kayhan.ir

کد خبر: ۱۵۰۸۵۵
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
در ادامه تبعات اعتماد به اروپایی‌ها
در شرایطی که برخی مسئولان تمام تلاش خود را برای ادامه برجام با اروپایی‌ها به کار گرفتند، آلمان در ادامه همکاری‌های خود با تحریم‌های آمریکا، فروش قطعات الکترونیکی به ایران را هم متوقف کرد!
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از جروزالم پست، رینر وسترمن، سخنگوی شرکت آلمانی کرمپل اعلام کرد فروش محصولات خود به ایران را متوقف کرده است.
وی افزود:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از چند ماه پیش فروش محصولات خود به ایران را متوقف کرده‌ایم. این شرکت در زمینه فروش محصولات مورد نیاز در ساخت و ساز به ایران فعالیت می‌کرد.
براساس این گزارش، سفیر آمریکا در آلمان مدعی است ایران از این تجهیزات الکترونیکی در تولید موشک استفاده می‌کرده است، به طور کلی ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان طی ماه‌های گذشته تلاش‌های جدی در متوقف کردن همکاری شرکت‌های آلمانی با ایران انجام داده است.
گفتنی است، شرکت کرمپل در نزدیکی شهر‌اشتوتگارت واقع شده و به ایران بردهای الکترونیکی صادر می‌کرده است.
این شرکت در ماه آوریل گفته بود که به تحریم‌های آمریکا توجه نخواهد کرد و به همکاری با ایران ادامه خواهد داد اما اخیرا تحت فشار سفارت آمریکا از موضع خود عقب‌نشینی کرده است.
لازم به یادآوری است که طبق گزارش روزنامه آلمانی بیلد، آلمان پروازهای ورودی و خروجی ماهان ایر را به این کشور ممنوع کرد؛ اقدامی که پس از بررسی دقیق درخواست‌های آمریکا انجام شد تا آلمان مانع پروازهای ماهان ایر به دوسلدورف و مونیخ شود.
سخنگوی دولت آلمان نیز به جای توضیح در این زمینه گفته که نظری در مورد گزارش روزنامه بیلد در مورد ممنوعیت پرواز ماهان ایر در ژانویه ندارد!
پیش از این هم علی عابدزاده، رئیس‌شرکت هواپیمایی ایران اعلام کرده بود: کشورهای اروپایی سوخت هواپیما به ایران نمی‌دهند!
وی در این زمینه گفته بود: اکثر کشورهای اروپایی و همسایه به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی‌دهند و در همین خصوص شرکت‌های هواپیمایی داخلی سعی کرده‌اند با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی درست از این مشکل عبور کنند.
متاسفانه در شرایطی که ایران همکاری‌های خود را در زمینه حفظ برجام به طور کامل انجام داده، طرف اروپایی علیرغم میل ظاهری به حفظ برجام، نه تنها در جهت همکاری با ایران گام خاصی برنداشته بلکه در مواردی (مانند همین چند همکاری اخیر با آمریکا) به ایران پشت کرده است.
نمونه دیگری از این عدم همکاری اروپا با ایران برای حفظ برجام مربوط به سوئیفت اروپایی است که هنوز (علیرغم گذشت بیش از هفت ماه از بازگشت تحریم‌ها) اجرایی نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: