kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۷۶۱۹
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
دبیر انجمن صنایع نساجی ایران:
دبیر انجمن صنایع نساجی ایران گفت:‌ منافع عده معدودی ایجاب می‌کند که چادر مشکی از خارج کشور وارد شود.
حسن نیل‌فروش‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با بیان اینکه واردات چادر مشکی توسط عده معدودی انجام می‌شود و منافع آنها ایجاب می‌کند که این کالا از خارج کشور وارد شود، اظهار داشت: تایید می‌کنم که مافیا در بخش واردات چادر مشکی حضور دارد.
وی افزود: تولید مواد اولیه چادر مشکی در کارخانه‌های پلیمری از جمله مزیت‌های این صنعت است که در گذشته وجود نداشته است. در بخش بافت نیز مشکلی وجود ندارد، اما در بخش رنگرزی ضعف‌هایی داریم که در سال جاری برنامه‌ریزی‌هایی برای بهبود آن آغاز شده است.
دبیر انجمن صنایع نساجی ایران با‌اشاره به لزوم ادامه سیاست‌های حمایتی دولت در این صنعت، اضافه کرد: سیاست‌گذاری دولت در تولید چادر مشکی باید ثابت باشد، اما چیزی که تاکنون شاهد آن بودیم این است که در هر مقطعی مذاکراتی در ظاهر انجام می‌شود و مجدداً همه چیز فراموش می‌شود.
نیل‌فروش با ‌اشاره به تولید سالانه هشت تا ۱۰ میلیون متر چادر مشکی در واحد شهرکرد، از برنامه‌ریزی برای واردات ماشین‌آلات و تامین منابع از بانک مرکزی خبر داد و گفت: اگر این برنامه‌ها عملی و پروژه‌های جدید اجرایی شود، تا دو سال آینده همه نیاز کشور در داخل تامین خواهد شد.
گفتنی است،‌ نیاز سالانه ایران به پارچه چادر مشکی حدود 90 میلیون متر است که در حال حاضر تنها ۱۰ میلیون متر از آن در واحد حجاب شهرکرد تولید و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود. در این باره، چند روز پیش اسدا... سلیمانی، مدیرعامل انجمن تولید‌کنندگان محصولات حجاب نیز گفته بود: «واردات چادر مشکی انحصاری است.»
همچنین، علی قلعه‌قوند عضو هیئت مدیره انجمن تولید‌کنندگان محصولات حجاب هم گفته بود: «چند نوع پارچه خاص گلدار ژاپنی و کره‌ای وجود دارد که واردات و فروش آن در انحصار چند نفر است و می‌توانند این پارچه‌ها را با هر قیمتی در بازار بفروشند.»
در این میان با وجود آنکه پیش‌تر هم مجید افتخاری، عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران، حضور مافیا در واردات چادر مشکی را تایید کرده بود، حسین مدرس خیابانی،‌ قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) معتقد است که «وقتی ۱۲ واردکننده در زمینه واردات چادر مشکی وجود دارد، یعنی انحصاری وجود ندارد.»
نام:
ایمیل:
* نظر: