kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۴۴۳۴
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
کارشناس بازار سرمایه:
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص بورس اکنون در مرحله اصلاح و فرسایشی قرار گرفته است پیش‌بینی کرد وضعیت بورس تا آخر امسال فرسایشی و روبه پایین باشد.

بهزاد صمدی در گفت‌و‌گو با ایرنا به عوامل تاثیرگذار بر نوسان شاخص بورس ‌اشاره کرد و افزود: سیاست‌های بانک مرکزی از جمله حذف سود روزشمار بانکی و تبدیل آن به سود ماه شمار، نتیجه معکوس بر بازار سهام داشته است.
وی اضافه کرد: این سیاست سبب شد تا پول‌هایی که گاهی اوقات برای نوسانگیری به بورس می‌آمدند خارج شوند، در واقع آنها اکنون به اوراق یا سود ماه شمار تبدیل شده‌اند.صمدی ادامه داد: عامل تاثیرگذار بعدی تثبیت نرخ دلار در محدوده 10 تا 12 هزار تومان است که بانک مرکزی از این نرخ حمایت می‌کند و این موضوع، جذابیت سهام شرکت‌های مرتبط با دلار را کاهش داده است.وی یادآورشد: بر این اساس چشم‌انداز مثبتی برای رشد نرخ دلار و افزایش جذابیت شرکت‌های صادرات محور وجود ندارد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عامل تاثیرگذار بعدی کاهش بهای نفت بوده است، اضافه کرد: به نظر می‌رسد نرخ این کالا در محدوده 60 تا 65 دلار تثبیت شود که البته امکان دارد نوسان‌هایی نیز داشته باشد که البته به صورت فرسایشی و اندک خواهد بود.
صمدی، به تسویه اعتبارات برخی کارگزاری‌ها (وام‌های واگذار شده به مشتریان) در اسفندماه امسال‌ اشاره کرد و گفت: هرچه به پایان سال و فصل تسویه اعتبارات نزدیک می‌شویم، آن دسته از کارگزاری‌هایی که زمان تسویه اعتبارات آنها در اسفند است خواستار تسویه این اعتبارات می‌شوند که نتیجه آن افزایش فشار فروش سهام در بورس است.
وی با بیان اینکه اکنون شاهد افت ارزش و حجم معاملات بازار سرمایه هستیم، اظهار داشت: برخی از حمایت‌های دستوری که از طرف شرکت‌های حقوقی بزرگ انجام می‌شود به طور موقت باعث رشد شاخص می‌شود اما باید توجه داشت که اینگونه اقدامات، در نهایت به زیان بازار سرمایه تمام می‌شود زیرا در روند اصلاحی بورس، این حمایت‌ها کارساز نیست و باعث‌اشتباه در تحلیل‌ها خواهد شد.صمدی اضافه کرد: از نظر تکنیکال (تحلیل فنی شاخص) نیز بازار سرمایه در شرایط حساسی قرار دارد که در صورت افزایش فشار فروش و از بین رفتن نقاط حمایتی، احتمال کاهش بیشتر شاخص وجود دارد.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به افزایش سرمایه شرکت‌ها ‌اشاره کرد و گفت: در یک ماه گذشته، شاهد سونامی افزایش سرمایه شرکت‌ها بوده‌ایم و شایعات زیادی درباره افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شرکت‌ها مطرح شده است.صمدی اضافه کرد: واقعیت اینکه این افزایش سرمایه‌ها در آینده نزدیک سرعت رشد بازار سرمایه را خواهد گرفت، زیرا میزان سهام شرکت‌ها افزایش می‌یابد اما میزان سود شرکت‌ها ثابت می‌ماند که این موضوع چالش ساز خواهد بود.این کارشناس بازار سرمایه یادآورشد: البته باید توجه داشت که در ماه‌های آینده، ابهام‌های جدی برای تحقق سود شرکت‌ها وجود خواهد داشت که روند کسب سود را زیر سؤال می‌برد.وی گفت: مشاهده می‌کنیم که در هفته‌های اخیر شرکت‌های بزرگ بورسی افزایش سرمایه داده‌اند اما پرسشی که در مواجهه با این موضوع مطرح می‌شود اینکه آیا بازار بورس، کشش این حجم از افزایش سرمایه‌ها را دارد یا خیر؟ آیا نقدینگی کافی در بورس برای پاسخگویی به این افزایش سرمایه‌ها وجود دارد؟ که متاسفانه پاسخ، منفی است.
به گفته صمدی، اکنون ارزش شرکت‌های دلاری و صادرات محور با کاهش مواجه شده و سهامداران از آنها استقبال نمی‌کنند همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که تک سهم‌ها و شرکت‌های تورمی (تاثیر مثبت از تورم می‌گیرند) بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی می‌توان تا آخر امسال شرایط بازار سرمایه را فرسایشی و حتی رو به پایین پیش‌بینی کرد.این کارشناس بازار سرمایه، به ریسک‌های سیاسی و بین‌المللی پیش روی بازار سرمایه ‌اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه کانال مالی اروپا راه‌اندازی شده اما هنوز ابهام‌های زیادی درباره شیوه فعالیت آن و همچنین سایر موضوع‌های مطرح میان طرفین وجود دارد که باید منتظر نتیجه آنها ماند.صمدی ادامه داد: اکنون شرایط بازار به گونه‌ای شده است که حتی به اخبار مثبت و خوب نیز نمی‌تواند واکنش مثبت نشان دهد.
گفتنی است شاخص بورس که در ماه‌های اخیر وارد روند اصلاحی و فرسایشی شده، هنوز مسیر حرکت خود را تعیین نکرده و همچنان بین کانال‌های 156 تا 160 هزار واحدی در نوسان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: