kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۹۵۷۳
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۳
یادواره شهدای «اویل» برگزار شد
سی و دومین یادواره ۲۷ شهید روستای «اویل» در منطقه کجور مازندران با حضور گسترده مردم و مسئولان برگزار شد.


به گزارش فاش نیوز، در این مراسم که همه ساله به همت مردم و خانواده شهدای روستا اویل برگزار می‌شود، نماهنگی از زمان دفاع مقدس، نبرد رزمندگان اسلام و شهدای این روستا پخش شد و سپس یکی از مداحان اهل‌بیت، حال و هوای معنوی خاصی را با عطر یاد شهدا، خصوصا شهید مدافع حرم، «محسن حججی» که این مراسم در آستانه سالگرد شهادتش برگزار می‌شد منتشر کرد.همچنین مجری مراسم متنی را قرائت کرد که در آن نام 27 شهید روستا با محل شهادتشان گنجانده شده بود.
پس از قرائت این متن، یکی از نوجوانان سرود زیبایی مشحون از مفاهیم انقلابی و حماسی اجرا کرد که ترجیع بند آن را نیز حاضران تکرار می‌کردند. برنامه پایانی این مراسم نیز سخنرانی «رضازاده» مسئول روابط عمومی شورای نگهبان بود که به مسایل روز و تهدیدها و فرصت‌های انقلاب و نظام پرداخت و توطئه دشمن را با استفاده از سوء مدیریت برخی مسئولان و تحریم‌ها و بروز مشکلات اقتصادی وگرانی برای مردم تشریح کرد.
استقبال از یادواره شهدای روستای حدود صد خانواری اویل به قدری گسترده و باشکوه بود که برگزار کنندگان مراسم بارها از حاضران خواهش کردند که صف هایشان را فشرده‌تر کنند تا جا برای حضور دیگران در صحن مسجد باز شود.
طبق گفته «حسن قمی» - فرزند شهید- که چند ماه پس از شهادت پدرش متولد شده و از دست‌اندرکاران برگزاری یادواره شهدای روستای «اویل» است این روستای واقع در 15 کیلومتری شهر کجور از حوالی نوشهر مازندران، حدود 100 خانوار سکنه دارد که در زمان دفاع مقدس حدود 45 خانوار سکنه داشت. مردم مومن و معتقد این روستا که در زمان رضا خان پهلوی از منطقه قم به مکان فعلی تبعید و کوچانده شده بودند و فامیلی اغلب آنان نیز «قمی» است، 27 شهید را تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کردند. این درحالیست که مردم این روستای صعب‌العبور که بر مرتفع‌ترین کوه‌های این منطقه واقع شده است در آن زمان از هرگونه امکانات رفاهی و ارتباطی بی‌بهره بودند و تنها با چند رادیوی کوچک اخبار و پیام‌های حضرت امام(ره) را به گوش جان می‌شنیده‌اند و با فراخوان امام به طور دسته جمعی راهی جبهه‌ها می‌شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر: