kayhan.ir

کد خبر: ۱۳۸۶۴۰
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۲
دادگاه قانون اساسی گرجستان طی حکمی مجازات اعمال شده در رابطه با مصرف انفرادی ماری‌جوانا در این کشور را خلاف قانون اساسی اعلام کرد.به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «آپسنی»، دادگاه قانون اساسی گرجستان، روز سه شنبه طی حکمی مجازات اعمال شده در رابطه با مصرف انفرادی ماری‌جوانا در این کشور را خلاف قانون اساسی اعلام کرده که این موضوع موجب واکنش سخت و اعتراض کلیسای ارتدوکس و برخی احزاب سیاسی این کشور شده است.
این دادگاه در جریان بررسی شکایت مشترکی که توسط کاندیدای ریاست جمهوری «زوراب جاپادیدزه» و عضو حزب «وختانگ مگرلیشویلی» در مورد لغو مجازات اداری برای استفاده از ماری‌جوانا مطرح شده بود، این حکم را صادر کرد.
دادگاه قانون اساسی گرجستان در این حکم، مصرف ماری جوانا از سوی فرد را جزو آزادی و حقوق حقه آن خواند و در عین حال فروش و استفاده از آن در اماکن عمومی را مردود دانست.
جاپاریدزه، در استقبال از این رای گفت: گرجستان به این ترتیب کشوری آزاد‌تر شد.
وی افزود: گرجستان نه تنها در منطقه بلکه در میان کشورهای تازه استقلال یافته، اولین کشوری است که از این پس برای مصرف ماری جوانا کسی را مجازات نخواهد کرد.
در همین حال، یکی از روحانیون کلیسای ارتدوکس گرجستان رای دادگاه قانون اساسی را خیانت به ملت عنوان کرد و گفت: این امر پیآمد‌های نامطلوب خواهد داشت.
«آندریا جاگمایدزه» افزود: دادگاه قانون اساسی متشکل از چهار قاضی حین صدور این رای موضع و نظرات جمعیت چهار میلیونی گرجستان در این مورد را مد نظر نداشتند.
«مییریان تسیکلائوری» نماینده پارلمان از حزب حاکم «رویای گرجستان» نیز رای دادگاه قانونی در این زمینه را غیر مسئولانه خواند و گفت: این اقدام دادگاه قانون اساسی خیانت به دولت و ملت است.
همچنین «شالوا ناتلاشویلی» رهبر حزب «لیبوریست» و یکی از داوطلبان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری گرجستان نیز رای صادره دادگاه قانون اساسی را ‌اشتباه تاریخی عنوان کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: