kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۶۸۱۰
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
رئیس‌جمهور:

مراکز مذهبی مناطق سفید کشور بازگشایی می‌شود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر منطقه‌ کشور که با اعلام وزارت بهداشت به وضعیت سفید رسید، بلافاصله مراکز مذهبی آن بازگشایی می‌شود گفت: اگر کسی روحیه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ببازد کرونا پر رو می‌شود درست مثل ابرقدرت‌ها.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دیروز (یکشنبه 7 اردیبهشت) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: آمار کرونا که هر روز اعلام می‌شود نباید ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خوشحال یا ناراحت کند، اگر این آمار افزایش می‌یابد باید به دلیل پیشتازی حوزه بهداشت و درمان کشور در مقابله با کرونا باشد که مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خواسته و از آنها تست کرونا گرفته‌اند، لذا نباید از این افزایش آمار ناراحت شویم.
روحانی گفت: اگر هم به آمار کرونا افزوده می‌شود و دلیل آن عدم مراعات اصول بهداشتی باشد باید از این آمار نگران شده و با آن مقابله کرد. باید تعداد مبتلایان به کرونا اگر افزایشی دارد بر مبنای تست‌های جدید باشد نه بر مبنای عدم رعایت مردم.
رئیس‌جمهور افزود: پیشنهاد جدید این است که کشور تقسیمات کشوری جدید پیدا کند و این تقسیمات جدید کشوری بر مبنای استان، شمال و جنوب نباشد بلکه بر مبنای مبتلا به ویروس کرونا و شیوع آن و مقرراتی که وزارت بهداشت و درمان قرار می‌دهد باشد.
وی توضیح داد: مثلاً اگر در یک شهرستانی ورودی به بیمارستان‌ها برای یک هفته به صفر برسد، و فوتی هم در آن نقطه ثبت نشده باشد و بهبود یافتگان افزایش یابد، و این وضعیت به دو هفته نیز برسد، وزارت بهداشت و درمان طبق معیارهای خود این منطقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سفید اعلام می‌کند و طبق تقسیم‌بندی مناطق دیگر یا زرد هستند یا قرمز.
روحانی تأکید کرد: بنابراین ما تقسیمات کشوری جدید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر مبنای سفید، زرد یا قرمز تقسیم‌بندی می‌کنیم. یعنی وزارت بهداشت و درمان نقشه‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیش روی مردم قرار می‌دهد و در تلویزیون تبلیغ می‌کند و می‌گوید این شهرستان‌ها در حال حاضر سفید هستند و اگر مردم مراعات کنند سفید باقی می‌مانند، اما اگر مراعات نشود ممکن است سفید تبدیل به زرد یا قرمز شود، بنابراین آن مناطق تا زمانی که سفید باقی بمانند شرایط جدید حاکم خواهد شد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: واقعا در مورد بقاع متبرکه اگر صحن آنها مطرح بود تصمیم‌گیری آسان‌تر بود اما وقتی اعلام می‌کنیم که صحن باز شده، آنگاه مسافرت به سمت آن شهر آغاز می‌شود و قطار و اتوبوس نیز به حرکت درمی‌آیند و هتل و محل اسکان آنها نیز مطرح می‌شود. بنابراین یک سری مجموعه مسائلی است که باید همه در کنار هم قرار داده شود.
روحانی گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که هر کجا وضعیت سفید شد طبق پروتکل‌ها فعالیت‌ها آغاز می‌شود؛ مثلاً اگر بگویند وضعیت قم و مشهد سفید شده است طبق پروتکل وزارت بهداشت صحن حرم‌ها نیز باز می‌شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه معیاری که امروز مدنظر قرار دادیم بر مبنای تقسیم کشور به مناطق سفید، زرد و قرمز است، گفت: در مناطق سفید که وزارت بهداشت اعلام می‌کند حالا 127 شهر و یا کمتر است، از زمانی که اعلام شد مساجد و نماز جمعه نیز با رعایت پروتکل باز می‌شود و امیدواریم با حمایت مردم روز به روز مناطق سفید گسترش یابد.
به‌زودی داشتن ماسک
 در مترو و اتوبوس ضروری است
وی در مورد مترو و اتوبوس نیز گفت: با توجه به اینکه فاصله‌های 1/8 متری در مواقع شلوغی رعایت نمی‌شود ما بر روی استفاده از ماسک و دستکش تأکید کردیم و وزارت کشور اعلام می‌کند از چه روزی داشتن ماسک ضروری است و همه مردم نیز باید رعایت کنند.
روحانی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ما باید تولید ماسک را اضافه کنند، گفت: نیروهای مسلح نیز در این زمینه تلاش می‌کنند؛ شرایط ما شرایط بدی نیست. شرایط خوبی است. 18 میلیون ماسک خارجی وجود دارد که ما دستور دادیم به بازار بیاید تا در دسترس عموم قرار بگیرد ممکن است آن ماسک‌های خارجی نسبت به زمانی که خریداری شده کمی گران‌تر باشد اما به داروخانه‌ها عرضه کنند و ماسک‌های داخلی نیز وجود دارد و آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم همزمان عرضه کنند تا ماسک‌های داخلی هم خریداری شود تا ما بتوانیم از این مسئله عبور کنیم.
وی ادامه داد: ما مصوبه درخصوص پاساژها داشتیم، که ما دستور داده بودیم که پاساژها تا ساعت 18 بسته شود اما در مناطق گرمسیر شرایط به گونه‌ای است که آنها پاساژها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از ساعت 4 بعد از ظهر باز می‌کنند و برای اینکه آنها در مضیقه قرار نگیرند به استانداری‌ها گفتیم ساعات کاری آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از 18 تا 20 افزایش دهید.
رئیس‌جمهور گفت: به شرکت‌ها و مجامع شرکت‌ها نیز مهلت داده شد که تا دو ماه مجامع خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برگزار کنند و در مورد مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده نیز مالیات مستقیم آنها که انقضای از یک دو به 31 چهار تمدید شد و مواردی نیز در مورد فعالیت‌های الکترونیکی شبهاتی وجود داشت و بنا شد بررسی شود.
وی از کارآفرینان بخش خصوصی، مردم و نیروهای مسلح تشکر کرد و تأکید کرد کار بزرگی در حال انجام گرفتن است.
ایثار پزشکان و پرستاران ما
 معاندان را عصبانی کرده است
روحانی به واکنش‌های رسانه‌های معاند در مورد پیشرفت‌های ایران در مقابل ویروس کرونا‌اشاره و خاطرنشان کرد: من با روسای جمهور برخی کشورها که صحبت می‌کنم می‌گویم «ما در لوازم ضد عفونی خودکفا هستیم و حتی قدرت صادرات داریم» و آنان تعجب می‌کنند. در آینده ممکن است در برخی از لوازم بهداشتی مثل کیت هم نقطه‌ای برسیم که صادرات داشته باشیم. ایران بعد از دو سال تحریم شدید که آنها فکر می‌کردند کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نابود کرده‌اند، اما اکنون می‌بینند در مسئله کرونا حتی از آنها هم بهتر عمل می‌کند و من از همه فعالان اقتصادی،‌ کشاورزان، کارگران، مهندسان و از تمام مردمی که برای نیازهای روزمره و دانش‌بنیان تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم. روحانی تأکید کرد: آنها فکر می‌کردند ایران تحت فشارهای دو ساله تحریم استخوان‌هایش شکسته است، اما می‌بینند که مردم ما بهتر و قوی‌تر برخورد می‌کنند و تاب‌آوری خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خوب نشان دادند. پزشکان و پرستاران ما ایثار و فداکاری بیشتری از خود نشان دادند.
وی با بیان اینکه ماه رمضان کمک به روحیه ما است گفت: اگر کسی روحیه خوبی داشته باشد از این کرونا به راحتی عبور می‌کند اما اگر کسی روحیه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ببازد کرونا پر رو می‌شود درست مثل ابرقدرت‌ها؛ آنها نیز همین گونه‌اند. شما اگر در برابر ابرقدرت‌ها خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ببازید آنها پر رو می‌شوند اما اگر با نشاط باشید و اضطراب و نگرانی نداشته باشید و پروتکل‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دقیق
مراعات کنید.