kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۷۱۱۲
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
موسوی خطاب به وزیر خارجه آلمان:
سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم‌کردن اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه آلمان گفت: افکار عمومی هنوز تسلیح‌کننده صدام به سلاح‌های شیمیایی را از یاد نبرده‌اند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور ضمن محکومیت آن افزود: اینگونه اظهارات غیرمسئولانه و مداخله‌جویانه نمی‌تواند کوتاهی برخی کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهداتشان ذیل برجام و نیز واکنش منفعلانه نسبت به رویکرد تروریسم اقتصادی آمریکا و مسئولیت ناشی از آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.
موسوی تصریح کرد: افکار عمومی جهان هنوز تسلیح‌کننده دیکتاتور سابق عراق به سلاح‌های شیمیایی که  بر سر همین شهروندان ایرانی و همسایگان عراقی‌شان در خلال جنگ تحمیلی می‌بارید را از یاد نبرده‌اند و همچنین سرکوب معترضان از سوی پلیس آلمان در جریان برخورد با اعتراض‌کنندگان نشست سران گروه ۲۰ در تیر ۹۶ در هامبورگ و یا گسیل سلاح به منطقه غرب آسیا از سوی برخی کشورهای اروپایی که تنها نتیجه آن ارتکاب جنایات جنگی و بروز موج ویرانی و کشتار مردم خصوصا زنان و کودکان بی‌دفاع ازجمله در یمن بود را به خاطر دارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: از برلین انتظار می‌رود به جای اتخاذ مواضع غیرحرفه‌ای و مغرضانه، رعایت مبانی اولیه حقوق بشری را با چشمانی باز، فراگیر و مبتنی بر رویکرد بی‌طرفانه در دستور کار قرار دهد.
به گزارش فارس، موسوی در پایان با تاکید بر اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران برای شنیدن نظرات و دیدگاه‌های مختلف مردم خود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در ناآرامی‌ها و آشوب‌های اخیر در کشور، قطعا صف دشمنان و عاملان کشتار مردم بیگناه و حامیان خارجی آنها را از دیدگاه‌های معترض جدا دانسته و با توجه به نتایج بررسی‌ها و تحقیقات، تصمیمات لازم را در راستای احترام به حقوق مردم ایران و نیز تأمین امنیت پایدار اتخاذ خواهد کرد.
گستاخی آلمان
لازم به ذکر است که در روزهای گذشته در جریان حضور هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در مجلس فدرال این کشور، بیژن جیرسرایی از نمایندگان این مجلس، از وزیر امور خارجه آلمان به‌خاطر سکوتش در قبال سرکوب اعتراضات در ایران انتقاد کرد.
بیژن جیرسرایی در اظهارنظری ضدایرانی خطاب به هایکو ماس افزود: آقای وزير، من از شما خواهش می‌كنم، از شما توقع دارم، كه در همين‌جا در اين مجلس، اين نقض حقوق بشر را محكوم كنيد؛ به ويژه كه امروز و اينجا اين موقعيت برای شما فراهم است كه موضع بگيريد.
وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به این انتقاد مدعی شد:شايد شما متوجه نشده باشيد، ولی ما آنچه را در ايران رخ می‌دهد و به ويژه آنچه را مربوط به كشتگان بسياری است كه حتی تعدادشان را نمی‌دانيم، گرچه كه می‌توان از اينجا حركت كرد كه بايد چندصد نفر بوده باشند، محكوم كرده‌ايم.
نماینده متقلب!
گفتنی است بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی‌الاصل مجلس فدرال آلمان که سابقه مواضع و اظهارات ضدایرانی متعددی دارد، پیش از این و در جریان افشاگری رسانه‌ها مشخص شد که وی مقدار کلانی از محتوای دکترای خود را به صورت غیرمجاز و بدون پاورقی و ‌اشاره به منابع مورد برداشت نوشته و مدرک دکترای او از درجه اعتبار ساقط است. جیرسرایی در این رابطه اعتراض کرد ولی دانشگاه کلن پس از تحقیقات لازم مدرک دکترای او را در تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۲ بی‌اعتبار اعلام کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: