن‌های 33110709 و 33110201 تماس حاصل نمایند.