kayhan.ir

کد خبر: ۱۷۷۰۷۷
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶


بانوی کارآفرین بندر خمیر در منزل خود کارگاه تولید قارچ راه‌اندازی کرده و به پرورش این محصول مشغول است.
فاطمه آسوده بانوی موفق اهل کهورستان بندر خمیر با تبدیل بخشی از محل سکونت خود به کارگاه پرورش قارچ، ضمن کمک به تولید داخل برای ۴ نفر ‌اشتغال ثابت و ۴ نفر شغل موقت ایجاد کرده است.
این زن کارآفرین با همت و پشتکار قدم در عرصه تولید گذاشته و در شرایط اقتصادی موجود با ایجاد یک کارگاه تولید پرورش قارچ در محل سکونت خود بخشی از نیاز شهرستان خود (خمیر) و شهرستان‌های همجوار به محصول قارچ را تامین کرده است.
بانوی کارآفرین بندرخمیر در مورد انگیزه خود از ایجاد کارگاه تولید قارچ در منزل گفت: پس از پرس‌وجو و علاقه‌ای که به کار کشاورزی داشتم، تصمیم گرفتم در امر تولید قارچ به فعالیت بپردازم و تحقیقات لازم در این زمینه را آغاز کردم.
آسوده می‌گوید: با شرکت در کلاس‌های آموزشی جهاد کشاورزی، آموزش‌های لازم را فرا گرفتم چون تجربه کافی برای تولید قارچ در مقیاس انبوه را نداشتم، با کمک مشاور در ابتدای کار در فضای کوچکی دست به تولید زدم.
وی ادامه داد: در سال ۹۵ بخشی از فضای منزل مسکونی‌ خود را که حدود ۸۰ مترمربع بود، به عنوان سالن در نظر گرفتم و نسبت به آماده‌سازی آن به عنوان کارگاه تولید قارچ اقدام کردم.
این بانوی کارآفرین اظهار داشت: چون مکان کارگاه از خودم بود، برای اجاره آن نیاز به سرمایه چندانی نداشتم و با آورده‌ای اندک توانستم مواد اولیه مورد نیاز را خریداری و به امر تولید بپردازم.
وی ادامه داد: درحال حاضر ۲ سالن به صورت دائم تولید قارچ صورت می‌گیرد که برای توسعه کار و افزایش فضای کارگاه به تسهیلات نیاز دارم.
آسوده ادامه داد: قارچ در دوره ۶۰ روزه برداشت می‌شود و میزان تولید قارچ به صورت ثابت نیست و روزانه متغیر است، اما در کارگاه فعلی در هر دوره به‌طور متوسط حدود یک تن محصول برداشت می‌کنیم.
این کارآفرین یادآورشد: باتوجه به میزان حقوق و دستمزد و وضعیت اقتصادی مجبور به استفاده کمتر از نیروی کاری هستیم تا این کار برایم صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: با این حال برای ۸ نفر شغل ایجاد کرده‌ام که ۴ نفر ثابت و۴ نفر در زمان خاک‌دهی‌، برداشت و بارگیری محصول با ما همکاری می‌کنند.
این کارآفرین درخصوص سختی این کار نیز می‌گوید: تولید قارچ تابع مقررات و نظم خاصی است و بهداشت کارگاه پرورش این محصول و رعایت بهداشت از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است.
آسوده ادامه داد: محیط پرورش قارچ، محیطی به طور کامل بهداشتی و ایزوله است، اگر کوچک‌ترین آلودگی به محیط کارگاه وارد شود تمام محصول آفت‌زده و از بین می‌رود، به همین خاطر نگهداری از قارچ بسیار سخت است و به آموزش‌های لازم و ویژه‌ای نیاز دارد.
او درباره مهم‌ترین مشکلات خود درتولید قارچ عنوان کرد: جهاد کشاورزی شهرستان بندر خمیر برای این کار همکاری لازم را داشته است اما کمبود منابع مالی از جمله مشکلاتی است که وجود دارد.
وی گفت: از مسئولان می‌خواهم تسهیلات در اختیار بنده قرار دهند تا بتوانم زمینه ‌اشتغال افراد بیشتری را فراهم کنم.
امروزه بیکاری جوانان به‌ویژه برای دانش‌آموخته‌های دانشگاهی یکی از مهم‌ترین معضلات کشور است، زیرا باعث شده تا آنان پس از فراغت از تحصیل به دنبال شغل‌های دولتی باشند و کمتر تمایل به فعالیت در عرصه تولید و خود‌اشتغالی داشته باشند.
بنابراین لازم است که به تفکر کارآفرینی و طرح‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان مسیر گذار از این وضعیت، توجه ویژه‌ای داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: