kayhan.ir

کد خبر: ۱۶۳۰۱۹
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۵
بعد از گذشت 2 سال و 4 ماه از جمله معروف حجت‌الاسلام روحانی که در واکنش به منتقدان برجام گفته بود: «کلاه سرمان نمی‌رود» حالا اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور لب به اعتراف گشوده و گفته است آمریکایی‌ها در برجام سرمان کلاه گذاشتند.


سرویس سیاسی-

بهمن سال ۹۵ بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور در مراسم جایزه کتاب سال با کنایه به منتقدان برجام و در تعریف از دولت خود گفت: «بعضی می‌گفتند ما نباید اصلاً با این‌ها حرف بزنیم و نزدیک شویم. آنها یک کلاه‌گشاد دارند که ما تا نشستیم آن را سر ما می‌گذارند. ما هرچقدر می‌گفتیم ما عمامه داریم کلاه سرمان نمی‌رود می‌گفتند کلاه خیلی گشاد دارند فوق عمامه!»
روحانی همچنین در مراسم روز صنعت سال ۹۳ نیز با لحن کنایه‌آمیزی در واکنش به منتقدان برجام گفته بود: «آن‌ها خیلی غصه نخورند. ما می‌دانیم چه‌کار می‌کنیم.»
اکنون بعد از گذشت 2 سال و 4 ماه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از سامانه‌های آبیاری نوین در جمع مردم روستای دوتپه سفلی شهرستان خدابنده زنجان گفته است: «امروز دشمن ما طور دیگری خودش را نشان داده است و به یک نوعی کلاه‌گذاری کرده و حیله به خرج داده است چراکه آمده نشسته با ما مذاکره کرده که طی آن توافق کردیم و قرارداد بستیم و آن‌طرف قرارداد هم ۶ قدرت بزرگ دنیا بودند، بعد از توافق، ایران به تعهداتش عمل کرده و آژانش انرژی اتمی هم تاکنون در هر ۱۴ مرتبه گزارش، اجرای تعهدات ایران را تأیید کرده است.»
کلاهبرداری و حیله به خرج‌دادن آمریکا در قبال جمهوری اسلامی که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان در این مراسم به آن اذعان کرده، موضوعی است که بارها خود آمریکایی‌ها نیز با اقدامات و اظهاراتشان آن را اثبات کرده‌اند.
همچنین جهانگیری در 19 تیر 97 در شورای اداری اصفهان با‌ اشاره به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها گفته بود: «خروج آمریکا از برجام باعث غافلگیری ما شد.»
صالحی رئیس وقت سازمان انرژی اتمی در سال ۹۵ و در یک برنامه تلویزیونی با اعلام اینکه «آمریکایی‌ها دارند دبه درمی‌آورند و آن زمان هنوز برجام توافق نشده بود و در مذاکرات بودیم، الآن به‌وضوح می‌بینیم که یک دبه نه بلکه دبه‌های زیادی درآورده‌اند»، به خدعه و کلاه گذاری آمریکایی‌ها‌ اشاره کرده بود.
همچنین درخصوص عایدی جمهوری اسلامی می‌توان به اعتراف خود دولتمردان‌ اشاره کرد. عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در اردیبهشت‌ماه سال جاری در نشستی در آنکارا با بیان اینکه «ستانده ایران از برجام نزدیک به صفر است»، گفت: «برجام به پایان خود بسیار نزدیک شده و ممکن است هرلحظه به پایان برسد.»
ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در فروردین 96 در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: «توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تاکنون تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است». اظهارات سیف درخصوص نتایج برجام بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داخلی و خارجی داشت.
نباید این نکته را فراموش کرد که تا قبل از خروج آمریکا از برجام، با وجود هشدارهایی که درخصوص نوع مواجهه با آمریکایی‌ها مطرح می‌شد عده‌ای از دولتمردان که گویا همچنان در فضای پیروزی ظاهری و روزهای خوش و زودگذر توافق برجام به سر می‌بردند، از همراهی با آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها سخن می‌گفتند.
جالب آن است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم در 4 شهریور 97 در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» در دفاع از برجام و روند مذاکرات گفته بود: «ترامپ می‌گوید برجام یک کلاه بزرگ بر سر آمریکا بود»!
دولتمردان بی‌آنکه به اهداف و اغراض پشت‌صحنه آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی پی ببرند، همزمان با عهدشکنی‌های گسترده آمریکا در برجام تأکید می‌کردند که «امضای کری تضمین است» و «آمریکا به‌واسطه یک توافق اعتبار بین‌المللی خود را خدشه‌دار نمی‌کند» و «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است» و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم» و البته همان‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، از برجام اروپایی سخن می‌گویند.
و این‌همه در حالی بود که دولت اوباما نیز به فریب و نیرنگ خود اعتراف می‌کرد؛ جان کری دی‌ماه 95 در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته بود، تأکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند». وی همچنین سال گذشته با انتشار کتابی از خاطرات خود با روایت‌هایی از شیوه فریب‌دادن هیئت مذاکره‌کننده ایرانی، پرده دیگری از فریب و کلاه‌گذاری آمریکایی‌ها را به نمایش گذاشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: