kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۱۲۱۳
تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
نایب ‌رئیس ‌اتحادیه مشاوران املاک:
نایب ‌رئیس ‌اتحادیه مشاوران املاک گفت:‌ در نیمه زمستان امسال واحدهای بزرگ،‌ لوکس، لاکچری و بالای ۱۶۰ مترمربع با شکست قیمت ۲۵ درصدی مواجه خواهند شد.

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با تاکید بر این‌که در شرایط کنونی برای تولید مسکن و ‌اشتغال نیازمند طرح‌های کارآمد هستیم، اظهار کرد:‌ پیش‌بینی می‌کنیم در حوزه خرید و فروش تا پایان سال 97 رکود عمیق تورمی حکم‌فرما شود. بازار مسکن تا پایان تابستان 98 یک رکود عمیق خواهد داشت که این وضعیت با تغییر نرخ دلار عمیق‌تر هم خواهد شد.
وی با یادآوری این‌که در آذرماه امسال حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 67 درصد کاهش یافته است، افزود:‌ یکی از مشکلات بخش مسکن در شرایط کنونی این است که معیار و سنجش مالکان برای اعلام قیمت‌ها، دلار است و همین دلیل نیز باعث افزایش 100 درصدی قیمت در این بخش شده است.
نایب ‌رئیس ‌اتحادیه مشاوران املاک وی با اشاره به شکست قیمت 25 درصدی واحدهای بزرگ،‌ لوکس، لاکچری و مساحت بالای 160 مترمربع از نیمه زمستان امسال (اواسط بهمن)، تصریح کرد: با توجه به نبود توازن بین عرضه و تقاضا در واحدهای کوچک متراژ، احتمال شکست قیمت‌ها پایین است.
گفتنی است، بررسی آمار وزارت راه‌وشهرسازی حاکی از آن است که طی ۶۲ ماه حضور آخوندی در این وزارتخانه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۳۰ درصد افزایش یافته است. عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان، آبانماه امسال در گفت‌وگو با «وطن امروز»، در این باره با بیان اینکه طی پنج سال اخیر در بخش تولید مسکن اتفاق خاصی نیفتاده است، گفته بود: بازار مسکن به موجب کمبود عرضه و کاهش قدرت خرید مردم در پی تنش بازار ارز با افزایش قیمت مواجه شد و این موضوع به عدم مدیریت صحیح و کارشناسانه در بخش ساخت‌وساز و نیز برخی سیاست‌های کلان اقتصادی بازمی‌گردد. حسن محتشم با اشاره به افزایش 100درصدی قیمت مسکن در تهران و کلانشهرها افزوده بود: این افزایش قیمت در شهرهای بزرگ ناشی از آن است که با وجود غیرفعال بودن بخش ساخت‌وساز، واحد‌های مسکونی ساخته شده نیز با متراژ بالا بوده یا در مکان‌هایی ساخته شده‌است که قشر ضعیف و کم‌درآمد و حتی متوسط به بالای درآمدی توان خرید آن را ندارند. از طرفی نیز چون دولت هیچ اقدام عملی برای ساخت خانه‌های با متراژ پایین در چند سال اخیر انجام نداده است، بنابراین تقاضا در این بخش بالا رفته و به‌ دنبال آن قیمت‌ها نیز افزایش یافته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: