kayhan.ir

کد خبر: ۱۸۲۲۶۵
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
وصیت شهید سلیمانی
در مراسمی‌ که به مناسبت چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در مصلای تهران برگزار شد، متن کامل وصیت‌نامه الهی- سیاسی شهید سلیمانی توسط سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرائت شد.سرویس سیاسی-

مراسم گرامیداشت اربعین شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و یاران شهیدش، ابومهدی المهندس معاون سابق نیروهای مردمی عراق، شهید پورجعفری، شهید مظفری‌نیا، شهید طارمی‌ و شهید زمانیان با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان عصر پنجشنبه در مصلی تهران برگزار شد.
در این مراسم سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه و سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه حضور داشتند.
در این مراسم، متن کامل وصیت‌نامه الهی-  سیاسی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرائت شد.
در بخش‌هایی از این وصیت نامه آمده است:
خدایا! تو را شکرگزارم
خداوندا! تو را شکرگزارم که پس از عبد صالحت خمینی عزیز، مرا در مسیر عبد صالح دیگری که مظلومیتش اعظم است بر صالحیتش، مردی که حکیم امروز اسلام و تشیّع و ایران و جهان سیاسی اسلام است، خامنه‌ای عزیز - که جانم فدایِ جان او باد - قرار دادی.
خداوندا! سر من، عقل من، لب من، شامّه من، گوش من، قلب من، همه اعضا و جوارحم در همین امید به سر می‌برند؛ یا ارحم‌الراحمین! مرا بپذیر؛ پاکیزه بپذیر؛ آنچنان بپذیر که شایسته دیدارت شوم. جز دیدار تو را نمی‌خواهم، بهشت من جوار توست، یا الله!
خدایا! از کاروان دوستانم جامانده‌ام
خداوند، ‌ای عزیز! من سال‌ها است از کاروانی به جا مانده‌ام و پیوسته کسانی را به سوی آن روانه می‌کنم، اما خود جا مانده‌ام، اما تو خود می‌دانی هرگز نتوانستم آنها را از یاد ببرم. پیوسته یاد آنها، نام آنها، نه در ذهنم بلکه در قلبم و در چشمم، با ‌اشک و آه یاد شدند.
خطاب به برادران و خواهران مجاهدم؛
جمهوری اسلامی، مرکز اسلام و تشیّع است
خواهران و برادران مجاهدم در این عالم، ‌‌ای کسانی که سرهای خود را برای خداوند عاریه داده‌اید و جان‌ها را بر کف دست گرفته و در بازار عشق‌بازی به سوق فروش آمده‌اید، عنایت کنید: جمهوری اسلامی، مرکز اسلام و تشیّع است.
امروز قرارگاه حسین بن‌ علی، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم‌ها می‌مانند. اگر دشمن، این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمی‌ماند، نه حرم ابراهیمی‌ و نه حرم محمّدی(ص).
برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید
برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل و منصوب شرعی و فقهی به معصوم. خوب می‌دانید منزّه‌ترین عالِم دین که جهان را تکان داد و اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات‌بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به‌عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما که به‌عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول‌الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است. دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت‌الله‌الحرام و مدینه حرم رسول‌الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.
خامنه‌ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید
برادران و خواهران عزیز ایرانی من، مردم پر افتخار و سربلند که جان من و امثال من، هزاران بار فدای شما باد، کما اینکه شما صدها هزار جان را فدای اسلام و ایران کردید؛ از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولیّ‌فقیه، خصوصاًً این حکیم، مظلوم، وارسته در دین، فقه، عرفان، معرفت؛ خامنه‌ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید. حرمت او را حرمتِ مقدسات بدانید.
عزیزانم، در اصول اختلاف نکنید
بدانید که می‌دانید مهم‌ترین هنر خمینی عزیز این بود که اوّل اسلام را به پشتوانه ایران آورد و سپس ایران را در خدمت اسلام قرار داد. اگر اسلام نبود و اگر روح اسلامی بر این ملت حاکم نبود، صدام، چون گرگ درنده‌ای این کشور را می‌درید؛ آمریکا، چون سگ‌هاری همین عمل را می‌کرد، اما هنر امام این بود که اسلام را به پشتوانه آورد؛ عاشورا و محرّم، صفر و فاطمیه را به پشتوانه این ملت آورد. انقلاب‌هایی در انقلاب ایجاد کرد. به این دلیل در هر دوره هزاران فداکار جان خود را سپر شما و ملت ایران و خاک ایران و اسلام نموده‌اند و بزرگ‌ترین قدرت‌های مادی را ذلیل خود نموده‌اند. عزیزانم، در اصول اختلاف نکنید.
دوست دارم کرمان همیشه و تا آخر با ولایت بماند. این ولایت، ولایت علی بن ابی‌طالب است و خیمه او خیمه حسینِ فاطمه است. دور آن بگردید. با همه شما هستم. می‌دانید در زندگی به انسانیت و عاطفه‌ها و فطرت‌ها بیشتر از رنگ‌های سیاسی توجه کردم. خطاب من به همه شما است که مرا از خود می‌دانید، برادر خود و فرزند خود می‌دانید.
وصیت می‌کنم اسلام را در این برهه که تداعی یافته در انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است، تنها نگذارید. دفاع از اسلام نیازمند هوشمندی و توجه خاص است. در مسائل سیاسی آنجا که بحث اسلام، جمهوری اسلامی، مقدّسات و ولایت فقیه مطرح می‌شود، این‌ها رنگ خدا هستند؛ رنگ خدا را بر هر رنگی ‌ترجیح دهید.
خطاب به خانواده شهدا
خواهش می‌کنم مرا حلال کنید و عفو‌ نمایید. من نتوانستم حق لازم را پیرامون خیلی از شماها و حتی فرزندان شهیدتان اداء کنم، هم استغفار می‌کنم و هم طلب عفو دارم. دوست دارم جنازه‌ام را فرزندان شهدا بر دوش گیرند، شاید به برکت اصابت دستان پاک آنها بر جسدم، خداوند مرا مورد عنایت قرار دهد.
خطاب به سیاسیون کشور
نکته‌ای کوتاه خطاب به سیاسیون کشور دارم: چه آن‌هایی [که] خود را اصلاح‌طلب می‌نامند و چه آنهایی که اصولگرا. آنچه پیوسته در رنج بودم اینکه عموماً ما در دو مقطع، خدا و قرآن و ارزش‌ها را فراموش می‌کنیم، بلکه فدا می‌کنیم. عزیزان، هر رقابتی با هم می‌کنید و هر جدلی با هم دارید، اما اگر عمل شما و کلام شما یا مناظره‌هایتان به نحوی تضعیف‌کننده دین و انقلاب بود، بدانید شما مغضوب نبی مکرم اسلام و شهدای این راه هستید؛ مرزها را تفکیک کنید. اگر می‌خواهید با هم باشید، شرط با هم بودن، توافق و بیان صریح حول اصول است. اصول، مطوّل و مفصّل نیست. اصول عبارت از چند اصل مهم است:
۱- اول آنها، اعتقاد عملی به ولایت فقیه است؛ یعنی اینکه نصیحت او را بشنوید، با جان و دل به توصیه و تذکرات او به‌عنوان طبیب حقیقی شرعی و علمی، عمل کنید. کسی که در جمهوری اسلامی می‌خواهد مسئولیتی را احراز کند، شرط اساسی آن [این است که] اعتقاد حقیقی و عمل به ولایت فقیه داشته باشد. من نه می‌گویم ولایت تنوری و نه می‌گویم ولایت قانونی؛ هیچ یک از این دو، مشکل وحدت را حل نمی‌کند؛ ولایت قانونی، خاصّ عامه مردم اعم از مسلم و غیرمسلمان است، اما ولایت عملی مخصوص مسئولین است که می‌خواهند بار مهم کشور را بر دوش بگیرند، آن هم کشور اسلامی با این همه شهید.
۲- اعتقاد حقیقی به جمهوری اسلامی و آنچه مبنای آن بوده است؛ از اخلاق و ارزش‌ها تا مسئولیت‌ها؛ چه مسئولیت در قبال ملت و چه در قبال اسلام.
۳- به‌کارگیری افراد پاکدست و معتقد و خدمتگزار به ملّت، نه افرادی که حتی اگر به میز یک دهستان هم برسند خاطره خان‌های سابق را تداعی می‌کنند.
۴- مقابله با فساد و دوری از فساد و تجمّلات را شیوه خود قرار دهند.
۵- در دوره حکومت و حاکمیت خود در هر مسئولیتی، احترام به مردم و خدمت به آنان را عبادت بداند و خود خدمتگزار واقعی، توسعه گر ارزش‌ها باشد، نه با توجیهات واهی، ارزش‌ها را بایکوت کند.
مسئولین همانند پدران جامعه می‌بایست به مسئولیت خود پیرامون ‌تربیت و حراست از جامعه توجه کنند، نه با بی‌مبالاتی و به‌خاطر احساسات و جلب برخی از آراء احساسی زودگذر، از اخلاقیاتی حمایت کنند که طلاق و فساد را در جامعه توسعه دهد و خانواده‌ها را از هم بپاشاند. حکومت‌ها عامل اصلی در استحکام خانواده و از طرف دیگر عامل مهم از هم پاشیدن خانواده هستند. اگر به اصول عمل شد، آن وقت همه در مسیر رهبر و انقلاب و جمهوری اسلامی هستند و یک رقابت صحیح بر پایه همین اصول برای انتخاب اصلح صورت می‌گیرد.
خطاب به برادران سپاهی و ارتشی
کلامی‌کوتاه خطاب به برادران سپاهی عزیز و فداکار و ارتشی‌های سپاهی دارم: ملاک مسئولیت‌ها را برای انتخاب فرماندهان، شجاعت و قدرتِ اداره بحران قرار دهید. طبیعی است به ولایت‌ اشاره نمی‌کنم، چون ولایت در نیروهای مسلح جزء نیست، بلکه اساس بقای نیروهای مسلح است. این شرط خلل‌ناپذیر می‌باشد.
خطاب به علما و مراجع معظم
سخنی کوتاه از یک سرباز ۴۰ ساله در میدان به علمای عظیم‌الشأن و مراجع گرانقدر که موجب روشنایی جامعه و سبب زدودن تاریکی‌ها هستند، خصوصاًً مراجع عظام تقلید. سربازتان از یک برج دیده‌بانی، دید که اگر این نظام آسیب ببیند، دین و آنچه از ارزش‌های آن [که] شما در حوزه‌ها استخوان خُرد کرده‌اید و زحمت کشیده‌اید، از بین می‌رود. این دوره‌ها با همه دوره‌ها متفاوت است. این‌بار اگر مسلّط شدند، از اسلام چیزی باقی نمی‌ماند. راه صحیح، حمایت بدون هرگونه ملاحظه از انقلاب، جمهوری اسلامی و ولیّ‌فقیه است. نباید در حوادث، دیگران شما را که امید اسلام هستید به ملاحظه بیندازند. همه شما امام را دوست داشتید و معتقد به راه او بودید. راه امام مبارزه با آمریکا و حمایت از جمهوری اسلامی و مسلمانان تحت ستم استکبار، تحت پرچم ولیّ‌فقیه است. من با عقل ناقص خود می‌دیدم برخی خنّاسان سعی داشتند و دارند که مراجع و علما مؤثر در جامعه را با سخنان خود و حالت حق به جانبی به سکوت و ملاحظه بکشانند. حق واضح است؛ جمهوری اسلامی و ارزش‌ها و
ولایت فقیه میراث امام خمینی(ره) هستند و می‌بایست مورد حمایت جدی قرار گیرند. من حضرت آیت‌الله‌ العظمی‌خامنه‌ای را خیلی مظلوم و تنها می‌بینم. او نیازمند همراهی و کمک شماست و شما حضرات‌ معظّم با بیانتان و دیدارهایتان و حمایت‌هایتان با ایشان می‌بایست جامعه را جهت دهید. اگر این انقلاب آسیب دید، حتی زمان شاه ملعون هم نخواهد بود، بلکه سعی استکبار بر الحادگری محض و انحراف عمیق غیرقابل برگشت خواهد بود.
دست مبارکتان را می‌بوسم و عذرخواهی می‌کنم از این بیان، اما دوست داشتم در شرفیابی‌های حضوری به محضرتان عرض کنم که توفیق حاصل نشد. سربازتان و دست بوستان
هشدار سردار سلامی‌به آمریکا و رژیم صهیونیستی؛
دست از پا خطا کنید هر دو را می‌زنیم
سردار سلامی، فرمانده کل سپاه طی سخنانی در این مراسم گفت: ۴۰ روز است که رخسار زیبای سردار بزرگ و تکرارنشدنی جبهه مقاومت اسلامی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار شهید ابومهدی المهندس، سردار شهید حسین پورجعفری، پاسدار فداکار و شهید شهروز مظفری، پاسدار جان بر کف اسلام‌ هادی طارمی ‌و پاسدار جوان و رعنای ما وحید زمانیان و پس از آن سردار رشید دیگری به نام سردار علی‌اصغر پاشاپور را ندیده ایم.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: اما با رخسار معنوی و سیمای ملکوتی و حضور آسمانی آنان در این ۴۰ روز زندگی کردیم و امشب قاسم با زبان اسماعیل با ما سخن گفت.
سردار سلامی ‌با بیان اینکه ستایش و تکریم ابعاد عظیم این شخصیت بزرگ فقط با کلام الهی قرآن امکان‌پذیر است، گفت: حاج قاسم محصول نماز شب بود که خداوند به او مقام محمود بخشید.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی روح جهاد را در همه بلاد اسلامی زنده کرد.
حاج قاسم در راه خدا جهاد می‌کرد
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه حاج قاسم در راه خدا جهاد می‌کرد، گفت: او ۴۱ سال لباس جهاد را از تن به در نکرد و همیشه در هجرت بود و می‌دانست هجرت مقدمه جهاد است و روح جهاد را در همه بلاد اسلامی زنده کرد و احیاگر مکتب جهاد و شهادت بود.
شهید سلیمانی، عاشق رهبر انقلاب بود
سلامی ‌گفت: هر چند قاسم زنده است، اما هر روز افسوس می‌خوریم و دلتنگ‌تر می‌شویم جای خالی او را حس می‌کنیم... او در مکتب اهل‌بیت تعلیم دیده بود در مکتب امام راحل آموخته بود که چگونه باید جهاد و شهادت را با تعلیم و تزکیه و زیباترین تعالیم انسانی‌ترکیب کند و عمیق‌ترین شخصیت را از خود بسازد. هرچه سنش می‌گذشت دلنشین‌تر می‌شد. دلنشین، آرامش‌بخش و تکیه‌گاه بود. در مکتب رهبر عزیزمان تعلیم یافته بود. جز به اوامر رهبر بزرگوار و عظیم‌الشأن ما نمی‌اندیشید.
وی ادامه داد: عاشق رهبر انقلاب و شیفته و دلداده ایشان بود. او را باید شناساند؛ با همه دامنه‌های عظیم شخصیتش. او افتخار اسلام و جهان است.
سردار سلامی ‌تأکید کرد: قاسم سلیمانی خون‌بهای آرامش یک امت بود وقتی همه آرام بودند؛ او در قلب آتش بود. این همه تجلیل از او الهی است. قلب‌ها را خدا متحول کرد.
حاج قاسم، اسرائیل را حبس کرده بود
فرمانده کل سپاه ادامه داد: رژیم صهیونیستی از‌ترس قدرتی که او ایجاد کرده بود به دور سرزمین تحت ‌اشغالش دیوار بتنی چند صدکیلومتری با ارتفاع چندین متر کشیده بود. او اسرائیل را حبس کرده بود.
دَستِ راستِ ناخدایِ باخدایِ انقلاب
وی گفت: سردار سلیمانی فرامین رهبر ما را در زمین و زمان منتشر می‌کرد. آن‌قدر قدرت ساخت تا امروز اگر صهیونیست‌ها در جوار مرزشان گوشی شنوا داشته باشند صدای پاکستانی‌ها، عراقی‌ها، لبنانی‌ها، سوری‌ها، افغانی‌ها، بحرینی‌ها، یمنی‌ها، حجازی‌ها را می‌شنوند. سردار سلیمانی جهان اسلام را متحد کرده بود. امت‌سازی می‌کرد، می‌ایستاد.
سردار سلامی ‌تصریح کرد:، اما فقط صهیونیست‌ها نبودند که از او شکست خوردند او سیاست آمریکایی‌ها را برای ایجاد خاورمیانه جدید به شکست کشاند. او معمار شکست دادن میدانی آمریکا و اسرائیل تحت فرمان رهبر بزرگمان بود. او اجازه نمی‌داد آمریکایی‌ها جان بگیرند، آنها را می‌شکست، عاجز می‌کرد و
فرو می‌پاشاند.
فرمانده کل سپاه ادامه داد: آمریکا به  ‌تروریست تکفیری روی آورد؛ او شعله این فتنه بزرگ را خاموش کرد. این کار بی‌نظیر و بزرگی بود و به همین دلیل آمریکا او را تحمل نکرد.
وی با بیان اینکه سردار سلیمانی را همه جهان‌ نماد قدرت جمهوری اسلامی می‌دانستند، گفت: این قدرت امروز تکثیر شده است. قاسم امروز منتشر شده است. دیگر یک فرد نیست. جبهه مقاومت بعد از شهادت او سامان جدیدی گرفته است. نفس جدیدی گرفته است. دشمن اشتباه کرد، اما این اشتباه قابل جبران نیست.
سردار سلامی ‌گفت: هنوز سیلی نهایی باقی‌مانده است تا آن زمان که آخرین سرباز آمریکا از بلاد اسلامی خارج شود؛ این راه ادامه دارد.
فرمانده کل سپاه با‌ اشاره به سخنان یکی از سران رژیم صهیونیستی درباره تقسیم کار صورت گرفته میان اسرائیل و آمریکا برای مبارزه با ایران در سوریه و عراق، گفت: دست از پا خطا کنید هر دو شما را می‌زنیم.
فرمانده نیروی قدس: سردار سلیمانی
در هر میدانی حاضر می‌شد، موفق خارج می‌شد
سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم اظهار داشت: شهید سلیمانی قهرمان و فرمانده بی‌بدیل جبهه مقاومت بود و در هر میدانی که انقلاب اسلامی اقتضا می‌کرد، مردانه حاضر می‌شد، دلیرانه عمل می‌کرد و موفق از میدان خارج می‌شد.
وی افزود: ابعاد شخصیت این انسان ارزشمند به‌دلیل اخلاصی که داشت، کمتر شناخته ‌شده است.
سردار قاآنی ادامه داد: امشب اگرچه که برای بنده خیلی سخت بود که وصیت نامه ایشان را بخوانم، اما چون خانواده محترم این شهید عالی‌مقام فرمودند، از باب عرض ارادت و ادب وظیفه خود دانستم که این دستور آنها را اجرا و در محضر مردم قهرمان و قدرشناس وصیت‌نامه این شهید عالی‌مقام را قرائت کنم.
فرمانده نیروی قدس سپاه تأکید کرد: ایشان وقتی قلمش هم به کاغذ می‌رفت هم با اخلاص بود و هم شجاعانه بود و هم با کلماتی موفقیت در نوشتن را به خوبی نشان می‌داد.
گفتنی است مراسم چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یارانش در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته (24 و 25 بهمن‌ماه) در بسیاری از شهرهای کشور و با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: