kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۹۷۸۶
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۷
استاندار گلستان گفت که جنگل‌های بکر این استان بویژه منابع هیرکانی به عنوان ذخایر ناب ایران و حتی جهان به امکانات مهار آتش از جمله تجهیزات هوایی و بالگرد نیاز جدی دارد.

سیدمناف هاشمی گفت‌: سالانه گستره زیادی از جنگل‌های استان به دلیل آتش سوزی و نبود تجهیزات کامل و مناسب برای خاموش کردن نابود می‌شود که استقرار بالگرد برای امداد رسانی می‌تواند حجم خسارت را تا حد زیادی کاهش دهد.
وی با یادآوری گرم شدن تدریجی زمین و طولانی شدن فصل گرم که امسال تشدید شد، بیان کرد: گلستان در مقایسه با دو استان شمالی و ساحلی دیگر خشک‌تر و کم بارش‌تر است که همین مورد احتمال افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌های استان را افزایش می‌دهد.
استاندار گلستان افزود: امسال آتش‌سوزی‌های زیادی در جنگل‌های گلستان رخ داد که اگر اقدام به موقع نیروهای امدادی محلی، دهیاران و روستاییان نبود، بی‌تردید بخش زیادی از این عرصه‌های ارزشمند طبیعی از بین می‌رفت.
هاشمی ادامه داد: زمینه بروز آتش‌سوزی‌های بزرگ در جنگل‌های هیرکانی گلستان وجود دارد که استقرار بالگرد برای استفاده در مواقع اضطراری می‌تواند از بروز فاجعه تلخ و نابودی وسیع جنگل‌ها جلوگیری کند.
وی نیاز به دیگر تجهیزات از جمله سنسورهای هشدار آتش، پهپاد و تجهیزات سبک را نیز مورد تاکید قرار داد و با یادآوری ظرفیت‌های گردشگری گلستان گفت: استفاده درست و هدفمند از جنگل و جزیره آشوراده بخشی از این ظرفیت است که امیدواریم رفع موانع قانونی و اخذ مجوزهای لازم راهگشای بهره‌مندی از امکانات استان برای ایجاد شغل، درآمدزایی و ارزش افزوده مردم منطقه باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: